شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 09:46 منتشر شده در مورخ: 1397/03/19 شناسه خبر: 1371760
مدیر معدن مس سرچشمه مطرح کرد؛
مس سرچشمه نوعی از معادن پورفیری است/طرح برداشت ۸۲۰ میلیون تنی ذخیره زمین‌شناسی برای ۲۸ سال آغاز گردید
محمد رضا کارگر گفت: معدن مس سرچشمه بزرگ‌ترین معدن مس پورفیری خاورمیانه است که در اوایل ۱۳۵۰ شمسی و بر اساس طرح شرکت آمریکایی آناکوندا تنها ۲۹۸ میلیون تن ذخیره ماده معدنی داشت که امروز ۱میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن خاک استخراج‌ و مقدار ۵۵۰ میلیون تن ماده معدنی داد ، از اوایل ۲۰۱۸ طرح برداشت ۸۲۰ میلیون تنی ذخیره زمین‌شناسی معدن برای ۲۸ سال دیگر آغاز شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از راه آرمان ؛ معدن مس سرچشمه بزرگ‌ترین معدن مس پورفیری خاورمیانه است که از این معدن تا به امروز 1میلیارد و 300 میلیون تن خاک استخراج‌ و مقدار 550 میلیون تن ماده معدنی با عیار 0.88صدم درصد به کارخانه تغلیظ ارسال‌شده است.

72میلیون تن خاک اکسیدی هم با عیار 0.53صدم درصد روی هیپ‌های لیچینگ فرستاده شده که فرایند بازیابیش با تغلیظ کاملاً متفاوت است و 690میلیون تن هم باطله بوده است.

در طرح اولیه معدن مس سرچشمه که آمریکایی‌ها و شرکت آناکوندا ارائه داد کل ماده معدنی در حدود 298میلیون تن در نظر گرفته شد و به همان میزان هم باطله‌برداری باید انجام می‌شد.

در حال حاضر استخراج از معدن مس سرچشمه وارد دهه پنجم عمر خود شده است و طی این مدت با بررسی‌های جدید اکتشافی مدام بر میزان ذخایر آن افزوده شده است.

این معدن در اوایل 1350 شمسی و بر اساس طرح شرکت آمریکایی آناکوندا تنها 298 میلیون تن ذخیره ماده معدنی داشت ، که از اوایل 2018 طرح برداشت 820 میلیون تنی ذخیره زمین‌شناسی معدن برای 28 سال دیگر آغاز شده است.

«محمدرضا کارگر دیانتی» مدیر معدن مس سرچشمه در گفتگو با  راه آرمان در خصوص توسعه این معدن با توجه به فشارهای اقتصادی تازه نفس ، گفت : از اوایل سال 1380 با شروع طرح ‌توسعه‌ای معدن و همچنین احداث کارخانه‌های جدید تغلیظ باید به ذخیره بیشتری دست پیدا می‌کردیم ،  بنابراین تصمیم گرفته شد تا قبل از این‌که طرح اولیه آناکوندا تمام بشود ظرفیت معدن را بالا ببریم  تا در آینده مشکلی برای ارسال سولفور به کارخانه وجود نداشته باشد.

وی در خصوص ادامه طرح توسعه اذعان کرد : این طرح طی دو دهه گذشته با توجه به شرایط مالی شرکت و قیمت‌های جهانی مس  آغاز شده است  و در طول دو دهه گذشته هیچ‌گاه متوقف نگردیده است.

کارگر با بیان این مطلب که  معدن مس سرچشمه از نوع پورفیری است ، ادامه داد : برای اجرایی شدن طرح گسترش معدن، به دلیل پورفیری بودن  ، یعنی معدن باید از بالا شروع به باز شدن کند و باطله‌ها و روباره‌ها را کنار زده و به رگه های اصلی برسد  لذا  در طرح قبلی  میزان باطله ها نسبت به میزان ماده معدنی یک به 100 بود که باید بیشتر شود ، به‌بیان‌د ساده تر باید باطله بیشتری برداشته شود تا سولفور بیشتری استخراج و به کارخانه ارسال شود.

مدیر معدن مس سرچشمه به خواص مس پور فیری اشاره کرد و گفت : یکی از خواص معادن مس پورفیری این است که عیار زون آن‌ها از بالا به پایین کاهش میابد؛ یعنی ما در ابتدا خاک استخراجی با عیارهای 1 یا حتی بیشتر هم داشتیم  اما الآن  به مقدار 0.88صدم درصد رسیده‌ایم و در حال حاضر برنامه ما در طرح جدید استخراج خاک با میانگین عیار 0.64صدم درصد است و در سال‌های آینده به متوسط عیار باقی‌مانده معدن که تقریباً ‌0.58‌صدم درصد هست هم می‌رسد.

وی ادامه داد : درواقع، با عمیق شدن معدن شرایط از همه لحاظ برای استخراج خاک سخت‌تر می‌شود، ازنظر هزینه، سختی سنگ در لایه‌های زیرین و مینرال اما میزان استخراج خاک و باطله ما با عیار پایین‌تر، بیشتر می‌شود.

کارگر به میزان مس ذخیره  شده اشاره و  تاکید کرد : ذخیره‌ قابل‌دسترسی که  برای برداشت داریم با عیار حد 0.25صدم درصد 820 میلیون تن است که عیار 0.58صدم درصد را به ما جهت استخراج می‌دهد و با عیار حد 0.2 تقریباً 1‌میلیارد تن ذخیره داریم که عیار 0.52صدم درصد را جهت استخراج به ما می‌دهد، این طرح از اول سال 2018 میلادی در معدن مس سرچشمه شروع‌شده است که تقریباً 28‌سال هم به طول می‌انجامد.

مدیر مجتمع مس سرچشمه در پایان خاطر نشان کرد : در معدن اصولاً اعلام ذخیره بر اساس« عیار حد » صورت می‌گیرد ، عیار حد، عیاری است که خاک با عیار کمتر از آن باطله محسوب می‌شود و باید دور ریخته شود لذا چشم‌انداز 5‌ساله آینده ما تقریباً استخراج 150میلیون تن ماده معدنی با عیار 0.62صدم درصد است که با توجه به خوراک کارخانه تغلیظ که سالی 30 میلیون تن خاک است در نظر گرفته‌شده است.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1371760
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی