شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 21:26 منتشر شده در مورخ: 1397/04/13 شناسه خبر: 1382311
یاسوج و هزاران آرزوی در دل مانده؛
آبشار یاسوج نگینی که به دنبال درخشیدن است/وقتی آبشار یاسوج جاده مناسب و ایجادبسترهای گردشگری می خواهد
یکی از مهمترین کمبود های زیر ساختی در دره آبشار یاسوج نبود جاده مناسب، عرض کم جاده، نبود پارکینک های تخصصی بین راهی و حتی روشنایی در شب است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از صبح زاگرس ،شهر یاسوج با داشتن آب و هوایی معتدل و خنک در بهار  وتابستان همیشه مأمن بسیاری از شهروندان و مسافران و حتی گردشگران طبیعت است به گونه ای که در این دو فصل خیابانها و تفرجگاههای این دیار سبز در مأمن صخره ها و جنگل پر پشت بلوط زاگرس همیشه مملو از مسافران است.

یاسوج که همه آن را به لقب تازه اش یا همان پایتخت طبیعت ایران می شناسند ، امروز با رشد چشمگیر افزایش تراکم جمعیت و حتی مساحت داشته که برخی از زیر ساختهای آن هنوز نیاز ترمیم شدن است.

اصلی ترین و معروف ترین جاذبه شهر یاسوج که برخی آن را به عنوان الماس پایتخت طبیعت می شناسند و همه ساله مسافران زیادی را به خود جلب می کند پارک زیبای آبشار یاسوج در شمالی خاوری این شهر و در فاصله پنج کیلومتری آن است.

این تفرجگاه طبیعی و زیبا که در پهنای صخره های سترگ دنا و در دره ای دل انگیز با همین نام واقع شده  از دهانه دو کوه دوریاب آبی گوارا و خنک را به مردم این دیار هدیه داده،که بعد از چندین دهه هنوز با توجه به ایجاد بسیاری از زیر ساختها محروم است.

 
یکی از مهمترین کمبود های زیر ساختی در دره آبشار یاسوج نبود جاده مناسب، عرض کم جاده، نبود پارکینک های تخصصی بین راهی و حتی روشنایی در شب است.

در سالهای اخیر برخی از بومیان و سرمایه گذاران با ایجاد باغ های تفریحی و حتی کمپ های اقامتی کار تعریض جاده دسترسی به این پارک را تا حدودی محدود کرده اند، اما می توان با توجه به پتانسیل های این پارک و رشد روز افزون آن کارهای زیادی را برای توسعه آن انجام داد.

هر چند در دوره های مختلف مدیران شهری کارهای نوین و حتی جدیدی را برای زیبا سازی این پارک به سرانجام رساندند و حتی در برهه ای خبر از عملیات ایجاد یک تله کابین برای اتصال دو کوه دوریاب و نشان دادن جلوه های زیبای این منطقه ته ریزی شد ، اما هنوز این زیر ساختها در راستای اما و اگر و ایجاد شدن و نشدن گیر افتاده است.

برخی از مسئولان بودن معارض های متعدد در این تفرجگاه و برخی همکاری نکردن ادارات از جمله منابع طبیعی را دلیلی بر توسعه نیافتن این زیر ساختها عنوان می کنند، موضوعی که می توان  همه آنها را با رایزنی و همکاری برطرف کرد.

هرچند در سالهای گذشته و در زمان نیکزاد استاندار اسبق استان، نقشه جدید و جامعی برای ایجاد بسترهای لازم برای توسعه این آبشار دیده شد و مسئولان با تخریب نمای زیبای بالا دستی این آبشار به دنبال ایحاد این بستر ها بودند و تا حدودی هم  پیشرفت داشت، اما آنچیزی که امروز به عینه دیده می شود راکد ماندن عملیات اجرایی و عمرانی برای ساختار جدید این ابشار رویایی است.

برخی از مسئولان از جمله میراث فرهنگی و شهرداری به دلیل برداشت بی رویه آب این آبشار از بالادست و انتقال جزنی آن به باغات و خشک شدن آب گوارای این آبشار و بهره نبردن مسافران و شهروندان از  آن دلگیر و نارحت هستند، اما می توان با توسعه زیر ساخت های مهم این تفرجگاه زیبا از جمله جاده دسترسی مناسب و  مبلمان زیبای جدید شهری و حتی ایجاد کمپ های تفریحی و اتصال خط تله کابین بر رونق و سرمایه گذری این آبشار بیشتر افزود.

لازم به ذکر در زمان شهردار پیشین راه جاده برگشت و متضاد این آبشار برای عبور و مرور مسافران در نظر گرفته شد تا مسافران بتوانند برای برگشت خود از این منطقه دچار مشکل نشوند، اما رشد زیاد مسافر و کمبود پارکینک های تخصصی در این مکان باعث شده که مسافران و شهروندان از وضعیت موجود ناراضی و دلخور باشند که در این زمینه همت مسئولان  بویژه مسئولان شهری ببشتر از گذشته به چشم می خورد.

 
 
انتهای پیام/
http://dana.ir/1382311
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی