شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 14:59 منتشر شده در مورخ: 1397/05/15 شناسه خبر: 1395254
مدیر جهاد کشاورزی آبیک:
۲۰ گونه گیاهان دارویی در شهرستان آبیک وجود دارد
دیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک گفت: بیش از 20 گونه گیاهان دارویی در شهرستان آبیک کشت وجود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛ بیژن لطفی صبح امروز(دوشنبه) در حاشیه برگزاری دوره آموزشی گیاهان دارویی ویژه زنان روستایی در روستای زیاران اظهار کرد: با اقدامات ترویجی انجام شده و برگزاری دوره‌های آموزشی و علمی، هم اکنون بیش از 20 گونه گیاه دارویی توسط زنان روستایی این شهرستان شناسایی و جمع آوری شده است. 


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک پونه‌ی کوهی، مرزه‌ی کوهی، کلاه میرحسن، علف چشمه، ترشک، کورگل و زرشک وحشی را از مهمترین گونه‌های گیاهان داوریی این شهرستان برشمرد.

وی افزود: برخی از این گیاهان دارویی با ارزش ؛ فقط در برخی از روستاهای این منطقه کشت می‌شوند که از دیرباز در بازار داروی سنتی ایران از شهرت خاصی برخوردار هستند.

لطفی تصریح کرد: توسعه کاشت گیاهان دارویی با اهدافی همچون ایجاد اشتغال پایدار، رونق اقتصادی، ارتقا توان مالی خانوارهای روستایی از طریق مشارکت زنان و ارتقا مهارت‌های فردی و اجتماعی زنان روستایی در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد.

وی اذعان کرد: برگزاری کلاس‌های آموزشی، ترویجی و توجیهی می‌تواند در راستای تشویق و ترغیب روستاییان بویژه زنان روستایی جهت فعالیت در زمینه گیاهان دارویی نقش موثری داشته باشد.

این مسئول بیان کرد: در راستای آموزش کاربردی زنان روستایی، دوره مهارتی کشت و فرآوری گیاهان دارویی در روستای زیاران با حضور 27 نفر از زنان روستایی برگزار شد که در این دوره آموزشی، زنان روستایی با انواع گیاهان دارویی، گیاهان دارویی مناسب و مقرون به صرفه در منطقه، شیوه‌های کشت، نحوه جمع آوری و خشک کردن گیاهان دارویی، بازارهای هدف و مزایای اقتصادی آنها و همچنین راهکارهای جلوگیری از انقراض گونه‌های بومی دارویی منطقه آشنا شدند.


انتهای پیام/

http://dana.ir/1395254
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی