شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 16:51 منتشر شده در مورخ: 1397/02/20 شناسه خبر: 1361219
بازارداغ اجناس چینی و مسئولین بی خبر از همه جا!!!
سال 1397 به نام سال حمایت از تولید ایرانی نامگذاری شده است که این نامگذاری نشان از اهمیت موضوع داشته و همگان در هر سمت و مقامی که هستند باید به آن اهمیت ویژه ای داشته باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از نافع،شهر لالجین با دارا بودن عنوان شهر جهانی سفال از این حیث بیش از پیش مورد توجه بوده و مسئولین و مردم باید در جمع آوری کالاهای چینی از فروشگاه های این شهر توجه ویژه داشته باشند.

در این خصوص گفتگویی با علی بیات ، رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان بهار داشتیم و از میزان واردات کالای چینی و سفال چینی به این شهر سوال کردیم.

 وی در ابتدا با بیان این مطلب که اصولا ما کالایی به نام سفال چینی نداریم و این اصطلاح به اشتباه رواج پیدا کرده، گفت: با توجه به اینکه با ورود هیات داوری برای نامگذاری شهر لالجین به نام شهر جهانی سفال روبرو بودیم مسئولین و ارگان ها به طور متحد وارد کار شده و اقدام به جمع آوری کالاها و سرامیک و اشیاء چینی عرضه شده در فروشگاه های لالجین کردیم که در این باره حتی درگیری هایی نیز وجود داشت و برخی ها خود اقدام به شکستن ظروف چینی کردند.

بیات ادامه داد: اما این اقدام مقطعی نبود و بازرسی ها ادامه داشته و همچنان ادامه دارد و به طور هفتگی و یا دو بار در هفته بازرسی های ما از فروشگاه های سطح شهر لالجین ادامه دارد و تا جای ممکن اجازه عرضه کالای خارجی در فروشگاه های شهر لالجین داده نمی شود.

بیات اعضای کمیته بازرسی از فروشگاه های سطح شهر لالجین را شامل ادارات صنعت، معدن، تجارت، میراث فرهنگی، نیروی انتظامی، اتاق اصناف و اتحادیه سفال بیان کرد و  اظهار داشت: البته نمی توان ادعا کرد که واردات و عرضه کالای خارجی در لالجین هم اکنون به صفر رسیده اما می توان گفت که این میزان به شدت کاهش یافته و تلاش ما هم بر کم کردن میزان واردات و افزایش صادرات سفال است.

وی در بیان میزان واردات کالای چینی در سال گذشته اظهار نظر نکرد و خبرنگار ما را به سازمان صنعت معدن در استان ارجاع داد.

پس از پیگیری های لازم سازمان صنعت معدن نیز برای گرفتن آمار خبرنگار را به گمرک همدان ارجاع داد و گمرک همدان نیز اعلام کرد که هیچ گونه آماری از میزان واردات سفال و یا کالای چینی در این گمرک موجود نیست .

شیرمحمدی روابط عمومی گمرک همدان میزان واردات استان در سال 96 را بیش از 52 میلیون دلار خواند و گفت: واردات سفال و کالای چینی به استان از طریق گمرک استان انجام نمی شود و نمی توان در این مورد اظهار نظر کرد و وارد کنندگان از گمرک استان های دیگر و بنادر اقدام به وارد محصولات می کنند .

با گشتی در سایت اتاق بازرگانی و اصناف و میزان واردات سفال در یافتیم که همچنان میزان واردات این اقلام قابل توجه است که یکی از اقلام موجود در لیست واردات «اشیاء سرمیزواشیاء اشپزخانه ازسفال لوکس»  می باشد که در سال 96 حدود 98 میلیارد ریال واردات این قلم از اجناس سفالینه بوده که  بیشتر از کشور چین وارد کشور شده است.

با توجه به نامگذاری سال 97 به نام سال حمایت از تولید ایرانی لزوم توجه به کم کردن واردات کالاهای موجود در کشور و حمایت از تولیدکنندگان داخلی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و این مهم نیازمند کار جهادی مسئولین و مردم است.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1361219
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی