شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 16:57 منتشر شده در مورخ: 1397/02/19 شناسه خبر: 1360963
در نقد سیاست یک بام‌ و دو هوای رئیس‌جمهور؛
روحـانی و تـاراج منـافـع مـلی!
شاید اگر روحانی نیز به اندازه ترامپ نگران منافع ملی‌اش بود از برجام اروپایی سخن نمی‌گفت تا با وجود عدم تحقق مفاد برجام به آن پایبند باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، آمریکا از برجام خارج شد اما ایران در برجام ماند! این تیتر کوتاهی است که برخی رسانه‌ها از ماحصل سخنان حجت‌الاسلام روحانی در واکنش به تصمیم ترامپ استخراج کردند و واکنش‌های متعددی درپی داشته است.

رئیس‌جمهور ایران از زمان زمزمه خروج آمریکا از برجام موضع مشخصی را در این قبال اتخاذ نکرده است و در نشست خبری اخیر خود نیز با خبرنگاران در تبریز این مسئله نمایان بود. به‌طوریکه یک‌بار گفت در صورت خداحافظی آمریکا از برجام ما نیز خداحافظی می‌کنیم و در ادامه با اظهارنظری متفاوت‌تر پایبندی به برجام را منوط به رفتار اروپایی‌ها کرد.

سیاست یکی به نعل و یکی به میخ حجت‌الاسلام روحانی نشان می‌دهد برخلاف ادعاها از زمان روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، دولت‌مردان ایرانی بیشتر به فکر حفظ برجام بوده‌اند و فکری به‌حال روزهای برجامِ بدون آمریکا نکرده‌اند تا به محضِ خروج آنان، سیاست‌شان را در این باره علنی نمایند.

ترامپ در صحبت‌های خود از احیاء تحریم‌ها و اعمال تحریم‌هایی سنگین‌تر از قبل سخن گفته است و این یعنی کشورهایی که با ایران در زمینه‌های ذکر شده در فهرست تحریم‌ها ارتباط برقرار و مراوده‌ی اقتصادی داشته باشند، به سبب نقض تحریم‌ها از سوی آمریکا نیز تحریم می‌شوند. بنابراین حتی اگر در فرض محال سایر اعضاء 1+5 به برجام پایبند بمانند، عملاً به‌سبب اعمال تحریم‌های دوباره و قطع ارتباط اقتصادی سایر دولت‌ها با ایران، برجام ماهیت خود را از دست می‌دهد.

برای آگاهی‌های بیشتر از تناقض‌های رئیس‌جمهور کافی است به مواضع او در جریان مذاکرات هسته‌ای و بعد از برجام نیم نگاهی داشته باشید. روحانی قبل‌ها آمریکا را کدخدا می‌دانست و از نقش موثر آن‌ها در برجام جهت کاهش مشکلات اقتصادی ایران سخن می‌گفت و حال آن‌ها را عضو ساده‌ای در شورای امنیت می‌پندارد که بدون آن‌ها نیز می‌تواند به برجام پایبند باشد.

روحانی با مواضع دیروز خود می‌خواست افکار عمومی را برای حفظ برجام بی‌آمریکا آماده کند و خود بهتر از هرکس دیگری می‌داند منافع ملی ایران با نقض عهد کشوری که آن را کدخدا می‌پنداشت تامین نمی‌گردد. بی‌شک اگر روحانی نگران منافع ملی ایرانی‌ها بود اعتراف تاریخی خود مبنی بر عدم تحقق مفاد برجام در طول سال‌های گذشته را بیش از اعلام می‌کرد و مدام از فواید رویایی آن سخن نمی‌گفت!

در چنین شرایطی باید مجموعه‌ی نظام تکلیفِ خود را مشخص نماید و از دوراهیِ تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی با هسته‌ای و تحریم و فشارهای اقتصادی بی‌هسته‌ای یکی را انتخاب نماید.

انتهای پیام/

 
 

 

http://dana.ir/1360963
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی