شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 09:34 منتشر شده در مورخ: 1397/02/24 شناسه خبر: 1362449
مدیر نظارت بر دارو دانشگاه علوم پزشکی استان همدان:
هنوز نمی توان در زمینه کمبود داروهای بیماران خاص قضاوت کرد
مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با اشاره به پرداخت یک میلیارد تومان مساعدت دارویی به بیماران خاص، گفت: در حال حاضر نمی توانیم قضاوتی برای کمبود داروهای خاص داشته باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛مرضیه مساعد در گفت‌وگو با نافع؛ در خصوص کمبود داروی بیماران خاص در استان همدان، اظهار کرد: کمبود دارویی همیشگی است و اینگونه نیست که ما بگوییم درحال حاضرکمبود دارویی وجود دارد و دو ماه پیش این مشکل وجود نداشته است.

وی عنوان کرد: کمبود دارو دلایل مختلفی دارد؛ ممکن است زمانی مصرف دارویی زیاد باشد و یا اینکه براساس برآورد بیماری تعداد بیماران بیشتر شود و میزان داروی استان پاسخگوی نیاز آن بیماران نباشد.

مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: در حال حاضر زود است که قضاوت کنیم، بگوییم کمبود دارویی ما بیشتر از دو ماه پیش است.

وی با بیان اینکه در کل دنیا هیچ کشوری نمی‌تواند دارو را به بیماران تحویل ندهد و یا تحریم کند؛ گفت: دارو جزء تحریمات بین‌المللی نیست؛ اما اینکه مسائل جانبی از جمله تبادلات مالی به این موضوع دامن بزند، در این قضیه فعلا" نمی‌توانیم قضاوتی داشته باشیم.

مساعد گفت: در حال حاضر وضعیت کمبود دارویی استان را نمی‌توانیم قضاوتی داشته و بگوییم که وضعیت بحرانی است و یا مشکلاتی زیادی برای بیماران داریم؛ البته مانند گذشته داروها را به بیماران تحویل می دهیم و همیشه با چند قلم کمبود دارویی مواجه هستیم که در گذشته هم وجود داشت.

مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با بیان اینکه نمی‌توانیم اسم اقلام دارویی که با کمبود مواجه است، رسانه ای و اعلام عمومی کنیم، افزود: اعلام کمبودات همیشه اضطراب را در دل بیماران تشدید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مادر همه بیماری‌ها اضطراب است، از رسانه خواست که به گونه اطلاع رسانی داشته باشید که به نفع بیمار باشد و نه اینکه او با شنیدن این اخبار مضطرب دارویش باشد.

مساعد گفت: ما تلاشمان این است که وقتی بیماری برای دارو مراجعه می‌کند، دارو را به او تحویل دهیم و اگر با کمبود دارویی هم مواجه باشیم، تقاضا می‌کنیم از پزشک معالج دارویی مشابه آنرا برای بیمار تجویز کند.

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای کمبود دارویی در استان، گفت: در این زمینه تماس و ارتباط خود را با مسئولان تهران بیشتر و تنگاتنگ کرده ایم و به صورت مکتوب آن را اعلام می‌کنیم که پاسخگو باشند.

مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی استان همدان در خصوص میزان واردات دارو به استان را مربوط به سازمان غذا و دارو دانست و گفت: به داروهای بیماری های خاص از جمله بیماران پیوندی و ام اس یارانه و به بیماران سرطانی و دیالیزی هم مساعدت دارویی تعلق می‌گیرد.

وی گفت: یارانه دارویی در دل دارو نهفته است؛ به فرض مثال اگر دارویی یک میلیون تومان باشد، یارانه در آن لحاظ می شود.

مساعد خاطر نشان کرد: البته مساعدت دارویی در استان انجام می شود و سال گذشته یک میلیارد تومان مساعدت دارویی داشتیم.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1362449
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی