شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 11:50 منتشر شده در مورخ: 1397/04/23 شناسه خبر: 1385855
کارشناس اقتصادی:
سفته بازی ها موجب خروج سهامداران خرد از بورس می شود/ دولتی و شبه دولتی بودن ۹۰ درصد شرکت‌های بورس
کارشناس اقتصادی گفت: سفته بازی ها موجب می شود بعد از مدتی سهامداران خرد به تدریج بازار بورس را رها ‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛حسین محمودی اصل در گفت وگو باخبرنگار موج رسا; ، اظهار داشت:در حال حاضر بورس کشور حال و روز خوبی ندارد و از مشکلات گوناگونی رنج می‌برد.

وی با بیان اینکه مشکلات بورس  بیشتر از مشکلات ساختاری و عدم نظارت مناسب ناشی شده است، افزود:عدم توفیق تولید و عدم افزایش بهره‌وری از دیگر مشکلات در این زمینه محسوب می شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به سهامداران حقوقی و حقیقی بورس،ادامه داد: سهامداران حقوقی به دلیل مشکلاتی که در شرکت‌های دولتی و شبه دولتی وجود دارد، با معضلاتی مواجه هستند.

محمودی اصل با بیان اینکه بیش از 90 درصد شرکت‌های بورس کشور ، دولتی و شبه دولتی هستند،افزود: این شرکت‌ها به دلیل نیاز شرکت‌های مادر به نقدینگی و وجود رکود شدید در سایر بازارها در سال‌های اخیر تمایل زیادی به فروش سهام داشته اند.

وی خاطرنشان کرد: ابلاغیه وزارت اقتصاد مبنی بر خروج بنگاه‌داران و شرکت‌داران موجب شد تا این شرکت‌ها دوباره در صدد خروج از بازار سهام برآمدند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه این موضوع موجب افزایش عرضه سهام شد که نتیجه آن نزولی شدن قیمت‌ها بود، افزود: در این حالت یا سهامداران خرد از بازار سرمایه خارج می شوند، یا سهامداران به این بازار نمی‌پیوندند.
محمودی اصل یکی از مشکلات عمده بورس را بحث شاخص عنوان کرد و گفت: شاخص‌های جدید، واقعی نبوده و نشانگر عدد واقعی حرکت سهام نیستند.

وی با بیان اینکه حال بورس کشور خوب نیست و سهامداران حقوقی بیشتر فروشنده هستند،ادامه داد: منافع اشخاصی که در این شرکت‌های حقوقی که دولتی و شبه دولتی هستند کار می‌کنند، بیشتر مورد توجه است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: با وجود اینکه از نظر قانونی اشخاصی که در بورس به عنوان کارگزار و مدیر فعالیت می‌کنند، حق ندارند برای خودشان و خانواده‌شان خرید انجام دهند، اما به دفعات دیده می‌شود که برای دوستان و افراد دیگر در واقع به اسم کدهای مختلف سهامداران حقوقی، این خریدها انجام می شود.

وی برضرورت نظارت دقیق بر سفته‌بازی‌ها در بورس تاکید کرد و گفت: هرچند این افراد گاه با خود عوامل بورس هماهنگ می‌ شوند و همین موضوع موجب بالا رفتن قیمت ها می شود.

کارشناس اقتصاد با بیان اینکه این افراد سفته‌باز از جیب سهامداران خرد برای خود پول اندوزی می کنند، افزود: این سفته بازی ها موجب می شود بعد از مدتی سهامداران خرد به تدریج بازار بورس را رها ‌کنند.

محمودی اصل با اشاره به ظرفیت های بازار بورس برای جذب نقدینگی،گفت: با ورود نقدینگی شرکت‌ها به سمت بورس می توان شاهد رونق آن بود.

وی با بیان اینکه اغلب سهامداران خرد که به جایی و به اطلاعات پنهانی وابسته نیستند، در بازار بورس متضرر می شوند، ادامه داد: اما متاسفانه فریادرسی نیست و بسیاری از آن‌هایی که باید این مشکلات را پیگیری کنند و مدافع حق سهامداران خرد باشند، در گرداب کسب منافع آلوده هستند.

این استاد دانشگاه برضرورت ایجاد راهکارهای عملی و نظارت قوی‌تری بر بورس تاکید کرد و گفت: در این صورت سهامداران مختلف به این بازار جذب شده می توانند بازار بورس را رونق بخشند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1385855
ارسال نظر
نظرات