شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 14:00 منتشر شده در مورخ: 1397/03/13 شناسه خبر: 1369999
مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان:
مردم نذر خون را محدود به شب‌های قدر نکنند/ دغدغه اصلی پلاکت و گروه‌های خونی منفی است
مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان بابیان اینکه نباید مردم نذر خون خود را تنها در شب‌های قدر انجام دهند و انتظار می‌رود که در دیگر ایام به سازمان مراجع کنند، گفت: البته ساعات فعالیت سازمان از 8 تا 2 بامداد در لیالی قدر افزایش می‌یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛افشین محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار نافع؛ با اشاره به اینکه هرساله سازمان انتقال خون آمادگی لازم را برای اخذ خون از هم استانی‌ها در لیالی قدر دارد، اظهار کرد: قاعدتاً امسال هم این لیالی قدر مراجعه‌کنندگانی را برای اهدای خون‌داریم و ساعات فعالیت ما 8 تا 11:30 شب است که در این سه شب تا 2 بامداد نیز ادامه خواهد داشت.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود که نزدیک به 500 نفر در استان همدان برای اهدای خون مراجعه کنند.

پیش‌بینی حضور 500 نفر برای اهدای خون در استان

مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان بابیان اینکه نباید مراجعه‌کنندگان امر اهدای خون را تنها مختص شب‌های قدر کنند، افزود: ما طی دو سال گذشته با فرهنگ‌سازی در این زمینه و ارتباط با اهداکنندگان دائمی خون آنان را مجاب به خون‌دهی در ایام غیر از شب‌های قدر کردیم که البته آنان نیز استقبال کرده‌اند.

وی گفت: بر اساس ظرفیت ما برخی از فراورده‌های خونی مانند پلاکت قابل ذخیره‌سازی نیستند و باید روزانه گرفته شود که اگر مراجعه‌کنندگان به این امر توجه داشته باشند، بهتر است.

برخی فراورده‌های خونی قابل ذخیره‌سازی نیست

محمدی گفت: ما بر اساس نیاز خود خون دریافت می‌کنیم و البته ذخایر سال گذشته را سعی می‌کنیم به تهران ارسال کنیم.

وی گفت با توجه به مصارف فرآورده‌های خونی در استان تهران و به دلیل بالا بودن اعزام بسیاری از بیماران به این استان، اذعان داشت: استان همدان یکی از استان‌های پوشش‌دهنده استان تهران است که طی دو ماه گذشته هزار و 200 واحد خون برای این استان تهران ارسال کردیم.

سالانه 4 الی 5 هزار واحد خون به تهران ارسال می‌شود

مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان تصریح کرد: سالانه 4 تا 5 هزار واحد خون به تهران داریم که البته استان همدان نه‌تنها ذخایر خون خود را تأمین می‌کند بلکه جزی از شبکه ارسال‌کننده خون هم هست.

وی خاطرنشان کرد: سیاست سازمان انتقال خون این نیست که خون‌گیری را زیاد کند بلکه هدفش این است بیشتر روی کیفیت خون تأکید کند کما اینکه ما طی دو سال گذشته عملاً اهداکنندگان بار اولی خون را اجازه خون‌دهی نمی‌دهیم و تنها نمونه از آنان گرفته می‌شود تا سه سال بعد به آن‌ها اجازه اهدای خون داده می‌شود.

سازمان به دنبال کیفیت است تا کمیت

محمدی گفت این امر نشان می‌دهد که سازمان دنبال کمیت نیست بلکه کیفیت مهم است؛ بنابراین به دنبال افزایش ایجاد پایگاه انتقال خون نیستیم و فقط در شهرستان‌هایی که می‌تواند استانداردها را ایجاد کنند، در این زمینه اقدام کرده‌ایم.

وی گفت: استانداردسازی لازمه‌اش این است که نیروی انسانی متبحر، امکانات و تجهیزات به‌روز و فضای کاملاً استاندارد داشته باشیم که همدان و ملایر این شرایط رادارند اما دو شهرستان نهاوند و تویسرکان هست ماهیانه یک‌بار مراجعه می‌کنیم که در آنجا هم فضای ثابت در اختیارداریم.

دغدغه اصلی ما پلاکت و گروه‌های خونی منفی است

مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان بابیان اینکه دغدغه اصلی ما در فراورده‌های پلاکتی است که عمر آن کم و قابل ذخیره‌سازی نیست که همیشه در مورد گروه‌های منفی خون همیشه دغدغه و نگرانی داریم؛ چون ذخایر گروه‌های منفی در سراسر کشور کمتر از سایر گروه‌های خونی است، بنابراین سعی می‌کنیم خانواده‌های گروه خونی منفی را شناسایی و تشویق به اهدای خون کنیم.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1369999
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی