شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان غربی
ساعت: 13:09 منتشر شده در مورخ: 1397/04/19 شناسه خبر: 1384398
بیماری‌های روانی؛ از نبود آمار تا دلایل ابتلا
در حال حاضر ۵ مرکز نگهداری شبانه روزی بیماران روانی مزمن و یک بیمارستان روانی با حدود ۹۰ تخت بستری، برای این بیماران وجود دارد که برای جمعیت بیش از ۳ میلیون نفری آذربایجان غربی بسیار کم است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از اروم نیوز، همگی باید بپذیریم که بیماری های اعصاب و روان همانند بیماری های جسمی پراهمیت بوده و در بسیاری از موارد حتی علت اصلی بیماری های جسمی نیز شناخته می شوند، بیماران روحی و روانی همچون بیماران جسمی، در سطوح گوناگون قابل درمان هستند.

همچنان موانع بسیاری بر سر راه ارائه ی آمارهای رسمی از وجود بیماران روحی و روانی در آذربایجان غربی وجود دارد، به طوریکه در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد این بیماران ارائه نمی شود.

اما آن چه روشن و مبرهن است این که در حال حاضر ۵ مرکز نگهداری شبانه روزی بیماران روانی مزمن و یک بیمارستان روانی با حدود ۹۰ تخت بستری، برای این بیماران وجود دارد که برای جمعیت بیش از ۳ میلیون نفری آذربایجان غربی بسیار کم بوده و با توجه به افزایش آمار بیماران روانی به ویژه در پی مصرف مواد مخدر، نیاز به توجه مسئولان این امر دارد.

زندگی شهرنشینی، کم شدن آستانه صبر و تحمل افراد، پیچیدگی مسائل اداری، صنعتی شدن زندگی، مصرف غذاهای آماده و فست فودها، تغییر سبک زندگی، کاهش آرامش و مادی شدن باعث افزایش فشارهای روحی و روانی در جامعه شده است.

* ارائه خدمات درمانی و مراقبتی بهزیستی به بیماران روانی

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار اروم‌نیوز، با اشاره به وضعیت بیماران روانی و آمارهایی از تعداد این بیماران در استان اظهار می کند: در رابطه با تعداد بیماران روانی استان و بیماران روانی مزمن که در مراکز شبانه روزی نگهداری می شوند نمی توان آماری ارایه دارد و رقم های بیان شده به دلیل اختصاص به موضوع های گوناگون، با یکدیگر تفاوت دارند.

«ایرج عبدالله پور» در ادامه سخنان خود درباره بیشتر بیماری هایی که بیماران روانی مزمن که در مراکز نگهداری شبانه روزی به آن مبتلا هستند، می گوید: با توجه به جامعه هدف سازمان بهزیستی و روند خدمات مراقبتی و نگهداری در مراکز تحت نظارت با این سازمان بیشتر بیماران «اسکیزوفرنی» با انواع آن و مبتلایان به اختلال دو قطبی هستند.

وی درباره تعداد مراکز نگهداری شبانه روزی که ویژه بیماران روانی مزمن راه اندازی شده، ابراز می کند: در حال حاضر ۵ مرکز نگهداری و بستری بیماران روانی مزمن در استان فعالیت دارد که ۴ مرکز در ارومیه و ۱ مرکز در میاندوآب بوده و در مجموع ۳ مرکز ویژه آقایان و ۲ مرکز ویژه بانوان است.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی درباره خدماتی که بهزیستی استان به بیماران روانی ارائه کرده، اذعان می کند: از جمله وایف اداره کل بهزیستی استان اتخاد روشی هماهنگ و منسجم در ارائه خدمات مربوط به نگهداری، مراقبت و توانبخشی که شامل اقداماتی در راستای توانمندسازی، درمان، امور بهداشتی و پزشکی در جهت دستیابی به سلامت و زندگی مستقل این بیماران است.

عبدالله پور با تاکید بر کادر درمانی مراکز نگهداری شبانه روزی بیماران مزمن روانی، تصریح می کند: روانپزشک، پزشک عمومی، روانشناس یا مشاور، کار درمانگر، پرستار و نیز کادر خدماتی و مراقبتی از اعضای کادر مراکز نگهداری بیماران روانی بوده و به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات به این بیماران می پردازند.

وی با اشاره به شرایط پذیرش و ثبت نام بیماران برای بستری در مراکز نگهداری تحت نظارت بهزیستی استان اظهار می کند: اخد تاییدیه کمیسیون پزشکی از کمیته تخصصی بهزیستی و تکمیل شناسنامه جامع بیماران روان، اخذ رضایت از خانواده یا قیم بیمار و یا دستور قضایی، دارابودن حداقل ۱۵ و حداکثر ۶۰ سال سن و نیز عدم ابتلا به بیماری های حاد عفونی و جسمی از جمله شرایط اصلی صبت نام این بیماران برای بستری است.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی با اشاره به این که نگهداری و بستری هر بیمار روانی بیش از یک میلیون تومان هزینه در بر دارد، می افزاید: برای هر بیمار روانی از سوی اداره کل بهزیستی یارانه ای برای درمان پرداخت می شود که این مبلغ برای مراکز نگهداری درجه ۱ حدود ۶۴۰ هزار توامن و برای مراکز درجه ۲ حدود ۵۸۳ هزار تومان است.

عبدالله پور بیان می کند: برای هر بیمار در مراکز درجه یک ۴۱۰ هزار تومان و در مراکز درجه دو ۳۸۵ هزار تومان هزینه از خانواده ها اخد می شود که در نهایت بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار تومان هزینه بیماران در مراکز درجه یک و ۹۶۸ هزار تومان در مراکز درجه دو است.

* عوامل ژنتیکی بیشترین عامل ابتلا به بیماری های روانی در استان است

یک متخصص روانپزشکی هم در گفت و گو با خبرنگار اروم‌نیوز، اظهار می کند: مواردی از بیماری های شدید و حاد روانی که نیاز به بستری شدن و مداوا دارند طی مدت ۱ تا ۴ هفته بهبود یافته و از مرحله حاد و مزمن خارج می شوند.

دکتر «صفر حامدنیا» در ادامه با اشاره به بیشترین اختلالات روانی در استان می گوید: «اسکیزوفرنی»، «اختلال دو قطبی»، «اختلالات شخصیت» و نیز اختلالات روانی ناشی از مصرف مواد مخدر مواردی هستند که در حال حاضر بخش عمده ای از تخت های بستری را به خود اختصاص داده اند.

وی ابراز می کند: افزون بر افزایش بیماران اعصاب و روان نسبت به ۲ دهه ی گذشته، سن مراجعه کنندگان با این مشکلات کاهش یافته است، چرا که آگاهی مردم افزایش پیدا کرده است، مصرف مواد مخدر بیشتر در میان قشر جوان متداول است و همچنین جوانان به لحاظ موقعیت اجتماعی، خانوادگی، شغلی و درآمدی هنوز به ثبات نرسیده و دارای جایگاه متزلزل هستند به همین دلیل بیشتر در جریان مسایل بحران زا قرار می گیرند و درگیر مساله ی اعصاب و روان می شوند.

این روانپزشک که بیماران روانی را تحت درمان خود دارد، اذعان می کند: ۳ نوع مرکز برای درمان بیماران روانی در استان وجود دارد، درمانگاه های بیماران سرپایی، بیمارستان بیماران اعصاب و روان رازی ارومیه که تنها بیمارستان استان با ۹۳ تخت فعال که ۶۰ تخت برای آقایان و ۳۰ تخت بانوان داشته و نیز مراکز نگهداری شبانه روزی که به مدت طولانی تری اقدام به بستری و درمان بیماران مزمن روانی می پردازند.

حامدنیا تاکید می کند: شغل فرد، میزان موفقیت افراد در جایگاهی که قرار دارند، خلق و خوی افراد، میزان علاقه مندی به شغل، خواب شبانگاهی، انرژی روزانه، وضعیت ظاهری و آراستگی افراد، نحوه ی رفتار با اعضای خانواده، افت تحصیلی، میزان شادی و اندوه از جمله نشانه های به ظاهر بی اهمیتی هستند که افزایش یا کاهش غیر عادی و مستمر هر یک از آن ها زمینه ساز ابتلا یا بروز بیماری های روحی و روانی خواهد بود.

وی می گوید: بیماران روانی استان به طور عمده به دلایل ژنتیکی و ارثی به این نوع بیماری ها مبتلا شده و در کنار آن عوامل محیطی و اقتصادی و خانوادگی همچون شکست های مالی، عشقی و تحصیلی نیز نقش به سزایی در ابتلا به این نوع بیماری ها دارد اما برخی بیماری ها همچون اختلالات اسکیزوفرنی و دوقطبی از والدین به فرزندان منتقل می شود.

این روانپزشک بیان می کند: حدود ۵ تا ۱۰ درصد بیماران روانی مزمن در مراکز نگهداری شبانه روزی بستری بوده و بیش از ۹۰ درصد بیماران روانی در اثر عوامل محیطی و فشارهای خانوادگی و اقتصادی و شغلی به این بیماری مبتلا می شوند که به راحتی قابل پیشگیری و درمان است بنابراین نباید از این اصل غافل شویم که «پیشگیری بهتر از درمان» است.

با توجه به این سخنان باید دید چه تدابیر و عملکردی از سوی مسئولین برای این امر اندیشیده خواهد شد.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1384398
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی