شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 15:32 منتشر شده در مورخ: 1397/02/24 شناسه خبر: 1362407
امام جمعه بم :
فتوای تاریخی آیت الله میرزا حسن شیرازی سند افتخار مرجعیت شیعه است/دولتمردان در زمان کنونی از این فتوا درس بگیرند
امام جمعه بم گفت:ما به عنوان بخش عظیمی از جهان تشیع باید قدردان این جایگاه ویژه باشیم و اطاعت و فرمان برداری از مرجعیت را سر لوحه کار خودمان قرار دهیم و همچنین دولتمردان به طور ویژه به این مسئله توجه داشته باشند و در این زمینه درس بگیرند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام و المسلمین قاسم دانشی امام جمعه شهرستان بم در گفتگو با راه آرمان ؛ با اشاره به سالروز لغو امتیاز تنباکو به فتوای آیت الله میرزا حسن شیرازی در سال 1270 هجری شمسی اظهار کرد: شاهان قاجار و به طور ویژه  ناصر الدین شاه در زمان حکومتشان به دلیل بی کفایتی امتیازات متعددی را به دشمنان دادند.

وی با بیان اینکه این شاهان به دلیل هزینه کرد بسیار بالا به منظور جبران هزینه های خود  امتیازات زیادی را به کشورهای بیگانه می دادند، عنوان کرد: دشمنان در آن زمان از شمال و جنوب کشور به دنبال منافع خودشان بودند؛ناصر الدین شاه که در حکومت پنجاه ساله اش مشهور از این دست اقدامات بسیار انجام داده بود.

امام جمعه شهرستان بم با اشاره به سفرهای خارجی ناصر الدین شاه ابراز کرد: در سفر این شاه به انگلیس امتیاز تجارت توتون تنباکو را در مقابل چند هزار لیره واگذار می کنند؛ مردم با خبر می شوند که دیگر اختیاری در تولید و فروش این محصول را ندارند و بر  همین اساس اعتراضات اغاز می شود و مردم به علما و روحانیون در شهرها و استان های مراجعه می کنند که منجر به صدور فتوای تاریخی آیت الله میرزای شیرازی می شود.

حجت الاسلام و المسلمین قاسم دانشی بیان کرد: با رسیدن این پیام تجار و مردم در یک پیام هماهنگ و یکپارچه توتون ها را آتش زدند و همچنین در دبار ناصرالدین شاه هم قلیان ها شکسته شد و شاه از این شورش مردم و اعلام عمومی علما و مراجع امتیاز توتون و تبنباکو را در تاریخ بیست و چهارم 1270 هجری شمسی لغو کردند.

وی ادامه داد:آنچه که شایسته توجه است اهمیت به این فتوا می باشد و اقدام بسیار بزرگی بود و این فتوای تاریخی سند افتخار برای مرجعیت شیعه است که این مرجعیت با هوشیاری خود و عمل به هنگام دشمنان را درمانده کرده و عاجز شدند و به جایگاه بسیار ویژه مرجعیت پی بردند.

این مقام مسئول با بیان اینکه امروز نیز شاهد قدرت مرجعیت شیعه در طول تاریخ و پیروزی انقلاب هستیم، افزود: گروهک های تروریستی در کشورهای مختلف اسلامی تلاش بر تحت سلطه قرار دادن خود داشتند؛ اما اما با هوشیاری مرجعیت شیعه در عراق و فتوای تاریخی آیت الله سیستانی در زمینه جهاد با گروه های تروریستی موج گسترده ای از شور مردم و جوانان عراقی ایجاد شد و به مقابله با تروریست ها به پا برخاستند.

وی گفت: در کشور عزیزمان مرجعیت ویژه رهبر معظم انقلاب و هوشیاری مردم در مقاطع مختلف که از خود نشان دادند و از جمله داعش و بردن خط به خارج  از مرزها هوشیاری مرجعیت شیعه را نشان می دهد.

امام جمعه بم گفت:ما به عنوان بخش عظیمی از جهان تشیع باید قدردان این جایگاه ویژه باشیم و اطاعت و فرمان برداری از مرجعیت را سر لوحه کار خودمان قرار دهیم و همچنین دولتمردان به طور ویژه به این مسئله توجه داشته باشند و در این زمینه درس بگیرند.

حجت الاسلام و المسلمین قاسم دانشی خاطر نشان کرد:فتوای تاریخی آیت الله میرزای شیرازی درس بزرگی برای دولتمردان است که در آن زمان آن مرجع بزرگ با هوشیاری کامل جهان استکبار را ناامید کرد و امروزه ما نیز باید این مسئله را مد نظر قرار دهیم.

 

انتهای پیام/م

http://dana.ir/1362407
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی