شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 15:40 منتشر شده در مورخ: 1397/07/11 شناسه خبر: 1414907
کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد؛
نظارت ضعیف دولت بر بازارچه های مرزی/کولبری و دلالی در مرزها نتیجه ضعف زیرساخت ها است
کارشناس مسائل اقتصادی گفت: دولت نظارت خاصی بر میزان واردات و صادرات بازارچه های مرزی ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛مهدی تقوی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی، در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب؛ در خصوص بازارچه های مرزی گفت: مبادلات مرزی بین مرزنشینان کشورها امری عادی است که باعث ایجاد بازارچه هایی برای افراد بومی این مناطق شده است.

تقوی اظهار کرد: در نقاط مرزی به دلیل نبود زیرساخت لازم برای اشتغالزایی افراد (زیرساخت تولید صنعتی و در بعضی مناطق نبودن شرایط مناسب کشاورزی) برای امرار معاش به خرید و فروش کالا با مرزنشینان کشورهای همسایه روی می آورند و فعالیت آنها در محدوده دلالی یا کولبری باقی می ماند.

وی با اشاره به اینکه شرایط در مناطق مرزی برای صادرات کالاها فراهم است ادامه داد: به دلیل مهیا نبودن زیر ساخت های لازم مبادله کالاها به خوبی انجام نمی شود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در واقع فاصله زیادی وجود دارد تا در این مناطق فضای مناسبی برای فعالیت افراد تبدیل شود، برای نمونه ارائه وسایل نقلیه مناسب برای جابه جایی کالا و یا حتی بهبود جاده های منتهی به این مناطق می توان اشاره کرد.

تقوی با تاکید بر اینکه هدف این بازارچه ها اشتغالزایی و ایجاد درآمد برای ساکنان این مناطق است ادامه داد: به دلیل آماده نبودن شرایط در مناطق مرزی در مقایسه با واردات و صادراتی که در بنادر انجام می شود نقش بسزایی در اقتصاد کشور ندارد و تنها محدود به خود مناطق مرزی است.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر میزان درآمد این مناطق نسبت به درآمدزایی تولید ناخالص ملی کشور بسیار ناچیز است به قدری که دولت از دریافت حقوق گمرکی کالا در این مناطق چشم پوشی کرده و نظارت خاصی بر میزان واردات و صادرات در این منطقه ندارد.

این کارشناس اقتصادی افزود: به دلیل نبودن شغل مناسب در این مناطق حیات اقتصادی این افراد تنها به همین خرید و فروش کالا وابسته است و لازم است که بهتر از قبل ساماندهی شده و حداقل پوشش بیمه درمانی و یا حقوق بازنشستگی برای آنها در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: امید است چشم پوشی بر مبادلات این مناطق باعث فراموشی ساکنان آن و عدم رسیدگی به وضعیت معیشتی آنها نباشد.

انتهای پیام/

 

 
http://dana.ir/1414907
ارسال نظر
نظرات