شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 09:59 منتشر شده در مورخ: 1397/05/17 شناسه خبر: 1395920
نماینده اصفهان در مجلس آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از عملکرد مجلس را تشریح کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسن کامران نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح تحقیق و تفحص از عملکرد مجلس در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات قوه مقننه در حال پیگیری است، گفت:این طرح از اردیبهشت ماه سال جاری تدوین و در اختیار هیئت‌رئیسه مجلس قرار داده شد.

وی با بیان اینکه در زمینه تحقیق و تفحص از عملکرد مجلس تاکنون یک جلسه در کمیسیون برنامه جلسه‌ای برگزار شده است، ادامه داد:در آن  جلسه طراحان طرح تاکید کردند که کمیسیون نمی‌تواند این تحقیق و تفحص را نگه دارد بلکه باید نظرش را درباره رد و یا تایید آن اعلام کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس تصریح کرد: مقرر شد در کمیسیون برنامه و بودجه درباره این موضوع بررسی‌های لازم انجام و گزارشی ارائه شود.

متن طرح تحقیق و تفحص از عملکرد مجلس به شرح زیر است:

«هیات رییسه محترم خواهشمند است در اجرای ماده 214 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی درخواست تحقیق و تفحص ذیل را جهت رسیدگی به کمیسیون تخصصی ذیربط ارجاع فرمایید.

عنوان تحقیق:

عملکرد مجلس از دوره ششم تا دهم و همچنین سازمان‌های مربوطه در حوزه‌های تشکیلاتی، مالی، معاملاتی، اداری، استخدامی، تقنینی، حقوقی، فنی، پشتیبانی، ارتباطات داخلی و بین‌المللی شدند.

شرح:

ضرورت شفاف‌سازی و اهمیت آن و حفظ شان و جایگاه مجلس شورای اسلامی و عصاره فضایل ملت و برخاسته از فریاد الله اکبرهای مردم و در راس امور بودن ایجاب می‌کند تا با شفاف‌سازی بر اساس عملکردهای مستند و ارائه مستندات و در اختیار گذاشتن آن در معرض افکار عمومی با تبرئه مسئولان ذیربط و پاکدست و متدین و تشویق آنها و تنبیه قانون‌شکنان و رانت‌خواران و هرگونه شایعه در فضای رسانه‌ای و مجازی پاسخ داده شود و از طرفی مجلس بتواند مطالبه‌گری خود از دستگاه‌های دیگر را با قدرت پیگیری کند.

1ـ در امور مالی و معاملاتی: بررسی نحوه انعقاد قراردادها و پیمانکاران مربوطه و شایستگی آنها و نحوه پرداخت و دریافت‌ها

2ـ در امور استخدامی و اداری و تشکیلاتی: نحوه استخدام‌ها، گزینش افراد، ارتقاها، حذف و ایجاد بعضی از ادارات و دوایر و ضرورت آنها و همچنین عملکرد هیات رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان

3ـ در امور تقنینی: نحوه رعایت مواد آیین‌نامه داخلی مجلس و هیات نظارت بر عملکرد نمایندگان و اصل 90

4ـ در امور ارتباطات داخلی و بین‌المللی: ضرورت سفرهای خارجی نمایندگان و کمیسیون‌ها و گزینش افراد برای اینگونه سفرها، هزینه‌ها و پرداخت‌ها و ضرورت برگزاری بعضی از سمینارها، همایش‌ها و هزینه‌های مربوطه

5ـ بررسی عملکرد بودجه مرکز پژوهش‌ها در خصوص استخدام و بکارگیری افراد، سفارش مقالات چاپ نشریات، کتب، هزینه جابجایی ساختمان و ...

6ـ بررسی عملکرد بودجه و هزینه‌ای متحمله کتابخانه مجلس در خصوص بکارگیری نیروها، چاپ کتب، نشریات و ضرورت آنها

7ـ بررسی عملکرد بودجه دیوان محاسبات و نحوه بکارگیری نیروها، استخدام‌ها و عملکرد نظارتی دیوان و آرای هیات‌های مستشاری

8ـ بررسی عملکرد بودجه‌ای خبرگزاری خانه ملت و نحوه بکارگیری نیروها،‌ استخدام‌ها، گزینش افراد و مصاحبه‌کننده و مصاحبه شونده‌ها

9ـ نحوه اجرای قوانین ایثارگران در مجلس شورای اسلامی

10ـ علت واگذاری پروژه‌ها بدون مناقصه و مزایده

منبع: تسنیم
http://dana.ir/1395920
ارسال نظر
نظرات