شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:12 منتشر شده در مورخ: 1397/04/07 شناسه خبر: 1379674
اسب هایی اصیل کُرد که زیبا می تازند /جشنواره ای با معرفی ظرفیت های کردستان در حوزه گردشگری
یکی از نژادهای اصیل اسب، نژاد اسب کرد است که اصیل‌ترین نژاد اسب ایرانی بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی،  اسب ها در طول تاریخ نقش آفرینی های گوناگونی داشته و در عالم واقع بعنوان موجودی قدرتمند ، زیرک، باهوش و توانا تعیین کننده نتیجه بسیاری از جنگها بوده و در نوشته های تاریخی اولین اشاره به تعداد سوارکاران یا سواره نظام دارد و سرنوشت بسیاری از جنگها به بودن یا نبودن اسبها و تعداد آنها وابسته بوده است .

 

یکی از نژادهای اصیل اسب، نژاد اسب کرد است که اصیل‌ترین نژاد اسب ایرانی بوده و دارای تیره های جاف( سیاه و سفید)، افشار( کهر و قره کهر) و سنجابی( کهر روشن، و خرمایی) است . چهار نژاد اسب در سطح کشور به عنوان اسب ایرانی شناخته می شود که اصلی ترین و بهترین آن اسب کردی است. اسب کرد از قدیم الایام نماد فرهنگی تاریخی مردم کرد بوده و داشتن آن همواره برای خانواده ها مایه فخر و مباهات بوده است…

 

 

دومین جشنواره ملی اسب کرد با حضور سوارکاران برتر استان های مختلف در سنندج برگزار شد.

 

 این جشنواره برای دومین سال متوالی و با هدف معرفی اسب اصیل کُرد، ورزش و سرگرمی و معرفی ظرفیت های کردستان در حوزه گردشگری و ایجاد شور و نشاط اجتماعی برگزار شده است.


روز اول این جشنواره ویژه نمایش اسب های مادیان، روز دوم اسب های نریان و روز سوم نیز برای کُردی سواری، سوارکاری، مسابقه، بازی های بومی و محلی و اجرای هنرهای فردی و رزمی با اسب، موسیقی محلی و هلپرکی (رقص کُردی) در نظر گرفته شده است.

 

 


حضور اسب سواران برجسته و هنرمندان سوارکار و نمایش اسب های زیبا و اصیل نژاد کُرد مهمترین بخش این جشنواره است که بمدت سه روز (چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه) همه روزه از ساعت 17 در ورزشگاه 22 گولان سنندج برگزار می شود و ورود و تماشای این جشنواره برای عموم مردم آزاد و رایگان است.

 


معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان در آیین افتتاحیه این جشنواره اظهار داشت: برگزاری چنین جشنواره هایی فرصتی مناسب برای معرفی توانمندی های ورزشی، فرهنگی و گردشگری استان در بخش های مختلف است.

 


حسین خوش اقبال با بیان اینکه دولت از برگزاری جشنواره های فرهنگی و بومی در راستای ایجاد شور و نشاط اجتماعی حمایت می کند، افزود: استاندار کردستان نیز قول داده تمام تلاش خود را برای حمایت از برگزاری چنین جشنواره هایی در مناطق مختلف استان بکار گیرد.

 

 


وی تاکید کرد: می توان با برگزاری چنین جشنواره هایی در کنار معرفی فرهنگ غنی کردستان، زمینه را برای توسعه ورزش های بومی و محلی فراهم کنیم.

 

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1379674
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی