شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 14:32 منتشر شده در مورخ: 1397/02/24 شناسه خبر: 1362645
کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین:
بارش باران نسبت به سال گذشته11 درصد کاهش داشت
کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین اعلام کرد: سهم بارش استان قزوین از کل بارش سالیانه تا این تاریخ 75درصد است در حالی که در بلندمدت تا این تاریخ بیش از 91 درصد بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛ کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین صبح امروز  در اطلاعیه ای اعلام کرد: بارش استان قزوین تا تاریخ امروز(دوشنبه) حدود 243 میلیمتر است که نسبت به آمار بلندمدت با 293.5میلیمتر، حدود 50 میلیمتر یا 17 درصد کاهش بارش نشان می‌دهد و نسبت به بارش سال گذشته با 274 میلیمتر، نیز حدود 31 میلیمتر یا 11 درصد کاهش بارش داشته است.


این اطلاعیه می‌افزاید: سهم بارش استان قزوین از کل بارش سالیانه تا این تاریخ 75درصد است در حالی که در بلندمدت تا این تاریخ بیش از 91 درصد بوده است.

کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین اذعان می‌کند: براساس آخرین نقشه ‌های پیش یابی‌های کوتاه مدت حاکی است در چند روز آتی با گذر متناوب امواج ناپایدار و افزایش ابر عمدتاً در بعدازظهر و شب، رعدو برق و باد و گاه رگبار را شاهد خواهیم بود.

این اطلاعیه ابراز می‌کند: به جهت ایجاد ابرهای توده ای و جوششی کومولونیمبوس در چنین شرایطی، احتمال بارش تگرگ نیز به صورت رگه‌های زودگذر دور از انتظار نیست.

کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین می‌افزاید: با وزش بادهای شمالی و پدیده مه در ارتفاعات وضعیت دمایی هوا، تا پایان هفته نسبتاً خنک خواهد بود و حداکثر دما بین 18تا 20 درجه خواهد بود، از اواخر سه شنبه از تراکم ابرها کاسته می شود و به مرور جو پایدار حاکم می‌شود و افزایش تدریجی دما موجب خواهد شد که از شنبه 29 اردیبهشت ماه میانگین دمایی افزایش یافته و حداکثر دما تا 27 درجه سیلسیوس و بیشتر نیز برسد. 

در این اطلاعیه عنوان شده است: یکی از راهکارهای مقابله با پدیده تگرگ، کشیدن توری به روی درختان باغات است و به علت احتمال بارش تگرگ باغدارانی که باغات را مجهز به توری نموده اند، آمادگی لازم برای مقابله با این مخاطره توصیه میشود.

همچنین در این اطلاعیه از کشاورزان درخواست شده؛ علیرغم بارش‌های مناسب در روزهای اخیر همچنان نسبت به بلندمدت و سال گذشته کاهش بارش را شاهد هستیم، لذا تنظیم سطوح کاشت بهاره با میزان آب قابل دسترس با توجه به محدودیت منابع آبی توصیه می‌شود.

کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین تاکید می‌کند: کشاورزان نسبت به؛ رعایت احتیاط در محلول پاشی و سم پاشی در جهت کاهش بادبردگی سموم به علت وزش بادهای شدید و شستشو توسط باران، مبارزه مکانیکی با علف‌های هرز باغات که در اثر بارش‌های مستمر روزهای اخیر در حال طغیان هستند، پایش مزارع غلات و ارزیابی و رصد وضعیت و علائم زنگ زرد و قهوه ای گندم و مبارزه با کانون های آلودگی ، پایش و مبارزه با شته سبز هلو، سفیدک سطحی با سموم توصیه شده، مقابله و پیشگیری از توسعه بیماری پیچیدگی برگ هلو در باغات هسته دار و لکه سیاه سیب به علت افزایش رطوبت نسبی انتقال نشا و انجام عملیات کاشت محصولات تابستانه، احتیاط زنبورداران در انتقال کندوها به مزارع و باغات با هماهنگی باغداران جهت کاهش خسارت ناشی از سم پاشی با سموم حشره کش و انجام محلول پاشی های تقویتی درباغات انگور و پسته آسیب دیده از سرما با هماهنگی کارشناسان تغذیه بعد از فراهم شدن شرایط مساعد اقلیمی اقدام کنند.
انتهای پیام/

http://dana.ir/1362645
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی