شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 13:08 منتشر شده در مورخ: 1397/02/27 شناسه خبر: 1363840
تحلیلگر مسائل سیاسی:
اروپا تحت تاثیر آمریکا نمی‌تواند به تعهداتشان پایبند باشند
تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: شرکت «ایر باس» دارای منافع مشترک بسیاری با آمریکا است و بسیاری از شرکت های اروپایی نیز تحت تاثیر آمریکا هستند لذا اروپا نمی توانند به تعهداتشان پایبند باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد حسین مشایخی در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به بدعهدی آمریکا به برجام و عدم تعهد کشورهای اروپایی به این تعهد، اظهار کرد: کشورهای اتحادیه اروپایی مانند فرانسه، انگلستان و آلمان و همچنین تمام کشورهای اتحادیه اروپا دارای کارخانه‌ها و صنایع چندملیتی هستند و تنها خودشان متکی و مسئول آن نیستند.

وی افزود: به‌عنوان‌مثال کشور فرانسه که شرکت ایر باس متعلق به آن است دارای منافع مشترک بسیاری با آمریکا است و اگر آمریکا روی آن دست بگذارد دیگر فرانسه توانایی مقابله با آن را نخواهد داشت و کاری از پیش نخواهد برد.

تحلیلگر مسائل فرانسه با اشاره به سیاست‌های خصمانه آمریکا و رئیس‌جمهور آن گفت: ترامپ شخصیتی است که همچون روسای جمهور قبلی آمریکا اعتقادی به سیاست برد-برد ندارد و تنها تعهدی را قبول دارد که در آن سیاست برد خودش و باخت طرف مقابل اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: این سیاست‌های قابل پیش‌بینی آمریکا باعث اثرگذاری بر روی تمام تعهدات کشورهای اتحادیه اروپا و آلمان و انگلیس و فرانسه خواهد شد و بر تمام تعهدات آن تأثیر مستقیم خواهد گذاشت لذا جمهوری اسلامی باید در ضمانت تعهد آن‌ها دقت کند.

مشایخی با اشاره به وابستگی اتحادیه اروپا به کشور آمریکا، بیان کرد: در اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی صنایع و شرکت‌های آن‌ها به دودسته تقسیم می‌شود که موارد بزرگ آن‌ها چندملیتی و دارای منافع مشترک با آمریکا است و برخی صنایع کوچک و متوسط آن‌ها است که متعلق به خودشان است.

وی تأکید کرد: اکنون‌که اتحادیه اروپا تأکید به ماندن در برجام دارد، دولتمردان ما باید بدانند که آن‌ها تنها اختیار همان صنایع کوچک خود را دارد و بانک مرکزی جمهوری اسلامی نیز تنها می‌تواند با برخی از بانک‌های اتحادیه اروپا ارتباط بگیرد.

تحلیلگر مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی باید از اتحادیه اروپا ضمانت عملی بگیرد، تصریح کرد: البته اروپایی‌ها به ما چک سفید امضا نمی‌دهند و تضمین عملی این است که بعد از رسیدن به یک مفاد مشترک آن‌ها ذیل توافق را امضا کنند و البته این کار نیز بعید است و آن‌ها تنها قول شفاهی می‌دهند.

انتهای پیام

http://dana.ir/1363840
ارسال نظر
نظرات