شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 14:58 منتشر شده در مورخ: 1397/07/08 شناسه خبر: 1413716
معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان همدان مطرح کرد؛
استفاده از ظرفیت خیران آبخیزداری در همدان/اجرای ۴ پروژه با مشارکت خیران آبخیزداری
معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان همدان با بیان اینکه از توان و ظرفیت خیران آبخیزداری در همدان استفاده می‌شود، گفت: در استان همدان تا کنون چهار پروژه در شهرستان‌های ملایر، نهاوند و تویسرکان با مشارکت خیران آبخیزداری اجرایی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد مهمدی آرتیمانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار نافع، با بیان اینکه اجرای طرح‌های آبخیزداری یکی ازمهمترین راهکارهای مقابله با بحران آب است، اظهار کرد: کنترل فرسایش، سیل و رسوب و تغذیه آب‌های زیرزمینی از اهداف اصلی اجرای طرح‌های آبخیزداری است.

وی با تأکید بر اینکه کشورچند سالی است که با بحران خشکسالی مواجه است، گفت: باید کنترل و هدایت بارش‌ها از سرشاخه‌ها صورت گیرد تا از هدررفت آب‌های سطحی جلوگیری شود.

معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به پروژه‌های آبخیزداری در چهار دسته، بیان کرد: پروژه‌های آبخیزداری در چهار دسته مکانیکی و سازه‌ای، بیولوژیک، بیومکانیکی و مدیریتی قرار دارد.

وی با بیان اینکه پروژه‌های بیولوژیکی در تقویت پوشش گیاهی و احیاء مراتع بسیار مؤثر استف افزود: با توجه به پژوهش و مطالعات انجام شده در سطحی که پوشش گیاهی مستقر است، میزان فرسایش خاک به مراتب کمتر بوده است.

آرتیمانی تصریح کرد: پروژه‌های بیومکانیکی تلفیقی از پروژه‌های مکانیکی و بیولوژیک است که ایجاد بانکت و جوی و پشته از جمله آنهاست که در نهایت با اجرای این پروژه‌ها پوشش گیاهی احیاء ونفوذ پذیری آب بهبود می‌یابد.

وی ادامه داد: در بحث مدیریتی طرح‌های آبخیزداری رعایت تقویم کوچ و چرای دام و تعلیف دام در فصول مناسب در مراتع از نکات مورد توجه و موثر در حفظ منابع طبیعی است.

معاون آبخیزداری و دبیر کار گروه هماهنگی اجرای پروژه‌های آ بخیزداری اعتبارات صندوق توسعه ملی استان همدان خاطرنشان کرد: در حوزه‌هایی که فرسایش وجود دارد، با اجرای عملیات آبخیزداری و سازه‌ای در روند این فرسایش‌ها تأخیر ایجاد و زمینه‌ای فراهم می‌شود که درمواقع سیلاب‌ با ایجاد این سازه‌ها فرصت نفوذ آب به سفره‌های زیر زمینی فراهم شود.

وی با تأکید بر اینکه آبخیزداری مردم‌ محور است، یادآور شد: پروژه‌های آبخیزداری براساس تقاضای مردم و ساکنان روستاها اجرا و بنا به درخواست مردم مطالعات همه جانبه انجام و طرحی اجرایی می‌شود.

آرتیمانی با اشاره به وجود خیران آبخیزداری، اظهار کرد: از توان و ظرفیت این خیران استفاده می‌شود و در استان همدان تا کنون چهار پروژه در شهرستان‌های ملایر، نهاوند و تویسرکان با مشارکت خیران آبخیزداری اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه بحث اصلی در آبخیزداری حفظ خاک است، گفت: با حفظ کیفیت خاک، پوشش گیاهی مستقر می‌شود که بر بحران کم آبی تأثیر به سزایی خواهد داشت.

معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع طبیعی استان همدان با بیان اینکه آبخیزداری باعث کنترل 270 مترمکعب رواناب در هر هکتار می‌ شود، تصریح کرد: با اجرای پروژه‌های آبخیزداری در هر هکتار 81 مترمکعب آب استحصال  و 2 تن در هکتار فرسایش خاک کنترل می‌شود.

وی با اشاره به تولید 100 کیلوگرم علوفه در هر هکتار با اجرای عملیات آبخیزداری، یادآور شد: عملیات آبخیزداری در مناطق مختلف باعث اشتغالزایی، رونق تولیدات کشاورزی و بهبود کسب وکار می‌شود.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1413716
ارسال نظر
نظرات