شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 08:35 منتشر شده در مورخ: 1397/04/20 شناسه خبر: 1383885
یک کارشناس حوزه نفت در گفتگو با دانا خبر داد:
بازی نفتی آمریکا در اوپک به نفع عربستان/ عربستان توانست به تولید جبرانی دست پیدا کند/ گام موثر اوپک در موثر کردن تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران
یک کارشناس نفت با بیان اینکه تولید جبرانی در آینده برای کشور دردسر ساز می شود گفت: در صورت تحریم نفت ایران از سوی آمریکا، نفت در بازار جهانی کم می شود اما اگر امثال عربستان و سایر کشورهای اوپک اجازه جبران کاهش تولید نفت ایران را پیدا کنند، قیمت های نفت بالا نرفته و سایر کشورهای اروپایی و چین به مشکلی بر نخورده و به این تحریم نفتی ایران اعتراضی نخواهند کرد.

عماد رفیعی، کارشناس مسائل نفتی کشور در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا در این خصوص مصوبات اخیر اوپک درباره تولید نفت و فشار های ترامپ بر اوپک اظهار داشت: طبق مصوبه اجلاس 171 اوپک کشورها موظف شدند تا سقف تولید نفت خود را کاهش دهند به این صورت که برای هر کدام از کشورها سهمیه مشخصی از تولید نفت در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به جنگ های داخلی در کشورهای نیجریه و لیبی گفت: مشکلات داخلی این کشورها باعث شد که میزان تولید آنها از سهم تعیین شده در اوپک هم کمتر شود ولی بقیه کشورها سهم خود را تولید کردند اما در مجموع میزان تولید نفت اوپک بیشتر از آنچه که تعیین شده بود کاهش پیدا کرد.

این کارشناس مسائل نفتی در ادامه بیان داشت: تولید کمتر از سقف تعیین شده مسبوق به سابقه بوده اما تا کنون هیچ کشوری اجازه نداشت کاهش تولید سایر کشورها را جبران کند اما در اجلاس 174 اوپک این اجازه به سایر کشورها داده شد.

رفیعی با اشاره به موضع ایران در تولید نفت گفت: موضع وزیر نفت کشور ما پایبندی کشورها به همان سقف تولید هر کشور بود؛ چرا که کشورهایی مانند عربستان و آمریکا سعی داشتند تا مصوبه قبلی اوپک مبنی بر کاهش سهم تولید را زیر پا بگذارند و فشارهایی هم در این رابطه به اوپک آوردند.

وی با اشاره به تصمیم دوم اوپک عنوان کرد: اتفاقی که در حاشیه اجلاس اوپک رخ داد این بود که میزان نفتی که کشورهای نیجریه و لیبی نتوانسته اند تولید کنند از سوی سایر کشورها جایگزین شود؛ به عبارت دیگر اگر نیجریه یا لیبی کاهش تولید داشته است، کشور های دیگر می توانند علاوه بر سهم خود، تولیدشان را تا سقف مشخص شده افزایش دهند تا کاهش تولید نفت کشورهای دیگر جبران شود.

این کارشناس مسائل نفتی با بیان اینکه تاکنون کشورها اجازه جبران سقف تولید سایر کشور ها را نداشته اند تأکید کرد: آنچه که در اجلاس اوپک رخ داد یک برد و یک باخت برای ایران بود؛ اگرچه مصوبه قبلی این اجلاس مبنی بر کاهش سهم تولید حفظ شد اما کشورهایی مانند عربستان اجازه یافتند تا تولید جبرانی داشته باشند.

رفیعی ضمن بیان بخشی از کارشکنی های آمریکا خاطرنشان کرد: اگر فشارهای آمریکا ادامه پیدا کرده و همچنین کارشکنی های این کشور زیاد شود، احتمال دارد عربستان مصوبه قبلی اوپک مبنی بر کاهش تولید را نپذیرفته و زیر میز سقف تولید بزند؛ چرا که تولید جبرانی تماماً به این کشور اختصاص داده نمی شود و میان کشورهای مختلف به صورت سرشکن تقسیم می شود.

وی با بیان اینکه تولید جبرانی در آینده برای کشور دردسر ساز می شود گفت: در صورت تحریم نفت ایران از سوی آمریکا، نفت در بازار جهانی کم می شود اما اگر امثال عربستان و سایر کشورهای اوپک اجازه جبران کاهش تولید نفت ایران را پیدا کنند، قیمت های نفت بالا نرفته و سایر کشورهای اروپایی و چین به مشکلی بر نخورده و به این تحریم نفتی ایران اعتراضی نخواهند کرد.

این کارشناس مسائل نفتی در پایان افزود: تنها در صورتی کشورهای اروپایی با تحریم های نفتی آمریکا همراهی نخواهند کرد که کشورهای دیگر اجازه جبران کاهش تولید نفت ایران را نداشته باشند و از همین جهت بعد از بالا رفتن قیمت نفت فشارهای خود را متوجه آمریکا کرده و از تحریم های نفتی علیه ایران تبعیت نمی کنند.

انتهای پیام/ط

http://dana.ir/1383885
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی