شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 04:57 منتشر شده در مورخ: 1397/02/21 شناسه خبر: 1361367
جزئیات جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی آذربایجان‌شرقی؛
رئیس اتحادیه کفاشان تبریز: سهم 60 درصدی تبریز در تولید کفش کشور/ مدیرعامل کفش آداک: از 100 سال پیش مشکلات صنعت کفش تبریز پابرجاست
در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که این هفته به کفش تبریز اختصاص داشت رئیس انجمن و رئیس اتحادیه کفاشان و مدیرعامل کفش آداک به بیان مشکلات پرداختند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، حسن یوسف‌زاده صبح امروز در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به نوسانات ارز و مشکلات تولیدکنندگان اظهار داشت: ‌این روزها با افزایش دلار نقدینگی ما به کمتر از یک چهارم رسیده و کارگاه‌ها در حال تعطیلی هستند و بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ کفش هنوز شروع به کار نکرده‌اند.

وی افزود: در سفر رئیس جمهور به تبریز در جلسه‌ای با وزیر صنعت و معدن 11 بند در خصوص کفش تبریز ارائه و تصویب شد و منتظر هستیم تا ببینیم این 11 بند چه زمانی اجرایی خواهد شد.

رئیس انجمن کفش تبریز در خصوص بندهای درخواستی از دولت تاکید کرد: ایجاد مرکز فناوری کفش، آموزش، ایجاد شهرک صنعتی کفش، تامین اعتبار مورد نیاز کارخانه‌ها شامل وام کم‌بهره و ایجاد مرکز صادرات از جمله درخواست‌های ما از دولت بوده است.

وی ادامه داد: صنعت کفش تبریز با اشتغالزایی بالا و سرمایه‌گذاری کم برای جوانان اشتغالزایی بسیار خوبی داشته است و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

در ادامه علیرضا جباریان فام با بیان اینکه حضور رقبای جهانی در بازار مصرف داخلی کفش مارا دچار چالش کرده است، تصریح کرد: در سال 95 در اتحادیه کفش اولین کمپین خرید کالای ایرانی را راه‌اندازی کردیم و همین مساله باعث کاهش ۳۰ درصدی کفش وارداتی در آن سال شد.

وی گفت: تاسیس اولین موزه کفش ایران نیز از جمله دیگر اقدامات موثر بود، ایران رتبه هفتم تولید کفش در آسیا را داراست که ۶۰ درصد تولید کفش کشور و ۹۰درصد تولید کفش تمام چرم ایران در تبریز صورت می‌گیرد.

رئیس اتحادیه کفاشان تبریز با اشاره به فعالیت 50 کارخانه بزرگ تولید کفش در تبریز توضیح داد: ۳۰۰۰ هزار واحد کوچک و بزرگ نیز در این زمینه فعال هستند اما عدم وجود نقدینگی، فرسوده بودن ماشین‌آلات، عدم وجود مواد اولیه با کیفیت داخلی و بالا بودن نرخ تسهیلات ارائه شده به تولیدکنندگان این واحدها را با چالش مواجه کرده است.

در ادامه مدیرعامل کفش آداک با اشاره به مزمن شدن برخی مشکلات در صنعت کفش تصریح کرد: بیست سال است که در این زمینه فعالیت می‌کنم و حضور چهار استاندار در آذربایجان‌شرقی را دیده‌ام، یادم می‌آید چندین سال قبل یکی از نمایندگان نامه‌ای را به ما نشان می‌داد که در آن 98 سال قبل کفاشان مسائل و مشکلاتشان را به مجلس نوشته‌اند.

وی ادامه داد: مشکلاتی که امروز مطرح می‌شود دقیقا همان مشکلاتی است که ۹۸ سال پیش نیز در نامه کفاشان به مجلس بود و این نامه هم‌اکنون در مجلس موجود است! صادرات در هر صنعتی اگر اتفاق نیفتد به مشکل برخورد خواهد کرد.

این فعال اقتصادی با اشاره به اشتغالزایی صنعت کفش با سرمایه کم خاطرنشان ساخت: راهکار برون رفت از مشکلات در صنعت کفش فقط توسعه صادرات است، ما طرحی را چندین سال است ارائه کرده‌ایم و راه‌حل مشکلات در آن وجود دارد پس نیازی نیست برای طرحی که چندین ماه وقت گذاشته شده دوبار اتلاف وقت داشته باشیم.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1361367
ارسال نظر
نظرات
کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی
Page Generated in 0/0431 sec