شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 15:17 منتشر شده در مورخ: 1397/07/04 شناسه خبر: 1412516
نقش شرکت آلومینیوم ایران در پشتیبانی تجهیزاتی دوران دفاع مقدس+تصاویر
نقش صنایع استان مرکزی در سه بخش اصلی حضور کارکنان در جبهه ها، کمک های مالی و اقلام خوراکی و پوشاک به رزمندگان و اعزام ماشین آلات و تجهیزات به جبهه ها خلاصه می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ استان مرکزی در دوران هشت سال دفاع مقدس همچون دیگر شهرهای کشور تمام توان خود را در بخش های مختلف به کار گرفت و با تقدیم بیش از شش هزار شهید، ۱۵ هزار جانباز و ۸۰۰ آزاده سرفراز به انقلاب اسلامی کارنامه درخشانی در دوران مقاومت و ایثار از خود به یادگار گذاشت.

 از جمله اقشاری که در استان همواره در دوران دفاع مقدس خوش درخشیده و حضور فعالی را به منصه ظهور رسانده اند قشر کارگران استان مرکزی بودند و بسیاری از این زحمت کشان امروز در زمره شهدای استان مرکزی هستند که برای دفاع از میهن اسلامی با عزم راسخ به میدان نبرد با دشمنان اسلام پا گذاشتند و به مقام رفیع شهادت نائل شدند.

با آغاز جنگ تحمیلی و اعزام اقشار مختلف مردم به جبهه های غرب و جنوب کشور، علاوه بر دستگاه های دولتی استان مرکزی، صنایع استان نیز نیروهای خود را در هر شرایط شغلی که بودند، برای اعزام به جبهه ها آماده کردند.

نقش صنایع استان مرکزی در سه بخش اصلی حضور کارکنان در جبهه ها، کمک های مالی و اقلام خوراکی و پوشاک به رزمندگان و اعزام ماشین آلات و تجهیزات به جبهه ها خلاصه می شود.

قشر کارگری و صنایع استان در دوران جنگ تحمیلی علاوه بر حضور در جبهه های نبرد با باطل، در کمک به فراهم سازی زیرساخت های جنگ نیز فعال بودند و ۷۰ پروژه در این راستا در صنایع استان مرکزی به انجام رسید.

کارخانه ماشین سازی اراک با اعزام ۴۸۷ رزمنده، شرکت صنایع آذرآب با ۲۰۵ رزمنده، آلومینیوم اراک با ۶۴۷ رزمنده، هپکو اراک با ۳۵۸ رزمنده، شرکت صنایع اراک با ۲۹۰ رزمنده، کمباین سازی با ۱۹۰ رزمنده، آونگان با ۲۰۰ رزمنده و شرکت آلومرول نیز با ۱۸۹ رزمنده بیشترین نیروهای خود را در بین صنایع استان مرکزی در دروان دفاع مقدس به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام کردند.

از میان صنعتگران اعزامی از کارخانه های صنعتی استان به خصوص اراک ۵۰ رزمنده از واگن پارس، ۵۴ رزمنده از آلومینیوم، ۴۳ رزمنده از ماشین سازی، ۱۰ رزمنده از شرکت صنایع آذرآب، ۱۰ رزمنده از شرکت صنایع و پنج رزمنده از کارخانه کمباین سازی اراک علاوه بر شهدای بمباران صنایع اراک در پنجم مرداد سال ۱۳۶۵ در جبهه ها به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

کارخانه ماشین سازی اراک با ساخت ۲۰ دستگاه مین کوب برای نصب روی بولدزر به سفارش صنایع خود کفایی سپاه پاسدران، ساخت یک دستگاه کامل کانال کنی، ساخت ۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه کلاج تانک، طراحی و ساخت ۱۵۰ دستگاه کامل دوربرد خمپار ۱۲۰ میلیمتری، ساخت یک دهانه ۱۳۰ متری پل تیر مرکب، طراحی و ساخت یک پل تا شوند برای عبور از کانال بیشترین نقش را در دفاع مقدس داشت.

نقش شرکت آلومینیوم ایران در پشتیبانی تجهیزاتی دوران دفاع مقدس

شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) همچون سایر صنایع استان به سبب ساخت آلات و ادوات نظامی، موتورپشتیبان جنگ بود و نقش تاثیرگذار و سرنوشت سازی در کمک رسانی به جبهه های هشت سال دفاع مقدس داشت.

این شرکت در دوران دفاع مقدس ۶۷۴ رزمنده  را به جبهه ها اعزام  کرد و با تقدیم ۵۴ شهید، ۲۴۰ جانباز و ۳۱ آزاده دین خود را به انقلاب ادا کرد.

اعزام انواع وسایل نقلیه، همکاری در ساخت پل ۱۴ کیلومتری خیبر، اسکان رزمندگان و نیروهای بسیجی در شرکت، اهدای آهن آلات و ضایعات موجود در کارخانه به جبهه کمک های نقدی، اهدای خون توسط پرسنل، همکاری شرکت با پدافند هوایی اراک، اعزام نیروهای متخصص ساخت سنگر و ... از مهمترین اقدامات شرکت آلومینیوم سازی اراک در دوران دفاع مقدس بود.

علاوه بر این شهر اراک در طول هشت سال دفاع مقدس به دفعات مورد تجاوز هوایی عراق قرار گرفت و شرکت های صنعتی مادر تخصصی که هر کدام آن ها برندی در خاورمیانه هستند از آسیب های این حمله ها در امان نماندند.

در دوران جنگ تحمیلی کارگران استان در خط تولید، زیر بمباران دشمن ایستادند و با این حضور مسئولانه خود نشان دادند که به اسلام، انقلاب اسلامی و خون شهدا پایبند هستند.

در بمبارانی که در مرداد ماه سال ۶۵ صورت گرفت ۳۵ نفر از پرسنل شرکت به درج شهادت نایل آمدند.

شهدای این صنعت نماد مقاومت ملت در دوران دفاع مقدس در عرصه تولید و در مقابل تهاجم و تجاوز دشمن بعثی است.

 

 

انتهای پیام/
http://dana.ir/1412516
ارسال نظر
نظرات