شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 13:48 منتشر شده در مورخ: 1397/03/21 شناسه خبر: 1372752
وزارت انرژی جمهوری آذربایجان اعلام کرد؛
پایبندی باکو بر تعهدات خود در قبال اوپک، مبنی بر کاهش تولید نفت/ تنوع بخشی بر اقتصاد آذربایجان با افزایش تولیدات غیرنفتی
دسامبر سال ۲۰۱۶ میان کشورهای عضو اوپک و ۱۱ کشور غیر عضو از جمله جمهوری آذربایجان توافقنامه کاهش ۵۵۸ هزار بشکه مجموع استخراج روزانه نفت امضا شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، وزارت انرژی جمهوری آذربایجان اعلام کرد: باکو به تعهدات خود در زمینه کاهش حجم تولید روزانه نفت در قبال سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) پایبند است و تاکنون نیز آن را اجرا کرده است.

 میزان استخراج روزانه نفت در جمهوری آذربایجان در ماه می امسال، ۸۰۱ هزار بشکه بود که ۷۴۸ هزار بشکه از آن را نفت خام و ۵۳ هزار بشکه از آن را میعانات تشکیل می داد.

این کشور همچنین در ماه یاد شده، روزانه ۶۳۵ هزار بشکه نفت خام ، ۵۳ هزار بشکه میعانات و ۱۷٫۸ هزار بشکه فرآورده نفتی صادر کرد.

 در ماه ژانویه سال جاری میلادی حجم استخراج روزانه نفت در جمهوری آذربایجان ۸۱۴,۶ هزار بشکه، در ماه فوریه ۸۰۶ هزار بشکه، در ماه مارس ۷۹۴ هزار بشکه و در ماه آوریل ۷۸۵,۷ هزار بشکه بود.

با این حساب و با برآوردهای صورت گرفته، جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۷ به طور متوسط روزانه ۷۸۱٫۹ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

کشورهای عضو اوپک، ۳۰ نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی در خصوص کاهش روزانه ۱٫۲ میلیون بشکه حجم استخراج نفت و تعیین سقف مجموع استخراج ۳۲٫۵ میلیون بشکه در روز به توافق رسیدند.

۱۰ دسامبر همان سال میان کشورهای عضو اوپک و ۱۱ کشور غیر عضو از جمله جمهوری آذربایجان توافقنامه کاهش ۵۵۸ هزار بشکه مجموع استخراج روزانه نفت امضا شد.

به دنبال توافق صورت گرفته میان اوپک و جمهوری آذربایجان و همچنین کاهش نسبی قیمت نفت طی سال های گذشته دولت آذربایجان بر ادامه روند تنوع بخشی اقتصاد در این کشور تاکید داشته است.

به طوریکه بنابر ادعای معاون وزیر اقتصاد این کشور شاخصه‌های اقتصادی نشان می‌دهند در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ این کار با سرعت مطلوبی به پیش رفته است.

به گفته وی، تولید ناخالص داخلی آذربایجان در فصل نخست سال جاری رشدی ۱.۲ درصدی داشته است و رشد بخش غیرنفتی معادل ۲.۱ درصد بوده است.

انتهای پیام/

 
 

 

http://dana.ir/1372752
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی