شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 13:00 منتشر شده در مورخ: 1397/02/23 شناسه خبر: 1362163
توسعه اقتصادی و گردشگری ایران و جمهوری آذربایجان؛
فعالیت ۲۴ ساعته سه گذرگاه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان/ فعالیت ۷۱۳ شرکت اقتصادی ایران در جمهوری آذربایجان
جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان دارای چهارگذرگاه مرزی شامل شاه تختی- پلدشت، جلفا، بیله سوار و آستارا است که این گمرکات نقش مهمی در توسعه و رونق اقتصادی و گردشگری دو کشور ایفا می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، اقبال بابایف مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه گمرک جمهوری آذربایجان در گفت‌‌وگو با خبرنگار صدا وسیما در باکو گفت: با امضای پروتکلی که بیستم اردیبهشت در ایران صورت گرفت مصوبه کمیسیون مشترک عملی گردید و به این ترتیب فعالیت سه گذرگاه مرزی دو کشور ۲۴ ساعته شد.

وی با اشاره به تاثیر فعالیت شبانه روزی این گمرکات در توسعه اقتصادی و همچنین اجرای طرح های مشترک همچون دالان ریلی شمال – جنوب، پل مرزی و راه آهن رشت-آستارا افزود: شبانه روزی شدن این گمرکات در رفت و آمد شهروندان جمهوری آذربایجان از مسیر بیله سوار-جلفا در خاک جمهوری اسلامی ایران به نخجوان که ما به این مسیر راه امید می‌‌گوییم هم موثر خواهد بود.

جواد جهانگیر زاده، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان اظهار داشت: گمرک آستارا نه فقط در انتقال کالا به جمهوری آذربایجان بلکه در صادرات کالا از کشورمان به روسیه هم نقش مهمی دارد و گمرک بیله سوار هم در افزایش ظرفیت های صادرات کالا از استان های مختلف و همجوار به‌ویژه استان آذربایجان شرقی و اردبیل به جمهوری آذربایجان و سایر کشورها و گمرک جلفا در توسعه و رونق اقتصادی کشورمان با جمهوری خودمختار نخجوان بسیار تاثیر گذار است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان دارای چهارگذرگاه مرزی شامل شاه تختی- پلدشت، جلفا، بیله سوار و آستارا است که این گمرکات نقش مهمی در توسعه و رونق اقتصادی و گردشگری دو کشور ایفا می‌‌کنند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو خاطرنشان ساخت: دو کشور با وجود این چهار گذرگاه و بیش از ۷۶۰ کیلومتر مرز مشترک و دیگر قابلیت ها می توانند حجم مبادلات تجاری خود را به چندین برابر وضعیت فعلی ارتقاء بخشند.

 رفعت محمداف، رئیس سازمان توسعه صادرات و سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان در همایش نقش راه آهن آستارا در تسهیل حمل و نقل بین المللی در هتل اسپیناس این شهرستان افزود: تاثیر توسعه روابط رئیس جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان در اقتصاد منطقه مشهود است و سرمایه گذاری مشترک ۲ کشور در حوزه اقتصاد افزایش یافته و اراده های سیاسی و اقتصادی آنها، سال به سال ارتقاء می یابد.

وی اظهار کرد: ایران و جمهوری آذربایجان برای ساخت کارخانه خودروسازی در جمهوری آذربایجان، ۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری می کنند و با تکمیل این کارخانه با عرضه ۱۰ هزار خودرو در سال، برای ۲کشور سود اقتصادی ایجاد خواهد شد. هم اکنون ۷۱۳ شرکت اقتصادی ایران در جمهوری آذربایجان فعال است.

محمداف ادامه داد: باکو از مقاصد گردشگری ایرانیان است و برای سفر ایرانیان به جمهوری آذربایجان به صورت الکترونیک روادید صادر می شود.

رئیس سازمان توسعه صادرات و سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان اضافه کرد: حمل و نقل ریلی مهم ترین مولفه اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان است و در کنار آن، ایجاد پایانه مسافربری در راه آهن آستارای ایران ضرورت دارد.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1362163
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی