شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 14:35 منتشر شده در مورخ: 1397/04/20 شناسه خبر: 1385014
نگاهی به مقاله روز گذشته رویترز؛
از فشار آمریکا برای توقف خرید نفت ایران تا درخواست کشورها برای تداوم واردات نفت
در روز سه‌شنبه، سفیر ایالات متحده آمریکا در برلین از این کشور خواست تا سد راه پیشنهادات بانکی ایران شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، خبرگزاری رویترز روز گذشته با انتشار مطلبی تحت عنوان «ایران پیمان بسته است که در مواجهه با تحریم‌های آمریکا تا آن‌جا که می‌تواند نفت بفروشد» به مسائل مرتبط با تحریم نفتی ایران پرداخته است. در ابتدای این مطلب به نقل از معاون اول رئیس‌جمهور آورده‌اند:«آمریکا به دنبال آن است که فروش نفت یعنی یکی از مبادی حیاتی درآمد ما را کاهش دهد و آن را به صفر برساند.» در بخش دیگری از این مطلب آمده است:

«دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در ماه می گفت که ایالات متحده آمریکا از موافقت‌نامه بین‌المللی هسته‌ای خارج خواهد شد؛ موافقت‌نامه‌ای که بر اساس آن تهران تعهد کرده بود روند توسعه هسته‌ای خود را در برابر تسکین تحریم‌ها محدود کند. ترامپ گفت که مجددا تحریم‌ها را به مرحله اجرا درخواهد آورد. سپس واشنگتن به کشورهای مختلف گفت که آن‌ها ناگزیر باید خرید نفت از ایران را از چهارم نوامبر به حالت تعلیق درآورند و در غیراینصورت با عواقب مالی روبه‌رو خواهند شد. در روز سه‌شنبه، سفیر ایالات متحده آمریکا در برلین از این کشور خواست تا سد راه پیشنهادات بانکی ایران شود.»

سخن ابتدای متن به نقل از جهانگیری در حالی مطرح شده است که برخی رسانه‌ها از تجدیدنظر آمریکا در سیاست به صفر رساندن خرید نفت از ایران به دلیل درخواست کشورهای واردکننده نفت از واشنگتن مبنی بر تداوم واردات نفت از ایران خبر داده‌اند. نکته دیگر آن که آمریکا در حالی قصد دارد تحریم‌های نفتی جدیدی برای ایران وضع کند که شرط ایران برای انعقاد توافق‌نامه هسته‌ای رفع تحریم‌ها بوده است و اکنون با خروج آمریکا از برجام، معلوم نیست چه بلایی بر سر این پیش‌شرط مهم ایران می‌آید؛ به ویژه که این پیش‌شرط در تأییدیه مشروط رهبر انقلاب برای پذیرش برجام هم آمده بود.

از طرفی تحریم‌ها در شرایطی بازمی‌گردد که رئیس‌جمهور در مواضع بسیاری در ایام انتخابات از عدم بازگشت تحریم‌ها سخن گفته بود و در شرایط کنونی که کشور نیازمند وحدت است لازم است که توضیحات لازم برای ترمیم اعتمادهای از دست رفته به منظور جلب مشارکت عمومی هرچه سریع‌تر صورت پذیرد و آثار درشتی‌های ناصواب با منتقدان هرچه سریع‌تر ترمیم شود.

اما این که ایالات متحده کشورهای دیگر را با تهدید مجبور می‌کند که خرید نفت از ایران را متوقف کنند بسیار عبرت‌انگیز و البته تأسف‌آور است. عبرت‌انگیز برای ما که تصور می‌کردیم می‌توانیم مشکلاتمان را به واسطه مذاکره با آمریکا حل کنیم و تأسف‌آور برای جهانی که اولا نمی‌تواند عزم کشوری به نام ایران برای استقلال را ببیند و ثانیا با اطاعت از اوامر آمریکایی، استقلال خود را نادیده می‌گیرد.

حقیقت آن است که کشورهای مدعی، به طور تأسف‌آوری در آزمون احترام گذاشتن به حقوق ملت‌ها مردود شده‌اند. تاریخ‌ها بعدها گواهی خواهد داد که جهان، سرمایه‌داری را بر انسانیت و قدرت و زیاده‌خواهی را بر به رسمیت شناختن حقوق ملت‌ها ترجیح داد! اکنون زمانه آن است که جمهوری اسلامی ایران قوای دیپلماتیک خود را برای تبلیغ علیه دولت‌های استعمارگرِ زیاده‌خواه به کار بگیرد. شاید گوش شنوایی در جهان باشد!

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1385014
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی