شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 15:06 منتشر شده در مورخ: 1397/05/25 شناسه خبر: 1398770
یادداشت؛
دریاچه خزر؛ از شایعه تا واقعیت
نام اصلی و بین المللی این دریا به نام دو قوم "کاسی" و "پین" ها و به نام کاسپین است؛ از قرن پنجم قبل از میلاد تا قرن هفتم میلاد مسیح این خطه در انحصار کامل امپراطوری های ایرانی بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ پهنه‌ای آبی است که از جنوب به ایران، از شمال به روسیه، از غرب به روسیه و جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری‌های ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود. دریای خزر در گذشته بخشی از دریای تتیس بود که اقیانوس آرام را به اقیانوس اطلس متصل می‌کرد.

اخیرا معاهده ای به نام دریای خزر در میان کشورهایی که با این دریاچه ساحل دارند یعنی کشورهای ایران، ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان نوشته شده و توسط اعضای دولت جمهوری اسلامی نیز به امضا رسیده است.

در این خصوص در فضای مجازی کاربران نظرات متفاوتی دارند و هرکس بر اساس برخی اطلاعات صحیح و برخی نیز بر اساس اطلاعات صحیح نظرات متفاوتی می دهند؛ در این خصوص به بررسی اجمالی این موضوع می پردازیم.

نام اصلی و بین المللی این دریا به نام دو قوم "کاسی" و "پین" ها و به نام کاسپین است؛ از قرن پنجم قبل از میلاد تا قرن هفتم میلاد مسیح این خطه در انحصار کامل امپراطوری های ایرانی بود.

این پهنه آبی تا سال 1921 بارها در دست روس ها و ایرانی ها جابه جا شد؛در سال 1921 توافقی میان ایران و روس ها به نام قرار داد دوستی منعقد شد که به موجب ماده 11 این قرار داد استفاده تجاری و نظامی کشتیرانی(آن زمان نفت استخراج نشده بود) برای هر دو کشور به صورت مساوی یعنی نصف-نصف امضا شده است.


نکته ای که مهم است روس ها و بعد از آن اتحاد جماهیر شوروی شامل ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان بوده است؛ بعد از فروپاشی شوروی روسیه تقسیم و به چهار کشور تقسیم شده است و طبعا و منطقا سهم 50 درصد نیز باید میان این ۴ کشور تقسیم شود.


مهم ترین نکته ای که باید در این خصوص دقت کرد این است  که دریاچه کاسپین دریاچه است و از کنوانسیون دریاها نوشته 1980 تبعیت نمی کند لذا تقسیم بندی هایی که بر اساس درصد بیان می شود کاملا کذب و غلط است.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1398770
ارسال نظر
نظرات