شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 15:25 منتشر شده در مورخ: 1397/07/17 شناسه خبر: 1416897
رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری:
معماری دستکند بیشتر در مخروط افکن‌ها احداث شده است/معماری ساخت دستکندها در برابر بسیاری از حوادث استحکام دارد
رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: معماری دستکند بیشتر در مخروط افکن‌ها احداث شده است؛ معماری ساخت دستکندها در برابر بسیاری از حوادث استحکام دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نافع، سید محمد بهشتی صبح امروز در «سومین همایش بین‌المللی معماری دستکند» با بیان اینکه گذشتگان با آینده‌نگری برای حفظ امنیت، جلوگیری از خطرات احتمالی و بی قراری‌های خود، شهرهای زیرزمینی دستکند را ایجاد می‌کردند، اظهار کرد: معماری دستکند بیشتر در مخروط افکن‌ها احداث شده است تا با ایجاد آنها از خطراتی همچون جنگ و حوادث طبیعی جلوگیری کنند.

وی با تأکید بر اینکه معماری ساخت دستکندها به گونه‌ای است که در برابر بسیاری از حوادث استحکام دارد، گفت: تپه نوشیجان با قدمت دوره مادها یکی از آثار باستانی ارزشمند همدان در این حوزه است.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بیان کرد: در تاریخ ایران سازه‌های چادری بسیار زیادی برای اسکان موقت وجود داشته است که امیدواریم در همایشی به این سازه ها‌نیز پرداخته شود.

دبیر علمی «سومین همایش بین‌المللی معماری دستکند» نیز تصریح کرد: در دستکندهای ارزانفود و سامن اوج خلاقیت گذشتگان در ساخت محل زندگی به چشم می‌خورد و این معماری گویای خلاقیت انسان همراه با احترام به طبیعت است.

مهناز اشرفی با بیان اینکه در نخستین همایش بین‌المللی معماری دستکند 81 مقاله به دبیرخانه رسید، افزود: در همایش دوم نیز 62 مقاله در دبیرخانه این همایش بررسی شد.

وی با تأکید بر ارزشمند بودن مفهوم معماری دستکند برای محققان امروزی، خاطرنشان کرد: در همایش سوم 110 چکیده مقاله به دبیرخانه ارسال و 80 مقاله پذیرش شد که 57 مقاله به مرحله داوری راه یافت.

دبیر علمی «سومین همایش بین‌المللی معماری دستکند» ادامه داد: اجرای این همایش یکی از دغدغه‌های مرکز پژوهش‌ها بود و در این همایش محققانی از کشورهای فرانسه، ایتالیا، الجزایر و افغانستان حضور دارند.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1416897
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی