شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 11:57 منتشر شده در مورخ: 1397/07/16 شناسه خبر: 1416357
زندگی عشایری مصداق بارز تحقق شعار سال/تحقق اقتصاد مقاومتی زیر سایه سیاه چادرهای عشایر+تصاویر
عشایر و روستائیان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به اینکه جمعیت زیادی را به خود اختصاص داده اند در اقتصاد و تولیدات استان نیز تاثیرگذاری مناسبی دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ایل بانو  15 مهر ماه  که در تقویم رسمی کشور به نام روز ملی عشایر و روستا ثبت شده است.

عشایر کهگیلویه و بویراحمد از هشت سال دفاع مقدس تا کنون نقش مهمی در جریان تفاقات و رویدادهای مختلف ایفا کرده اند.

استان کهگیلویه و بویراحمد یک درصد جمیعت ایران را تشکیل می دهد این استان یک درصد خاک ایران وسعت دارد و قریب به یک میلیون نفر جمعیت که 14 هزار و 150 خانوار عشایری دارد که در مجموع 70 هزار و 762 تن از جمعیت استان را عشایر تشکیل می دهند.

عشایر و جامعه روستایی استان تاثیرات به سزایی در  اقتصاد کشور دارند شاید خیلی ها برایشان ابهام داشته باشد که عشایر چه تاثیراتی می تواند داشته باشد، تولیدات عشایر در بخش های مختلف می تواند به اقتصاد یک استان و حتی یک کشور کمک کند این استان که 14 هزار خانوار عشایری دارد بدون شک نقش موثری نیز در اقتصاد می توانند داشته باشند.

 

مهمترین تولیدات عشایر استان گوشت قرمز است به گونه ای که سالانه بیش از هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر استان تولید می شود، تولید بیش از 26 هزار تن شیر نیز از دیگر تاثیرات عشایر در اقتصاد استان است اگر این تولیدات نبود بدون شک برای رفع نیازهای مردم استان باید دست به دامن دیگر استان ها می شدیم.

نکته بسیار مهم در جمعیت عشایری استان این است که تا 10 سال قبل در حال کاهش بود اما در سال های اخیر نه تنها کاهش نیافته است بلکه جمعیت زیادی نیز خواستار گرفتن دفترچه  و وارد شدن به جمعیت عشایری هستند که نشان می دهد خدمات دهی در این بخش مطلوب بوده است،البته در گذشته بخش زیادی از جمعیت استان عشایر بودند و امروز وارد شهر و شهر نشینی شده اند.

 

در کنار عشایر، روستائیان نیز  افراد زحمت کشی هستند که در اقتصاد استان  نیز تاثیرگذار بوده اند روستائیان با کاشت حبوبات و گندم و جو وابستگی استان از نظر واردات به دیگر استان ها را از بین می برند و به گونه ای در تحقق شعار سال تاثیرگذار بوده اند، محصولات باغی روستائیان استان در کشور زبانزد است که تولید لیموترش، سیب، انگور و گلابی از جمله محصولات باغی استان محسوب می شود که اکثرا توسط روستائیان و عشایر انجام می شود.

زندگی عشایری و روستایی در کنار سختی هایی که دارد اما زیبایی های خاص خود را دارد، اینکه صبح ها با صدای خروس از خواب بیدار شویم و شب ها با صدای واق واق سگ بخوابیم و یا صبح ها به طویله برویم و شیر گاو و گوسفندها دوشیده شود، در کنار اینها اینکه در سفره ناهار یا شام و یا صبحانه از تولیدات خود عشایر باشد این شیرینی ها را بیشتر می کند.

 

 

عشایر و روستائیان نیاز کمتری به شهر دارند انها تخم مرغ، نان، حبوبات، گوشت، میوه  را خودشان تولید می کنند شاید برای خرید پوشاک راهی شهر شوند با توجه به اینکه برخی عشایر در منطقه ای مشخص اسکان یافته اند و زندگی کمی راحت تری نسبت به سایر عشایری دارند که کوچ می کنند.

خیلی از ما گذشته را اینگونه سپری کرده ایم  از مدرسه تا رفتن به دانشگاه حال و هوای روستا در سرمان بود و بعد از رفتن به دانشگاه روستا فراموش شد اما اگر از همین افراد بپرسید زندگی در شهر بهتر است یا روستا خیلی ها هوای تازه و زندگی زیبای عشایری را ترجیح می دهند اما به دلیل شغل و کارشان باید اینگونه زندگی کنند.

 

البته ناگفته نماند که خشکسالی های چند سال اخیر مشکلاتی را برای عشایر ایجاد کرد و گاهی باعث می شد که عشایر زودتر از معمول کوچ کنند خشک شدن بیش از 300 چشمه از 5 هزار چمشه عشایر نیز به یک مشکل تبدیل شده است که امور عشایر برای اب رساندن به مناطق عشایری باید از 300  تانکر برای  حمل آب استفاده کند و آب شرب مورد نیاز عشایر را تامین کند.

 

انتهای پیام/

 
http://dana.ir/1416357
ارسال نظر
نظرات