شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 09:31 منتشر شده در مورخ: 1397/03/21 شناسه خبر: 1372578
در ادامه بحران خشکسالی در جنوب شرق کشور؛
هشدار! افغانستان آب شرب خود را از ایران برداشت می کند/ بیکاری و بی آبی زندگی سیستانی ها را به ورطه ناامیدی کشاند
سیستان وبلوچستان در حالی با بحران بی آبی و خشکسالی دست و پنجه نرم می کند که از یک سو افغانستان با سد سازی های گسترده راه اندک سیلاب های موجود به سد را بسته و از سوی دیگر آب شرب خود را هم از طریق ایران برداشت می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، در حالی سیستان و بلوچستان با بحران بی آبی و خشکسالی بیش از دو دهه مواجه است که اکثر روستاهای آن به وسیله تانکر آبرسانی می شود و مردم در اکثر نقاط این استان پهناور از افت فشار و قطعی مکرر آب گلایه دارند.
در این میان اما سد سازی های گسترده افغان ها در مرز ایران و افغانستان راه اندک سیلاب های موجود به سد را هم بسته به گونه ای که شنیده ها حاکی از آن است امسال حتی یک قطره آب هم توسط افغان ها به ایران داده نشده است.
علی ای حال در حالی خشکسالی امان مردم سیستان وبلوچستان را بریده که تک تک مردم در نقاط مختلف استان عزادار مزارع خشک سوخته و از بین رفتن سرمایه شان که دام و طیور است، هستند.
در همین راستا حجت الاسلام ابراهیم گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند با بیان اینکه خشکسالی حادثه ای کمتر از زلزله نیست، اظهار کرد: مشکلات و خشکسالی در سیستان کمتر از یک زلزله چند ریشتری نیست؛ همانگونه که مسئولین برای حوادث طبیعی بودجه کنار می گذارند باید برای خشکسالی نیز بودجه ای در نظر بگیرند.
وی با بیان اینکه سیستان این روزها هوای نامطبوعی دارد، گفت: از یک طرف بیکاری در این منطقه بی داد می کند از طرف دیگر بی آبی گریبانگیر مردم شده است، چگونه مردم امیدی برای زندگی در این منطقه داشته باشند.
امام جمعه شهرستان هیرمند در گفت وگو با ندای هیرمند افزود: مسئولان این اداره در شهرستان هیرمند مدعی هستند که آب در لوله ها جریان دارد اما پاسخگوی مردم نیست، این روال اگر ادامه پیدا کند دیگر دامی برای مردم کشاورز و دامدار باقی نخواهد ماند.
وی تصریح کرد: در منطقه شمال بخش قرقری حفر چاهک آب به دلیل شور شدن آب امکان پذیر نیست، پس باید مسئولین همه دستگاها را بسیج کنند و از همه توان برای آب رسانی به مردم این منطقه استفاده کنند و این وظیفه دولتمردان است زیرا اگر مرزها خالی از سکنه شوند، دولت باید هزینه بیشتری برای حفظ امنیت آن بکند.
حجت الاسلام گزمه خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه ایران و دولت مردان باید با کشور افغانستان رایزنی کنند و مشکل آب را برای همیشه روشن سازند، در سال جاری افغانستان حتی یک قطره آب هم به ایران نداده است اما آب شرب خود را از ایران برداشت می کند.
 
انتهای پیام/

http://dana.ir/1372578
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی