شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:49 منتشر شده در مورخ: 1397/07/05 شناسه خبر: 1412735
در دوران دفاع مقدس رقم خورد؛
ساخت طولانی ترین پل شناور جنگی توسط ماشین سازی اراک+عکس
ماشین سازی اراک با ساخت پل شناور خیبر در دوران دفاع مقدس ساخت طولانی ترین پل شناور جنگی را بنام خود ثبت کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ استان مرکزی در دوران هشت سال دفاع مقدس همچون دیگر شهرهای کشور تمام توان خود را در بخش های مختلف به کار گرفت و با تقدیم بیش از شش هزار شهید، ۱۵ هزار جانباز و ۸۰۰ آزاده سرفراز به انقلاب اسلامی کارنامه درخشانی در دوران مقاومت و ایثار از خود به یادگار گذاشت.

 از جمله اقشاری که در استان همواره در دوران دفاع مقدس خوش درخشیده و حضور فعالی را به منصه ظهور رسانده اند قشر کارگران استان مرکزی بودند و بسیاری از این زحمت کشان امروز در زمره شهدای استان مرکزی هستند که برای دفاع از میهن اسلامی با عزم راسخ به میدان نبرد با دشمنان اسلام پا گذاشتند و به مقام رفیع شهادت نائل شدند.

با آغاز جنگ تحمیلی و اعزام اقشار مختلف مردم به جبهه های غرب و جنوب کشور، علاوه بر دستگاه های دولتی استان مرکزی، صنایع استان نیز نیروهای خود را در هر شرایط شغلی که بودند، برای اعزام به جبهه ها آماده کردند.

نقش صنایع استان مرکزی در سه بخش اصلی حضور کارکنان در جبهه ها، کمک های مالی و اقلام خوراکی و پوشاک به رزمندگان و اعزام ماشین آلات و تجهیزات به جبهه ها خلاصه می شود.

قشر کارگری و صنایع استان در دوران جنگ تحمیلی علاوه بر حضور در جبهه های نبرد با باطل، در کمک به فراهم سازی زیرساخت های جنگ نیز فعال بودند و ۷۰ پروژه در این راستا در صنایع استان مرکزی به انجام رسید.

کارخانه ماشین سازی اراک با اعزام ۴۸۷ رزمنده، شرکت صنایع آذرآب با ۲۰۵ رزمنده، آلومینیوم اراک با ۶۴۷ رزمنده، هپکو اراک با ۳۵۸ رزمنده، شرکت صنایع اراک با ۲۹۰ رزمنده، کمباین سازی با ۱۹۰ رزمنده، آونگان با ۲۰۰ رزمنده و شرکت آلومرول نیز با ۱۸۹ رزمنده بیشترین نیروهای خود را در بین صنایع استان مرکزی در دروان دفاع مقدس به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام کردند.

از میان صنعتگران اعزامی از کارخانه های صنعتی استان به خصوص اراک ۵۰ رزمنده از واگن پارس، ۵۴ رزمنده از آلومینیوم، ۴۳ رزمنده از ماشین سازی، ۱۰ رزمنده از شرکت صنایع آذرآب، ۱۰ رزمنده از شرکت صنایع و پنج رزمنده از کارخانه کمباین سازی اراک علاوه بر شهدای بمباران صنایع اراک در پنجم مرداد سال ۱۳۶۵ در جبهه ها به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

کارخانه ماشین سازی اراک با ساخت ۲۰ دستگاه مین کوب برای نصب روی بولدزر به سفارش صنایع خود کفایی سپاه پاسدران، ساخت یک دستگاه کامل کانال کنی، ساخت ۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه کلاج تانک، طراحی و ساخت ۱۵۰ دستگاه کامل دوربرد خمپار ۱۲۰ میلیمتری، ساخت یک دهانه ۱۳۰ متری پل تیر مرکب، طراحی و ساخت یک پل تا شوند برای عبور از کانال بیشترین نقش را در دفاع مقدس داشت.

ماشین سازی استان مرکزی در دوران دفاع مقدس همچون بازویی توانمند یاریگر رزمندگان بود

شرکت ماشین سازی استان مرکزی یکی از بخش های صنعتی استان مرکزی بود که در دوران دفاع مقدس با ساخت تجهیزات و پل های مختلف توانست همچون بازویی توانمند یاریگر رزمندگان باشد.

کمک های فنی و صنعتی از سوی جهاد سازندگی و کارخانه های هپکو، ماشین سازی و صنایع آذراب به جبهه ها می شد به طوری که مهندسان شرکت ماشین سازی اراک در شرایط سخت عملیات های مختلف با احداث پل های شناور و ثابت، نقش اساسی و مهمی را در پیروزی عملیات ها داشتند.

ماشین سازی اراک با ساخت پل شناور خیبر در دوران دفاع مقدس ساخت طولانی ترین پل شناور جنگی را بنام خود ثبت کرد. این پل به طول ۱۳ کیلومتر سراهی فتح در منطقه هورالعظیم را به جزایر مجنون متصل کرد و در عملیات خیبر در زمستان۱۳۶۲ مورد بهره برداری قرار گرفت.

مهندسان شرکت ماشین سازی اراک در شرایط سخت عملیات های مختلف با احداث پل های شناور و ثابت، نقش اساسی و مهمی را در پیروزی عملیات ها داشتند.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1412735
ارسال نظر
نظرات