شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 17:59 منتشر شده در مورخ: 1397/07/17 شناسه خبر: 1417038
دنیای کوچکی که زیر آوار مدرسه روستای گرماش مدفون شد/ همه تبرئه و معلم را گناهکار جلوه دادند! + عکس
حال که آرزوهای دنیا برای همیشه در زیر دیوار تقصیرات مسؤولین بی مسؤولیت استان کردستان مدفون شد به راستی چه کسی باید پاسخگوی این حادثه دردناک باشد؟ و چه تضمینی وجود دارد که مشابه این اتفاق در دیگر نقاط استان نیز تکرار نشود؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی،  روز جهانی کودک نام داشت، همه به یک صورتی می خواستند این روز را برای کودکانشان جشن بگیرند، چه زیبا پدران و مادران دست کودکانشان را گرفته بودند و به جاهای دیدنی می بردند که دلشان را شاد کنند، اما در این هیاهوی کودکانه کودکی «دنیا» زود به پایان رسید و نتوانست مراحل مدرسه را یکی یکی طی کند و به درجاتی برسد که بتواند آرزوهایش را به انتها برساند.

 

«دنیا ویسی» دختر بچه ی 7 ساله ای که روز گذشته بر اثر ریزش دیوار مدرسه روز کودکیش را به انتها نرساند و زود از این دنیا رخت برست، برای تهیه این گزارش راهی روستای گرماش شدیم، روستایی که در 25 کیلومتری شهر سنندج قرار دارد، جاده های پر پیچ و خم این روستا را که طی می کنیم راهداران در حال آسفالت این جاده هستند اما از دور جمعیت زیادی در کنار این مدرسه ایستاده بودند و نظاره گر دیوارهایی بودند که چندین بار نامه به آموزش و پرورش فرستاده بودند که دیوار لرزان این مدرسه خطرناک است و لازم است که برای تعمیر آن هر چه زودتر اقدام شود اما متاسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفته بود و امروز همه خود را تبرئه کرده و تنها زورشان به معلم مدرسه رسید و دستور بازداشت او را صادر کردند! معلمی که به گواه مردم روستا چندین بار با ادارت ذیربط نامه داده و هشدار میدهد که هرآن مکن است حتی سقف مدرسه روی سر دانشآموزانش خراب شود و نیاز به مرمت دارد اما هیچ گوش شنوایی هشدارهای او را جدی نمی گیرد.

 

دیواری که جان دنیا را گرفت

 

رامان یکی از شاهدان ماجرا

 

رامان و مونا دوستهای 7 ساله ی دنیا بودند که رنگ چهره شان دنیای کودکیشان را غمگین تر کرده بود و شاهد مرگ و جان دادن وی در جلوی چشمانشان بودند اما آمدند و گفتند که وقتی دنیا در زنگ تفریح مشغول بازی بود دیوار بر رویش خراب شد و خون بر همه جا نگاشه شد.

 

به راستی چه سخت است برای مادر و پدر «دنیا» که با کلی آرزو وی را به این مدرسه فرستادند اما گویا دنیای این روستا را برای همیشه غمگین تر کرد.

 

مسئولینی تاره به این روستا آمده بودند که شاید این چنین وضعیت مدارسی را تا به حال به چشم ندیده بودند، چرا که مدیر کل آموزش و پرورش کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار کرده بود که ماشین آلات در کنار این مدارس مشغول به کار هستند و رودخانه ای در کنار این مدارس وجود دارد که باعث شده دیوار نم بر دارد و ریزش کند!! هر چند ماشین آلات راهداری مشغول آسفالت جاده ها بودند اما نه خبری از ماشین آلات سنگین کنار مدرسه بود  و نه خبری از رودخانه ای در کنار آن!!!به راستی آیا این چنین توجیهاتی دلیل بر ندانم کاری و بی مسئولیتی در کارشان نیست؟!

 

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در محل حادثه

 

 

رشید قربانی ماشینآلات راه سسازی و رودخانه ای که وجود ندارد را مقصر می داند و میگوید: مدرسه ی روستای گرماش دارای 13 دانش آموز و یک کلاس چند پایه است که متاسفانه به دلیل وجود رودخانه در کنار این مدرسه و همچنین استفاده از ماشین آلاتی که در پشت مدرسه مشغول کار کردن بودند دیوار مدرسه فروریخت و یک دانش آموز به نام «دنیا ویسی» جان خود را از دست داد.

 

وی گفت: متاسفانه بر اثر شدت جراحات وارده، این دانش آموز در بیمارستان بعثت سنندج فوت کرد اما اهالی روستا معتقدند «دنیای کوچک» در دم در محل حادثه جان باخته و برای تسکین مادر او را به بیمارستان انتقال داده اند.

 

مدرسه روستای گرماش

 

مدرسه ظفر روستای گرماش

 

حدود 1000 مدرسه در استان کردستان نیاز به مرمت اسای داند و چندی پیش نیز مدیر کل آموزش وپروزش کردستان عنوان کرده بود: که 110 واحد آموزش تخریبی و 900 واحد نیازمند تعمیرات در استان وجود دارد اما با این حال او معتقد است این تعمیرات به 150 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد در حالی که تنها 2-3 میلیارد تومان اعتبار به این موضوع اختصاص داده شده است.

 

اهالی روستای گرماش امروز را عزادار دنیایی هستند که با دنیایی از آرزو پا به مدرسه گذاشت اما دیگر به خانه برنگشت و در آرامستان دور افتاده روستا برای همیشه سکنی گزید.

 

طیوب فرجی یکی از اهالی روستای گرماش در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: یک قسمت از دیوار ویران شده بود و طرف دیگر آن دستشویی بود و دور تا دور دیوار این مدرسه ترک خورده است.

 

منزل ابدی دنیا ویسی

 

وی گفت: به هیچ عنوان دیگر اجازه نخواهیم داد که فرزندانمان در این مدرسه تحصیل کنند چون امکان تکرار این حادثه دوباره وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه فرزندان ما جزء استعدادهایاین استان هستند اما متاسفانه کمترین توجه ها عاید آنها شده است و از این به بعد اجازه ی تحصیل در این مدرسه را نخواهیم داد مگر اینکه در نبود مدرسه ای تازه ساخت در مسجد روستا تحصیل کنند.

 

یکی دیگر از اهالی روستا که از کمی دورتر فریاد می زند و می گوید؛ سال گذشته معلمی را که به این روستا فرستاده بودند حاضر به تدریس نشد و نگران بود که مدرسه روی سرشان خراب شود اما از آموزش و پرورش به او گفته بودند انشاالله انتفاقی نمی افتد و نگران نباشد!

 

دهیار روستا هم می گوید: از 4 سال گذشته بارها به مسؤولین شهرستان سنندج مکاتبه کرده ایم که این مدرسه تخریبی است و باید تعمیر شود اما در پاسخ به ما گفتند که مدرسه گرماش را در نوبت نوبت اداره کل نوسازی مدارس استان گذاشته ایم و باید صبر کنید تا نوبتتان برسد!

 

 

یکی از شوراهای روستا هم به خبرنگار ما گفت: هر بار که از مسؤولین خواسته ایم که مدرسه را برای ما تعمیر کنند گفتند که به شما 100 هزار تومان می دهیم و خودتان هم پول جمع کنید و خرابی های مدرسه را بسازید.

 

 

حال که آرزوهای دنیا برای همیشه در زیر دیوار تقصیرات مسؤولین بی مسؤولیت استان کردستان مدفون شد به راستی چه کسی باید پاسخگوی این حادثه دردناک باشد؟ و چه تضمینی وجود دارد که مشابه این اتفاق در دیگر نقاط استان نیز تکرار نشود؟ به نظر من اگر عدالتی وجود دارد باید مدیرکل آموزش و پرورش، مدیرکل نوسازی مدارس استان و یا هر مسؤول دیگری چه می دانم، استاندار، فرماندار، نماینده مجلس و ... را بازداشت کنند نه یک معلم بیگناه که بارها و بارها هم نسبت به این موضوع هشدار داده بود!

 

عکسی که از دنیا ویسی در فضای مجازی منتشر شده مربوط به او نیست و عکس واقعی وی در زیر آمده است:

 

دنیا ویسی و برادر چهار ساله اش

 

انتهای پیام/
http://dana.ir/1417038
ارسال نظر
نظرات