شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 14:56 منتشر شده در مورخ: 1397/05/13 شناسه خبر: 1394421
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز عنوان کرد؛
درآمد ارزی ما بیش از ۲ برابر مصرف ارزی است/ ایجاد بی اعتمادی، بزرگترین ضربه دولت به منافع ملی بود
متفکر آزاد اظهار داشت: در طول جنگ تحمیلی زمانی صحنه به نفع ما برگشت که جوانان طرح و نقشه دادند؛ امروز هم در عرصه اقتصاد جوانان می‌توانند عمل کنند و باید به آنها میدان داده شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، محمدعلی متفکر آزاد عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز با اشاره به جو روانی موجود در بازار و بحران اقتصادی اظهار داشت: اینکه یک هزار و 510 هزار میلیارد تومان از حجم نقدینگی در اختیار افراد باشد، در جامعه جو روانی ایجاد کرده و موجبات عدم شفافیت را فراهم می آورد. ضمن آنکه مردم را به آینده کشور بی اعتماد می کند.

وی ادامه داد: ایجاد بی اعتمادی در میان مردم اصلی ترین ضربه ی دولت به منافع ملی است؛ امروز هرکسی اندک پولی در اختیار دارد به سمت بازار ارز حرکت می‌کند چچرا که امیدی به آینده ندارد.

متفکر آزاد با بیان اینکه جو روانی حاکم در جامعه خواست دشمن است، تصریح کرد: دلالانی که آب در آسیاب دشمن می‌ریزند مجری این طرح هستند تا در جامعه وضعیتی به وجود آورند که گویی به اقتصاد اعتمادی نیست و هرچه مردم پول دارند باید به بازار سکه و ارز ببرند.

درآمد ارزی ما بیش از دو برابر مصرف ارزی است

وی افزود: منابع ارزی ما بیش از نیاز ارزی است؛ زیرا درآمد ارزی سالیانه ما 100 میلیارد دلار است در حالیکه 50 میلیارد دلار مصارف ارزی کشور ماست یعنی 2 برابر مصرف، منابع ارزی وجود دارد.

این استاد دانشگاه جو روانی، فعالیت دلالان و دامن زدن دشمن را عامل اصلی افزایش نرخ ارز دانست و گفت: نمایندگان مردم نمی‌توانند کارهای اجرایی انجام دهند اما باید به صورت شفاف رای‌شان را در خصوص مسائلی مانند پرداخت ارز مسافرتی مشخص کنند، در تمام دنیا رای نمایندگان را در سایت مجلس برای نمایش می‌گذارند.

متفکر آزاد با اشاره به وجود شکاف طبقاتی در جامعه تصریح کرد: یکی از بزرگترین معضلات امروز ایجاد این شکاف طبقاتی است که اصل نظام را به چالش کشیده و بسیاری از مشکلات جامعه ناشی از اختلاف طبقاتی است.

افزایش سه برابری حجم نقدینگی در پنج سال گذشته

وی گفت: دلیل به وجود آمدن اختلاف طبقاتی سیاست‌های دولتی است، زمانیکه دولت یازدهم کار را تحویل گرفت حجم نقدینگی 465 هزار میلیارد تومان بود اما طی پنج سال گذشته به یک هزار و 600 هزار میلیارد تومان رسیده که بیش از سه برابر است. این رقم عمدتا در میان دلالان مبادله می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز با بیان اینکه بانک‌ها در حال حاضر مشغول به دلالی هستند، خاطرنشان کرد: شفافیت و بازگرداندن اعتماد به مردم از جمله مواردی است که می‌تواند ثبات اقتصادی ایجاد کند، اگر اعتماد مردم بازنگردد بازی به نفع دشمن ادامه خواهد داشت.

وی توضیح داد: کشور ما چهارمین تولیدکننده نفت و اولین دارنده ذخایر گازی است، موقعیت سوق الجیشی ما فوق العاده است و جوانان و نخبگان ما در دنیا بی نظیر هستند اما چرا باید وضعیت اینگونه باشد؟ 

متفکر آزاد تاکید کرد: پیشنهادم برای عبور از این وضعیت بازگرداندن اعتماد به مردم و ترسیم نقشه جنگ اقتصادی است، در طول جنگ تحمیلی نیز زمانی جنگ به نفع ما برگشت که جوانان طرح و نقشه دادند و امروز هم در عرصه اقتصاد جوانان می‌توانند عمل کنند و باید به آنها میدان داده شود.

انتهای پیام/

 

 

http://dana.ir/1394421
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی