شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:12 منتشر شده در مورخ: 1397/04/02 شناسه خبر: 1377528
دنیایی بدون حرف اما پر از حرف؛
تکه های کارتن و سقفی از آسمان در دنیای بدون رنگ کارتن خواب ها/ چهارشنبه هایی با طعم غذای گرم در سنندج
موسسه مردمی پایان کارتن خوابی در سنندج در خیابان 17 شهریور از سال 94 فعالیت خود را آغاز کرده است و این نهاد که به صورت مردمی اداره می شود چهارشنبه ها همزمان با سراسر کشور غذای گرم را در نایلون هایی ریخته و به کارتن خواب ها و افراد معتاد که مکان های آنها از قبل شناسایی شده و آنها هم دیگر ترسی از آنها ندارند پخش می شود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، سهمش از دنیا گوشه خیابان است و راهی که می تواند در آن راه برود. قرار بر این است که همینجوری زندگی کنند و البته خیلی هایشان با همین کیفیت هم فقط حق دارند بمیرند. آن هم بی کس و کار و زیر پل یا توی جوی آب. بهشان می گویند کارتن خواب. کسانی که اتفاق نامطلوبی را در شهر رقم زده اند و به گمان برخی چهره شهر را زشت کرده اند. ما هم البته چندان بی نصیب شان نگذاشته ایم؛ سکه ای کنارشان پرتاب یا قیافه مان را به نشانه اینکه از شما بدمان می آید درهم کرده ایم. گاهی هم فقط افسوس خورده ایم که کاری از ما برایشان بر نمی آید.

 


آری امروزه کارتن خوابی جزو لاینفک زندگی شهری شده است؛ هر چه شهر بزرگ‌تر کارتن خواب‌هایش هم بیشتر کارتن خواب به افراد سرگردانی اطلاق می‌شود که به علت نداشتن سرپناه خیابان را انتخاب می‌کنند. این کارتن ‌خواب‌ها را می‌توان در حواشی شهرها و یا سکونتگاه‌های غیر رسمی دید که به ‌دلیل بیکاری و خرده فرهنگ رایج دراین مناطق در خیابان پرسه می‌زنند...

 


اما در این میان هستند افرادی که کارشان ساده است. در شهر سنندج، روزهای چهارشنبه غذای گرم می‌پزند و ‌شب میان کارتن‌خواب‌ها پخش می‌کنند. نمی‌گویند معتادی! نمی‌گویند بیا و ترک کن! هیچ نمی‌گویند. فقط لبخند می‌زنند و کارتن‌خواب‌ها را در آغوش می‌گیرند. پس از دلجویی از آن‌‌ها، کمی غذای گرم و پوشاک به شان هدیه می‌دهند و می‌روند، همین.

 

 


از نوجوان 18 ساله تا پیرمرد 70 ساله در بین شان دیده می شود. هر کسی هر کاری که از دستش بر بیاید، دریغ نمی کند. بعدها می فهمم هم پزشک و دندانپزشک در بینشان هست، هم کارمند و بازاری.

 


 بعضی ها فرزندانشان را آورده اند و برخی هم با همسرانشان آمده اند. جمعی صمیمی شکل گرفته و هر کدامشان در تقلایند تا شام ، قبل از ساعت 8 آماده شود.

 

 

 اول پلو ریخته می شود و پشت سر آن، خورشت قیمه و بعد از آن برنج زعفرانی و سیب زمینی و قاشق به آن اضافه می شود و غذای گرم در سبدهای پلاستیکی بزرگ گذاشته می شود تا حرارتش را از دست ندهد.

 


کردستان که همواره به عنوان یکی از استان‌های سفید در بحث اعتیاد در کشور معرفی شده است، بر اساس شیوع‌شناسی سال 94 حدود 21 هزار نفر معتاد دارد و در کنار این افزایش قابل توجه آمار معتادن شاهد کاهش سن اعتیاد در استان هستیم.

 


موسسه مردمی پایان کارتن خوابی در سنندج در خیابان 17 شهریور از سال 94 فعالیت خود را آغاز کرده است و این نهاد که به صورت مردمی اداره می شود چهارشنبه ها همزمان با سراسر کشور غذای گرم را در نایلون هایی ریخته و به کارتن خواب ها و افراد معتاد که مکان های آنها از قبل شناسایی شده و آنها هم دیگر ترسی از آنها ندارند پخش می شود .

 


رئیس شورای راهبردی گروه پایان کارتن خوابی می گوید: گروه پایان کارتن خوابی سنندج حدود 3 سال است که به صورت کشوری و مستقل فعالیت خود را با هدف کاهش کارتن خوابی و ریشه کن کردن آن در هر استان آغاز کرده است اما این عمل در روند با کندی مواجه شده است.

 

 


منصور پویان با اشاره به فعالیت های گروه می گوید: یکی از فعالیت های گروه تقسیم بیش از 120 پرس غذای خانگی در میان کارتن خواتب های سنندج با هدف بازگشت به مانون گرم خانواده و اجتماع است که 25 نفر از آنها در قبرستان تایله ، تعدادی در میدان ججهاد و میدان 12 فروردین  و مابقی در مکان های دیگر  حضور دارند.

 


وی ادامه داد: تقسیم غذا باعث ایجاد ارتباط نزدیک با این افراد می شود و کسانی که خودشان مایل به ترک مواد باشند از طریق گروه به کمپ های ترک اعتیاد معرفی و کاملاً کنترل می شوند.

 


سلیم کریمی دبر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان هم می گوید : روند گرایش به سمت اعتیاد به ویژه در مواد صنعتی نه تنها در استان کردستان بلکه در کل کشور رو به افزایش است، براساس شیوع‌شناسی انجام گرفته سال 94 حدود 21 هزار نفر معتاد در کردستان وجود دارد اما مشکل ما در کاهش سن اعتیاد است.

 


وی گفت: میانگین سنی اعتیاد استان نسبت به کشور یک سال بالاتر است متاسفانه در روند چند ساله اخیر در کشور زنانه‌شدن اعتیاد شکل گرفته است، بر اساس آمار 10 تا 11 درصد از معتادین کشور را زنان تشکیل می‌دهند که این آمار در استان کردستان حدود 5 تا 6 درصد است.

 


وی ادامه داد: تمامی برنامه‌هایی که توسط دستگاه‌های اجرایی در سطح شهر اجرا می‌شود به تناسب در روستاها نیز برگزار می‌شود تا جایکه آموزش و پرورش از طریق طرح‌های خود روستاها را پوشش می‌دهد.

 

 


کریمی خاطر نشان کرد: برگزاری ویژه‌برنامه‌های آموزشی برای مددجویان کمیته امداد از طریق این نهاد انقلابی، اجرای طرح‌های اجتماع‌محور روستایی توسط بهزیستی در روستاها، اجرای طرح کرامت 2 در روستاهای بزرگ و تسری آن به روستاهای کوچک توسط سپاه، انعقاد تفاهم‌نامه با ورزش و جوانان برای تقویت ورزش و نشاط در روستاها و تشکیل شورای پیشگیری در برخی بخش‌ها از دیگر برنامه‌های شورای هماهنگی کردستان برای پیشگیری از اعتیاد در روستاهای استان است.

 

 

گزارش از مهوش رحیمی

 


انتهای پیام/

http://dana.ir/1377528
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی