شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 16:44 منتشر شده در مورخ: 1397/02/24 شناسه خبر: 1362638
تراژدی جنگ آب در سرفاریاب بصورت رسمی کلید خورد/شهروندان سرفاریابی با آب شرب گل آلود مواجه شدند+تصاویر
حکایت کم آبی درشهرکوهپایه ای سرفاریاب باداشتن چشمه ی امام زاده حمزه (ع) که آب شهرسرفاریاب باروستاهای اطراف را تامین می کرد که این روزها تراژدی غمباری از عطش، بی آبی و گرماست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از  چرام،با وجود اینکه نزدیک به ۷۰ درصد از سطح زمین را آب فرا گرفته است ولی «بحران آب» در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای واقع در کمربند خشک زمین مثل ایران، روز به روز ابعاد پیچیده تری به خود می گیرد.

 

جنگ آینده، جنگ آب است؛جمله ایست که آن راز در جهان حدود یک میلیارد نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و روزانه ۵۰ هزار نفر در جهان بر اثر مصرف آب غیر بهداشتی جان خود را از دست می دهند.

 

تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از نیمی از کشور ها در سراسر دنیا در تامین آب آشامیدنی مورد نیاز خود با بحران روبرو خواهند شد و تمام این جمله های هشدار دهنده، بیانگر آن هستند که بحرانی جدی با نام «بحران آب» در حال گسترش و پیچیده تر شدن است.

نتیجه تصویری برای جنگ آب

نباید فراموش کرد که بحران آب ریشه ای طولانی در کشور ما دارد؛ حفر قنات ها و ساختن آب انبارهای مختلف و متعدد در شهرهای ایران نشان می دهد که ایرانیان همواره با دغدغه ی دستیابی به آب رو به رو بوده اند.

 

استفاده از روش های سنتی آبیاری در کشور یکی دیگر از دلایل شکل گیری بحران آب است. بر اساس آمار حدود ۵۹ درصد از زمین های قابل کشت کشور نیاز به آبیاری دارند و روش آبیاری نیز در بسیاری از مناطق همان شیوه ی سنتی است.

 

برای اصلاح مصرف آب در کشور تلاشهای جدی صورت گرفته ولی برای آنکه بتوانیم از قطع و جیره بندی آب در این سالها که سالهای کمبود آب و خشکسالی است جلوگیری کنیم، باید همه مردم و خانواده شیوه زندگی و دید خود را نسبت به آب تغییر دهند اما در برخی مواقع عدم مدیریت صحیح و بی توجهی و شاید بی خیالی به هدر رفت آب، این بحران را جدی تر از گذشته می کند.

 

اما کهگیلویه و بویراحمد، یکی از استان های پر آب کشور هم چندسالی است با کمبود آب مواجه شده و با این مشکل دست و پنجه نرم می کند.

 

حکایت کم آبی درشهرکوهپایه ای سرفاریاب باداشتن چشمه ی امام زاده حمزه (ع) که آب شهرسرفاریاب باروستاهای اطراف را تامین می کرد که این روزها تراژدی غمباری از عطش، بی آبی و گرماست.

 

 نام قطعی آب ‌که قبلا بحث برروی کیفیت بود حال کمیت زندگی مردم را مختل کرده و زمزمه های تنش آبی به گوش می رسد و ازطرف دیگر سه روز است مردم سرفاریاب که آب شرب آنها به علت گل آلودبودن، قطع شده ومردم ازاین قضیه به شدت گلایه دارند وناراضی هستند.
 

وقتی مردم را با در دست داشتن دبه های آبی میبینیم که به شهرها وروستاهای اطراف جهت ذخیره سازی اب می روند، انگار به چند دهه قبل بازگشته ایم که قصه ای پر غصه را برای مردم تکرار کرده است.بدون ماشین،مسکن،اینترنت و.... میتوان زندگی کرد ولی بدون آب هرگز..

 

سرفاریاب یکی از شهر های استان کهگیلویه و بویراحمد است که به یکی ازبخش های گردش پذیر در استان مشهور است ولی این روزها با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم میکند والبته نه اینکه آب اصلا وجود ندارد بلکه مدیریت ضعیف موجب هدررفتن آب شده است.

 

وضعیت گل الود بودن آب و نبود آب شرب درروزهای گذشته سبب تجمع اعتراضی مردم شده و شورا ، شهردار و امام جمعه و بخشدار نیز به تکاپو افتاده اند .

 

قول های هاشمی پور نماینده شهرستانهای چهارگانه  دراین راستا و درجریان سفرهای خود تاکنون توفیقی نداشته و گوش مسئولان حتی برای شنیدن حرفهای نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی سنگین بوده است.

نتیجه تصویری برای هاشمی پور

در شهرسرفاریاب و روستاهای اطراف که قبلا دغدغه مردم بر روی کیفیت بوده اما این روزها نه چندان فکری به حال کیفیت نشد بلکه روز به روز کم آبی شدیدتر شده است.

مردم این شهرحرفه کشاورزی را کنار گذاشتند و بااین وضعیت بحران حال حاضر زندگی مردم مختل وشرایط خیلی سخت شده است.

 

به گفته اهالی روستا تا مدتی پیش یعنی قبل از بارش شدید باران و تندباد ها در آب آشامیدنی این روستا ها و شهر یک روزی آب قطع میشدولی بالاخره وصل می شد.
 

مشکلات کم آبی در روستاها باعث شده بخش زیادی از مردم به شهرها و استان های هم جوار مهاجرت کنند چراکه روستایی وجود دارد که حتی یک نفر در آن زندگی نمی کندوخالی ازسکنه هستند.
 

روستاهای عزیزی، خلیفه ای ،پشت بام ، جماالدین به ویژه شهرسرفاریاب ازجمله جاهایی هستند که بعد از تندبادها و بارش باران آب آشامیدنی آنها به مدت سه شبانه روزبه علت گل آلود بودن قطع شده است.

برخی از شهروندان وروستائیان در پاسخ به این سوال که آیا مشکل را به مسئولین اطلاع داده اید یا نه،گفتند: بله؛ با اداره آب شهرستان تماس گرفتیم ولی تاکنون اقدامی نشده است.

نتیجه تصویری برای جنگ آب

اما اکنون باید مشاهده کرد که مسئولان برای شهروندان سرفاریابی چه تدبیری را میاندیشند و چگونه چنین مشکل حیاتی را حل می کنند.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1362638
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی