شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 12:21 منتشر شده در مورخ: 1397/07/03 شناسه خبر: 1412007
استاد اقتصاد دانشگاه تهران:
بهره گیری از مدیران جهادی راه حل برون رفت از مشکلات اقتصادی
کارشناس اقتصادی با اشاره به مشکلات فعلی اقتصاد کشور گفت: راه حل برون رفت از مشکلات فعلی استفاده از تجربه دوره دفاع‌ مقدس و استفاده از مدیران جهادی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ ابراهیم رزاقی استاد اقتصاد دانشگاه تهران شامگاه دوشنبه در نشست علمی اقتصاد مقاومتی که به مناسبت هفته دفاع مقدس به همت سازمان بسیج اساتید در دانشگاه آزاد اسلامی اراک برگزار شد؛ ضمن تاکید بر چارچوب‌های علم اقتصاد، به نقد اقتصاد سود محور و سرمایه‌داری پرداخت و گفت: کشورهایی که در عرصه اقتصاد پیش افتاده‌اند بر این خیال هستند که برنامه‌های اقتصادی آن‌ها جهانی‌اند و در همه کشورها قابل اجراست.

وی در ادامه و در راستای نقد این سیستم اقتصادی گفت: اقتصاد در آمریکا با محوریت سود، لذت و ثروت بدون هیچ محدودیتی جز قانون معنا می‌شود و نتیجه این نگاه اقتصادی با توجه به عدم وجود محدودیت‌هایی چون اخلاق، منافع معنوی، منافع خانوادگی و دین و آیین، تربیت موجودی است که دور از ارزش‌های انسانی حرکت می‌کند و تبدیل به موجودی مادی خواهد شد.

 این کارشناس اقتصادی، ایدئولوژی آمریکایی بر مبنای اقتصاد لیبرال سرمایه داری را در مقابل ایدئولوژی انقلاب اسلامی قرار داد و گفت: نتیجه ایدئولوژی آمریکایی تربیت موجوداتی است که نسبت به سود و منافع خود حساس هستند و به منافع دیگران بی توجهند این همان جایی است که ایدئولوژی جمهوری اسلامی با آن مخالف است و در قانون اساسی به آن توجه و اشاره شده است.

وی در ادامه همین بخش از صحبت‌های خود از بی‌توجهی به قانون‌اساسی از سوی دانشگاهیان و برخی از بزرگان انتقاد کرد و گفت: عده‌ای بدون توجه به قانون‌اساسی شروع به نوشتن اقتصاد اسلامی کرده‌اند که می‌توان این نوشته را ویرایشی از اقتصاد لیبرال سرمایه‌داری دانست که نتیجه همین بی‌توجهی به قانون‌اساسی است.

استاد سابق دانشگاه تهران با اشاره به چند اصل از اصول قانون‌اساسی صحبت خود را به سمت اقتصاد تعاونی محور سوق داد و افزود: بخش خصوصی نباید به دنبال حداکثر ثروت برود و نباید پول و ثروت خدای این بخش باشد بلکه باید توجه داشت که فرهنگ یکی برای همه و همه برای یکی به صورت فعالیت‌های تعاونی در عرصه اقتصاد جا بیفتد.

وی در همین راستا اشاره کرد: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی دولت نباید کارفرمای مطلق باشد بلکه باید کمبود‌های تعاونی‌ها و بخش خصوصی را جبران کند.

این نظریه پرداز در بخش دیگری از صحبت‌های خود به انتقاد از اجرای سیاست‌های سرمایه‌داری در اقتصاد کشور طی ۳۰ سال گذشته پرداخت و گفت: دولت‌ها در چارچوب سرمایه‌داری لیبرالی حرکت کرده‌اند. سرمایه‌داری لیبرالی که به تولید، توجهی نداشته و فقط سود را محور فعالیت خود می‌داند و برای تحقق این تفکر به خام فروشی مواد نفتی و پتروشیمی روی آورده‌اند تا با پول به دست آمده از آن واردات انجام شود و از واردات انجام شده عده‌ای سود کلان ببرند. اگر این واردات به شکلی منطقی و در راستای تامین تولید صورت می‌گرفت مطمئنا امروز از بالاترین سطح اشتغال در جامعه برخوردار بودیم.

وی ادامه داد: می‌توان گفت متاسفانه ما یک تجربه وادادگی ۳۰ ساله داریم که روز به روز با بی‌توجهی به نتایج سیاست‌های سرمایه‌داری لیبرال این مسیر ادامه داده شده است.

عضو سابق هیئت علمی دانشگاه تهران یکی از نتایج این سیاست‌ها را وابستگی صنعتی و کشاورزی به دیگر کشورها دانست و عنوان کرد: همین مسئله برای آمریکایی‌ها تبدیل به اهرم فشاری شده است و با آن سعی بر، بر هم زدن آرامش اقتصاد کشور را دارند.

ترامپ قدرتی نیست که بتواند به کشور آسیب برساند

رزاقی گفت: جنگ اقتصادی یعنی حاکمیت فرهنگ آمریکایی بر ایران، که چراغ سبزش هم همین سیاست‌های پیاده شده در کشور می‌باشد. امروز ترامپ قدرتی نیست که بتواند به ما آسیبی برساند بلکه دشمن اصلی برخی از مسئولین داخلی هستند که به ادامه این سیاست‌ها اصرار می‌ورزند.

وی در راستای تبیین جنگ اقتصادی ادامه داد: جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی بعد از پایان جنگ تحمیلی آغاز شد. از همان زمانی که سیاست‌های غلط بر اقتصاد کشور حاکم شد. سیاست‌هایی که عده‌ای را به شدت سرمایه‌دار کرد و عده‌ای دیگر را به سمت فقر حرکت داد. البته انتقاد به سرمایه‌دارها از این جهت است که سود، نه از تولید بلکه از دلالی یا وام‌های نا‌مشخص به کار گرفته نشده در تولید به دست آمده.

استاد سابق دانشگاه تهران با ابراز تاسف از شکل‌گیری این جریان افزود: با توجه به این فضا می‌توان گفت اداره اقتصاد ایران با همین سرمایه‌داران است، که بر همه‌ی قسمت‌ها تاثیر گذارند و کشور را به سمت سود خود پیش می‌برند.

رزاقی در ادامه صحبت‌های خود علاوه بر انتقاد از برنامه اخیر دولت با محوریت فروش ۶۰ تن طلا با هدف جمع آوری نقدینگی که باعث کاهش ذخایر طلای کشور در این برهه از زمان شد، به ارائه راهکار برای حال و روز اقتصاد کشور پرداخت و گفت: یکی از اصلی‌ترین راهکار‌های امروز ما کنار گذاشتن برخی از مدیران و به کارگیری مدیران جهادی است. مدیرانی که می‌توانند با به کارگیری تجربه دفاع مقدس نتایج خوبی را برای اقتصاد کشور رقم بزنند.

قانون‌اساسی و سیاست های اقتصاد مقاومتی بزرگ‌ترین داشته‌‌ها برای حرکت به سمت اقتصاد پویا هستند

وی در ادامه همین مبحث افزود: از لحاظ تجربه، دوره دفاع مقدس و از لحاظ فکری و ایدئولوژی، قانون‌اساسی و سیاست های اقتصاد مقاومتی بزرگ‌ترین داشته‌‌های ما برای حرکت به سمت اقتصاد پویا هستند.

این کارشناس اقتصادی، علاوه بر به کارگیری نیروهای جهادی و انقلابی، نجات جریان انقلابی از پراکندگی و حرکت به سمت ایجاد تشکیلات واحد برای مطالبه به حق و همچنین توجه به تولید، قوه قضاییه مقتدر و توجه بیشتر به کشورهای دوست و مشترک المنافع را جز راهکارهای اصلی عبور از مشکلات اقتصادی دانست.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1412007
ارسال نظر
نظرات