شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 14:53 منتشر شده در مورخ: 1397/02/25 شناسه خبر: 1363022
۱۶ ماه از مدیریت مالک جدید می گذر؛
داستان کارخانه قند یاسوج به کجا رسید؟/آیا این کارخانه بهره اقتصادی دارد؟
نکته مهم اینجاست که اگر مشکل بهسازی این کارخانه صحت داشته باشد مسئولین این کارخانه در آن زمان با چه مجوزی به این کار صحه گذاشتند و اکنون می بایست پاسخگو باشند. از طرفی با فرض صحت این موضوع آیا کار راه اندازی این کارخانه باید به تعیین تکلیف این موضوع واگذار شود؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از صبح زاگرس، چرخ توسعه این روزهای کهگیلویه و بویراحمد چشم انتظار نگاه توسعه ای نسبت به کارخانجات و شهرک های صنعتی است. صنایعی که در برهه ای از زمان با توجیه اقتصادی مناسب قطب پویای فعالیت اقتصادی و اشتغال زایی استان بودند اما امروزه بیشتر متروکه شده اند.

 

استاندارن مختلف استان و مدیران مختلف همیشه سعی در فعال نگه داشتن موجودی فعلی داشته اند و به دنبال رفع موانع تولید آنها بوده اند. یکی از کارخانجات بسیار حیاتی استان که بعنوان پیر صنعت کهگیلویه و بویراحمد از آن یاد می شود، کارخانه قند یاسوج است.

 

این کارخانه به دلیل مشکلاتی که داشت در دی ماه 1395 به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شد که پس از آن برخی حاشیه ها نصیب این کارخانه شد که به بخشهایی از آن در زیر اشاره می کنیم.

 

عمده مشکل این کارخانه که از زبان مدیرعامل آن نیز بیان شده است و باعث کندی فرآیند بازگردانی به چرخه تولید شده است، بحث بهسازی تجهیزات فرسوده و دست دوم این کارخانه است که باعث خروجی بی کیفیت از آن می شود.

 

آزادوار، مدیرعامل کارخانه قند یاسوج طی مصاحبه ای با اشاره تخلف شرکتی که قرار بود ظرفیت کارخانه را افزایش دهد اما آن را کاهش داد، گفت: در سالهای 90، 91 و 92یک شرکتی با دریافت بیش از 162میلیارد ریال قرار بوده که کارخانه را بازسازی و ظرفیت آن را از 700 تن به 1000 تن و تولید شکر خام را از 300 تن به 450 تن افزایش دهد تا این کارخانه توجیه اقتصادی داشته باشد.

 

وی تصریح کرد: با بررسی هایی که کارشناسان ما انجام دادند متوجه شدند که این شرکت ماشین آلات دست دوم و کهنه نصب کرده و عملا نه تنها ظرفیت تولید کارخانه را افزایش نداده که آن را کاهش هم داده است بنابراین ما مجبور به پیگیری حقوقی موضوع از طریق دستگاه قضایی شدیم که هم اکنون در حال بررسی است.

 

نکته مهم اینجاست که اگر این موضوع صحت داشته باشد مسئولین این کارخانه در ان زمان با چه مجوزی به این کار صحه گذاشتند و اکنون می بایست پاسخگو باشند. از طرفی با فرض صحت این موضوع آیا کار راه اندازی این کارخانه باید به تعیین تکلیف این موضوع واگذار شود؟

 

ابهام در زمان واگذاری کارخانه به مالک جدید

مالک این کارخانه، لهراسب باقری در جلسه تیرماه 1395 خود با استاندار وقت استان بیان داشته است: کارخانه در تاریخ اول شهریور امسال به وی واگذار می‌شود و به دنبال رونق تولید و اشتغال در استان هستیم و راه خود را با جدیت و قوت ادامه خواهیم داد.

این در حالیست که مدیرعامل این کارخانه طی مصاحبه دیگری در سال 96 بیان داشته است که: کارخانه در حال حاضر تعطیل است، ما کارخانه را در دی ماه تحویل گرفتیم و قبل از آن حدود سه سال تعطیل مطلق بود و قبل از سه سال هم با ظرفیت زیر ۵۰ درصد و چندماه در هر سال کار می کرد.

 

مدیرانی که از سوی مالک کارخانه بعنوان "مانع توسعه استان" معرفی شدند

لهراسب در سال 95 در نشستی با حضور استاندار وقت گفت: مدیرکل تأمین اجتماعی بعد از این که در جلسه رفع موانع تولید مصوبه‌ای قانونی تصویب می‌شود؛ مبلغ 652 میلیون تومان از حساب بانک تجارت برداشت می‌کند که این خلاف تصمیم‌گیری در یک نشست مهم استانی به شمار می‌رود.

وی با انتقاد شدید از دستگاه‌هایی مانند آب منطقه‌ای و شرکت پخش فراورده‌های نفتی خاطرنشان کرد: معلوم نیست چرا این مسؤولان به مصوبات قانونی استانی پایبند نیستند و بر خلاف تصمیمات ستاد رفع موانع تولید عمل می‌کنند.

مالک کارخانه قند یاسوج این اقدام برخی مسؤولان از جمله آب منطقه‌ای، شرکت نفت و تأمین اجتماعی را دهن کجی به مصوبات قانونی ستاد رفع موانع تولید در استان دانست و گفت: باید شرایط کشور و استان و فرمانی که برای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی صادر شده را در ذهن خود مرور کنند.

 

توقیف 17 میلیارد و 800 میلیون ریال از املاک کارخانه بخاطر مطالبات کارگران این کارخانه

مدیرعامل کارخانه قند یاسوج طی نشستی با رسانه ها بیان کرد: البته کارگران از طریق اداره کار نسبت به شرکت طرح دعوی کردند و از طریق اجرای احکام اجرائیه گرفتند و یکی از املاک کارخانه را به ارزش 17 میلیارد و 800 میلیون ریال توقیف کردند هر چند این انتظار از کارگرانی که سالها سر سفره کارخانه قند ارتزاق کرده بودند نمی رفت و ما هم هیچوقت نگفتیم که مطالبه ای را پرداخت نمی کنیم اما بهرحال تحریکات افراد بیرون از کارخانه و حاشیه سازی ها چنین موانعی را جلوی راه اندازی کارخانه انداخته  و ماهم مدت هاست که فقط ناچاریم با حواشی ایجاد شده توسط افراد مغرض مقابله کنیم.

 
 

 موارد اشاره شده در بالا موضوعاتی است که می بایست خیلی دقیق آنالیز شوند اما از طرفی موضوعی که جدیدا در ابعاد دیگر استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشست رفع موانع تولید به سرمایه گذار این پروژه که مدیر شرکت بویر صنعت نیز است، واکنش نشان داد و تذکری به شرح زیر ارایه داد:

در خصوص بدهکاری شرکت بویر صنعت به بانک ملی و شرکت برق خوزستان است که این موضوع با واکنش شدید استاندار مواجه شد که چرا یک واحد صنعتی باید 7 میلیارد تومان به شرکت برق بدهکار باشد چرا پرداخت نمی کند.

احمدی ادامه داد: هر کسی در استان بخواهد خالصانه کار کند ما نیز حمایت می کنیم اما اینکه یکی 100 کارگر را گروگان بگیرد و پول بیت المال از جمله آب، برق و گاز را ندهد قابل قبول نیست این کارگران از طریق سازمان تامین اجتماعی اقدام کنند و حقوق خود را تا پایان خدمت دریافت کنند.

 

مجموعه ای از آنالیزها در خصوص این کارخانه و مالک آن در بالا که در رسانه های استان هم انتشار یافته بودند به سمع و نظر شما رسید، ولی باید مشخص شود که این کارخانه چند فاز دارد و چه فازهایی از ان افتتاح می شود و آیا به گفته مالک این کارخانه که می بایست ظرفیت آن در سال 92 از 700 تن به 1000 تن و تولید شکر خام را از 300 تن به 450 تن افزایش دهد تا این کارخانه توجیه اقتصادی داشته باشد، این موضوع محقق شده است و توجیه اقتصادی در این کارخانه برقرار است؟

 

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1363022
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی