شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:06 منتشر شده در مورخ: 1397/02/20 شناسه خبر: 1361253
حضور پزشکان در مناطق کم برخوردار کردستان / بسیج جامعه پزشکی مرهمی برای مردم محروم است
حضور مخلصانه پزشکان و پرستاران فداکار و بسیجی در دفاع مقدس که در روزهای آتش و خون در قالب تیم های اضطراری در خطوط مقدم نبرد ، بیمارستان ها و درمانگاه های صحرایی به رفع آلام مجروحان می پرداختند ...

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی، حضور مخلصانه پزشکان و پرستاران فداکار و بسیجی در دفاع مقدس که در روزهای آتش و خون در قالب تیم های اضطراری در خطوط مقدم نبرد ، بیمارستان ها و درمانگاه های صحرایی به رفع آلام مجروحان می پرداختند ، زمینه ای شد تا پس از جنگ تحمیلی این حاملان پیام پایداری و استقامت به عنوان بخشی از بدنه تنومند بسیج ، به منظور اعتلاء و اشاعه فرهنگ مقدس و معنوی ایثار و شهادت در جامعه پزشکی و دانشگاهی کشور و ثبت و انتقال تجارب و مواریث گرانبهای دفاع مقدس گرد هم آیند.

 


با تشکیل بسیج جامعه پزشکی در سال 74 که با انتخاب و فعالیت نخستین شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی همراه بود ، این حرکت ارزشمند سرعت و توان بیشتری کسب نمود و از آن تاریخ تاکنون فعالیت چشمگیری در عرصه های کارشناسی حوزه سلامت ، علمی ، بهداشتی ، درمانی و فرهنگی توسط بسیج جامعه پزشکی صورت پذیرفته است .

 


هم اکنون بسیج جامعه پزشکی با بهره گیری از تعداد بی شماری از نخبگان و اساتید گروه پزشکی و پیراپزشکی که در شورای مرکزی و شوراهای بسیج جامعه پزشکی استانها گرد هم آمده اند ، جهت سیاستگذاری و ارزیابی برنامه ها و فعالیتها در مسیر اهداف مشخص شده، استفاده می نماید.

 

 

در این زمینه و به مناسبت سالروز ورود مقام معظم رهبری به استان کردستان با سرگرد قاسم کاوه مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی استان کردستان به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛

 


*** گوشه هایی از فعالیتهای سازمان بسیج جامعه پزشکی استان کردستان طی سالهای88 تا 96 را در حوزه ی فعالیتهای امداد و درمان برای ما بیان نمایید؟
دفتر بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان در حال حاضر فعالیت های خود را در زمینه های مختلف فرهنگی و امداد و درمان و ... در مراکز آموزشی ، بهداشتی ، درمانی زیرمجموعه دانشگاه دنبال می کند.

 

 


*** سازمان بسیج جامعه پزشکی استان کردستان در حوزه ی بیمارستان های صحرایی چه اقدامات شاحخصی را انجام داده است ؟
  ارائه خدمات بهداشتی ، درمانی و تخصصی با استقرار28 مورد بیمارستان  صحرائی در مناطق محروم استان با اجرای ویزیت عمومی برای 89235  نفر، ویزیت تخصصی برای 45380  نفر، خدمات داندانپزشکی برای 5152  نفر، خدمات پاراکلینیک برای 28290   نفر، جراحی برای      850  نفر، خدمات پرستاری و پیراپزشکی برای 32185  نفر، اعزام به مراکز تخصصی جهت درمانهای تکمیلی برای712 نفر و انجام آموزشهای فرهنگی و بهداشتی برای 28692  نفر از جمله کارهای انجام شده در این راستا است.

 


*** در حوزه ی بیمارستان های تک تخصصی و ثابت چه اقداماتی صورت گرفته است ؟
 ارائه خدمات درمانی تخصصی از طریق راه اندازی 25 مورد بیمارستان ثابت و تک تخصصی با  شناسایی بیش از ده هزار نفر که 5621   نفر از آنها ویزیت تخصصی و بیش از 1800 نفر نیز عمل جراحی صورت گرفته است.

 


*** بسیج جامعه پزشکی استان کردستان در حوزه طرح سلامت دانش آموزان چه کارهایی را انجام داده است ؟
انجام طرح سنجش سلامت دانش آموزان در بیش از 2500 مدرسه مناطق محروم با ویزیت و معاینه رایگان 3523 دانش آموز و ارائه خدمات بهداشتی  برای 20195 نفرصورت گرفته است.

 

 

*** چند تیم پزشکی، بهداشتی و درمانی به مناطق کم برخوردارکشور اعزام شده اند ؟
1600 تیم پزشکی و بهداشتی و فرهنگی  به مناطق محروم کشور اعزام شده اند که ویزیت و درمان رایگان،  آموزش بهداشتی و درمانی، جراحی رایگان، اهداء داروی رایگان از جمله اقداماتی است که توسط این تیم ها انجام شده است.

 

 


***آیا اعزامی به کشورهای خارج از ایران هم داشته اید؟
بله ، اعزام 3 تیم پزشکی متخصص به مناطق کم برخوردار شمال عراق ( خائفین ، حلبچه و اردوگاه اربیل شامل تخصصهای داخلی ،زنان  ، کودکان،   چشم پزشک،  مغز و اعصاب ، قلب و عروق نیز صورت گرفته است.

 

 

انتهای پیام

http://dana.ir/1361253
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی