شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 18:23 منتشر شده در مورخ: 1397/05/21 شناسه خبر: 1397307
تحلیلگر مسائل شبه‌قاره:
نباید همه تخم‌مرغ‌ها را در سبد روس‌ها گذاشت/ نه تنها تنگه هرمز، بلکه تمام گلوگاهای مهم نفتی را می‌بندیم
تحلیلگر مسائل شبه‌قاره گفت: ملت ما در طول تاریخ نگاه مثبتی را به روس‌ها نداشتند و باید این نکته را در نظر بگیرم که با طناب آن‌ها وارد چاه نشویم که خوشبختانه این نگاه در بین مسئولان ما وجود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فداحسین مالکی سفیر سابق ایران در افغانستان و  تحلیلگر مسائل شبه‌قاره در گفت و گو با خبرنگار سرویس بین الملل  شبکه خبری تهران نیوز،  در خصوص تکیه کردن به روس‌ها در مسائل منطقه اظهار کرد: ملت ما در طول تاریخ  نگاه مثبتی به روس‌ها نداشتند و  باید این نکته را در نظر بگیرم که با طناب آن‌ها وارد چاه نشویم که خوشبختانه این نگاه در بین مسئولان ما وجود دارد.

مالکی به دیدار پوتین و ترامپ اشاره کرد و گفت: ترامپ تلاش کرد که به هر طریقی پوتین را از حمایت جمهوری اسلامی ایران  به خصوص در منطقه خاورمیانه و اللخصوص در سوریه برحرز کند اما موفق نشد و شکست سختی خورد که در تاریخ آمریکا بی سابقه بود.

وی افزود: با توجه به اینکه  پوتین نشان داد که متفاوت از رهبران گذشته روسیه است، نگاه ما نسبت به این کشور به خصوص در سوریه می‌بایست مثبت باشد و روسیه هم نمی‌تواند ایران را در سوریه تنها بگذارد.

تحلیلگر مسائل شبه‌قاره  با تاکید بر اینکه نباید همه تخم‌مرغ‌ها را در سبد روسیه گذاشت اذعان کرد: روس‌ها در طول تاریخ نتوانسته انتظارات ایران را برآورده کنند و باید این نکته را در نظر داشته باشیم شرایط کنونی بسیار پیچیده است و مثلت ترامپ، بن سلمان ونتانیاهو به شدت به دنبال این هستند که روسیه را از ایران جدا کنند.

مالکی با اشاره به اینکه در معادلات منطقه‌ای نباید جناحی عمل کرد گفت: در هر شرایط مصالح کشور دیده شود و هیچ ارگانی راضی نیست که منافع کشور را در چین، هند یا هر کشور دیگر خلاصه کنیم.

وی در تشریح مطلب فوق به برجام اشاره کرد و افزود: ۵ سال گرفتار برجام شدیم و همه مسائل  به این توافق گره زدیم و آخرش هم مشادهده کردید که چه اتفاقی افتاد بنده به اروپا هم خوشبین نیستم و در مورد  همین روسیه باید با شک و تردید صحبت کنم چرا که  ممکن است فردا در موضوعات مختلف شانه خالی کند.

سفیر سابق ایران در افغانستان تصریح کرد: در این چند سال کشورهای همسایه را از  دست دادیم و رابطه خودمان را با آن‌‌ها حفظ نکردیم چرا که ظرفیت دیپلماتیک ما متوجه اروپا و آمریکا بود. کشورهای همسایه نشان دادند در زمان تحریم‌ها به ما کمک کردند و هم‌اکنون هم می‌توانیم این رابطه را ایجاد و تقویت کنیم.

مالکی سخنان ترامپ مبنی بر عدم صادرات نفت ایران به دنیا را بازخورد داخلی در آمریکا خواند و گفت:  اگر زمانی ترامپ از صادرات نفت ما را جلوگیری کند یا جنگی راه بیندازد جمهوری اسلامی از همه ظرفیت خود استفاده خواهد کرد و اولین کشوری که متضرر خواهد شد خود آمریکا است.

این تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه با بیان اینکه ما راهکارهای مختلفی برای فروش نفت داریم افزود: اگر قرار باشد آمریکا ایران را تحریم نفتی کند ما نه تنها برای تگنه هرمز برنامه خواهیم داشت بلکه تمام گلوگاه‌های مهم را می‌بندیم و خواهند دید اقتدار  سرزمینی که جمهوری اسلامی دارد،  هیج کشوری ندارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا حرف های ترامپ را جدی نمی‌گیرند و می‌دانند دست به چه بازی خطرناکی می‌زند. اگر آن‌ها خواستید ایران را غرق کنند حتما خودشان زودتر غرق می شوند.

انتهای پیام/*

 

http://dana.ir/1397307
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی