شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:40 منتشر شده در مورخ: 1397/04/05 شناسه خبر: 1378777
ماندگاری شهرها و روستاهای در فهرست آثار جهانی، درگرو تلاش مسئولین
مشاور معاونت صنایع دستی کشور گفت: ماندگاری و تداوم شهرها و روستاها در فهرست آثار جهانی، در گرو تلاش و همکاری مسئولین اجرایی به ویژه شهرداران و دهیاران است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، کردستان به دلیلی ویژگی های خاص طبیعی و تاریخی دارای ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه گردشگری روستایی است و روستاهای این استان به دلیل تلفیق ویژگی های خاص معماری و زیبایی های طبیعی دارای چشم اندازهای منحصر به فردی هستند.

 

بر اساس آخرین آمار استخراج شده از سرشماری عمومی نفوس و مسکن، استان کردستان دارای هزار و ۷۰۰ روستای دارای سکنه است که از این حیث بالغ بر ۳۴ درصد از جمعیت این استان در روستاهای زندگی می کنند.

 

معماری بومی و سنتی روستاهای استان کردستان که با استفاده از گل و سنگ ساخته می شوند و در آنها اوج هنر معماران بومی به خوبی هویداست از دیگر ویژگی های روستاهای گردشگری و زیبای کردستان است که این روزها بعضی از این روستاها به شهره جهانی رسیده اند.

 

هر چند که این روزها تنها دو روستای تاریخی اورامان تخت و پالنگان شهره شده و هر روز پذیرای خیل عظیمی مسافر و گردشگر هستند، ولی هستند روستاهایی که با معماری خاص و پلکانی خود هنور معرفی نشده اند و مسافران و گردشگران نوروزی از دیدن آنها محروم می شوند.

 

هستند روستاهای دیگر در کردستان که ظرفیت های خوبی برای گردشگری دارند ولی متاسفانه تاکنون به دلایل مختلفی هنوز ناشناخته هستند.

 

از جمله این روستاهای گردشگری می توان به دولاب، تنگی سر، نوره، نگل، دیوزناو، آرمرده، نجنه علیا، صلوات آباد و قم‌چقای بیجار اشاره کرد که آنها و شماری دیگر روستا نیز در استان کردستان با ظرفیت های ویژه طبیعی و تاریخی هنوز معرفی نشده اند.

 

شهرها و روستاهای جهانی ایران به 9 مورد می رسد

ویدا توحدی در شورای برنامه ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی کشور از اقدام این سازمان برای ثبت دو شهر و یک روستا در فهرست شهرهای جهانی سازمان یونسکو در سال آینده میلادی خبر داد.

 


وی اظهار داشت: این شهرها شامل یزد به عنوان شهر جهانی زیلو و آباده به عنوان شهر جهانی منبت و روستای خراشاد به عنوان روستای جهانی حوله بافی هستند.

 


توحدی با بیان اینکه ثبت شهرها و روستاها در فهرست آثار جهانی صنایع دستی با بالقوه کردن پتانسیل های آنها انجام می شود، افزود: در این زمینه به دنبال ایجاد پتانسیل های جدید در شهرها نیستیم چرا که اگر دارای شرایط نباشند در فهرست جهانی به ثبت نمی رسند.

 


وی تاکید کرد: سازمان میراث فرهنگی با کمک بخش خصوصی فعال در عرصه صنایع دستی شهرها و روستاهای ملی و جهانی بدنبال آن است بتواند از پتانسیل های موجود هر شهر در راستای ایفای نقش صنایع دستی در توسعه همان شهرها و روستاها و اقتصاد هنرمندان آن نقش آفرینی کند.

 


توحدی یادآور شد: ایران مقام اول در ثبت شهرهای جهانی را دارد و تاکنون 6 شهر و یک روستای آن در فهرست جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسیده است.

 


رئیس شورای برنامه ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: تنها در سال گذشته دو شهر مریوان شهر جهانی کلاش و سیرجان شهر جهانی گلیم و روستای گلپورگان به عنوان روستای جهانی سفال در این فهرست ثبت شدند.

 


وی اضافه کرد: تداوم این راه نیازمند همکاری و مشارکت بخش دولتی و خصوصی است که دولت در برنامه ششم توسعه برای استفاده از این منابع تاکید دارد و دستگاه های اجرایی می توانند با توجه به ماموریت خود در ارائه خدمات با تخصیص اعتبارهای ویژه کمک حال معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بالقوه کردن پتانسیل شهرها و روستاهای جهانی باشند.

 


توحدی اظهار داشت: بخش خصوصی که بیشتر متشکل از هنرمندان و صنعت گران هنرهای دستی هستند نیز در این بین باید در راستای برنامه های تداوم راه جهانی شدن با استفاده از حمایت های دولت و همچنین سرمایه گذاری های خود در این مسیر نقش شان را ایفا کنند.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1378777
ارسال نظر
نظرات