شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 08:52 منتشر شده در مورخ: 1397/07/18 شناسه خبر: 1417045
دانا گزارش می دهد؛
امنیت اجاره‌ای رژیم سعودی با پرداخت دلارهای نفتی/ از اقتدار ایران تا وابستگی سعودی؛ «دوشیدن گاو شیرده» سیاست عریان ترامپ درباره عربستان
در دیدارهایی که پیشتر و اخیرا ترامپ با مقامات عربستان سعودی برگزار کرده است، ترامپ به طور صریح عربستان را گاو شیردهی که باید آن را دوشید، تشبیه کرده است. به نظر می رسد که این سیاست در حال اجرا شدن است.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ویژگی ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در آمریکا عریان کردن سیاست‌های کاخ سفید در جامعه بین الملی است. وی در بسیاری از موارد سیاست‌هایی که تا پیش از این توسط این کشور به طور پنهان اجرا می‌شد تا وجهه آمریکا از بین نرود، را به طور آشکار مطرح می‌کند.

در دیدارهایی که پیشتر و اخیرا ترامپ با مقامات عربستان سعودی برگزار کرده است، ترامپ به طور صریح عربستان را گاو شیردهی که باید آن را دوشید، تشبیه کرده است. به نظر می رسد که این سیاست در حال اجرا شدن است. 
 
به گزارش واشنگتن پست، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان با وی تماس گرفته و از وی خواسته در یک حمله نظامی کاملا محرمانه به ریاض کمک کند.
 
این روزنامه در ادامه می‌نویسد: «ترامپ خطاب به سلمان بن عبدالعزیز گفته است که این عملیات نظامی هزینه‌های هنگفتی در بر خواهد داشت و برای این که آمریکا در این عملیات به ریاض کمک کند، عربستان باید ۴ میلیارد دلار به واشنگتن پول بپردازد.»
 
گفتنی است پیشتر رئیس جمهوری آمریکا در ایالت می سی سی پی گفته بود: «ما از عربستان حمایت می‌کنیم. آن‌ها ثروتمند هستند. من پادشاه سعودی را دوست دارم و به او گفتم: شاه، ما از شما حمایت می‌کنیم اما بدون ما دو هفته هم نمی‌توانی دوام بیاوری؛ باید هزینه آن را بپردازی.»
 
اما ولیعهد عربستان واکنش حقارت باری درباره این سخنان ترامپ نشان داده است. «محمد بن سلمان» در گفت‌وگو با بلومبرگ با سکوت در برابر توهین‌های پیاپی رئیس جمهوری آمریکا گفت: « ما با پول مان تسلیحات می خریم ولی در برابر امنیت مان هیچ پولی پرداخت نخواهیم کرد. کار کردن با او را دوست دارم. باید بپذیریم که هر دوستی، هم حرف‌های خوب می‌زند و هم حرف‌های بد.»
 
این درحالی است که عربستان سعودی از دو جهت داخلی و بین المللی با پرداخت، هزینه هنگفت به آمریکا در حال دادن باج دادن به کاخ سفید است. ازاین روست که ترامپ برای دوشیدن بیشتر این گاوه شیرده سعی می‌کند فشار مضاعفی به مقامات عربستانی وارد کند.
 
نیاز عربستان به آمریکا برای حمایت در بخش داخلی
 
این جمله ترامپ که رژیم سعودی اگر حمایت آمریکا را نداشته باشد طی دوهفته سقوط می‌کند دارای دو ابعاد داخلی و خارجی است. در بعد داخلی عربستان روی چند گسل عمده از جمله بحران جانشینی و درگیریهای درون خاندانی و مخالفان داخلی است که از فعال شدن انها توسط هر قدرت داخلی و خارجی می ترسد. 
 
عربستان به عنوان یک قدرت خودکامه و غیر دموکراتیک که مشروعیت داخلی چندانی ندارد این نقیصه را با استفاده از حمایت قدرتهای خارجی و باج دادن به آنها مانند آمریکا برطرف کرده است. درواقع این کشور با استفاده از قدرت آمریکاست که توانسته با تمام سروصدایی که سرکوب مخالفان داخلی رژیم سعودی به همراه داشته تا به امروز سرپا بماند.
 
در این زمینه اخبار مربوط به «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد عربستانی که بعد از رجوع به سفارت این کشور در ترکیه مفقود شد و نامزدش بعد از ساعت‌ها که خبری از وی نشد این موضوع را به پلیس ترکیه اعلام کرد، جلوه گر است. حال شبکه خبری الجزیره اعلام کرده که جسد خاشقچی روزنامه نگار مشهور سعودی در یکی از مناطق استانبول ترکیه پیدا شده است.
 
جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی 
 
یکی از این منابع که از مقام های ترکیه است، یادآورشد: «ارزیابی اولیه پلیس ترکیه این است که خاشقچی داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شده است.»
 
این تصویر که از یک دوربین مداربسته به دست آمده خاشقجی را در حالی نشان می‌دهد
که وارد کنسولگری عربستان در استانبول می‌شود
 
بن سلمان که به طور سخت با کودتا ولیعهدی عربستان را از «محمد بن نایف» گرفت بعد از مدتی با چند نمایش اصلاحی از جمله آزاد کردن حق رانندگی برای زنان که تا چندی پیش ممنوع بود، سعی کرد به نوعی وجهه خود را ترمیم کند و موضوع کودتا علیه ولیعهد سابق را لاپوشانی کند. موضوعی که به عنوان یک «قدرت‌شویی» پ از سوی کارشناسان یاد می شود. قدرت‌شویی به معنای استفاده از ابزار دموکراتیک و مشروعیت دهی به قدرت سخت و استبدادی است. اما بعد از همین موارد بود که اخباری از اعدام یک روزنامه نگار زن به نام «أسراء الغمغام» در شهر قطیف به ضرب شمشیر و مورد عجیب خاشقچی فاش شد و دروغین بودن نمایش اصلاحات و دموکراسی بن سلمان را به نمایش گذاشت. رژیم پادشاهی عربستان سعودی بخصوص بعد از این کودتا و مخالفت های متعدد شاهزادگان سعودی نیاز مبرمی به حمایت آمریکا دارد و ترامپ نیز بی پرده بیان می کند که برای این امر باید سلمان سر کیسه را شل کند.
 
أسراء الغمغام روزنامه نگار زن عربستانی که چندی پیش به ضرب شمشیر اعدام شد
 
نیاز عربستان به حمایت نظامی و خارجی آمریکا
 
آمریکایی ها سود سرشاری از جنگ یمن برده اند. اخیرا اندیشکده آمریکایی «کارنگی» در تحلیل و ارزیابی بَرندگان جنگ یمن نوشته است: «جنگ یمن برای پیمانکاران نظامی آمریکایی و انگلیسی یک مزیت اقتصادی محسوب می‌شود. به گونه‌ای که بر اساس این مزیت آنها ده‌ها میلیارد دلار از فروش تسلیحات نظامی به متحدان منطقه‌ای خود عربستان و امارات سود برده‌اند. با این وجود ایران توانسته است با حداقل هزینه بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های نظامی عربستان و امارات را محدود کند و این باید به عنوان یک پیروزی تلقی شود.»
 
یمنی‌ها اگرچه وضع وخیمی با توجه به تحریم های بین المللی دارند اما از قدرت نظامی ویژه‌ای برخوردارند. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که اگر حمایت آمریکا پشت سر عربستان سعودی نبود، نیروهای یمنی پیش روی زیادی در خاک عربستان داشتند، اما به علت پشتیبانی قدرت‌های مهم جهانی از جمله آمریکا یمنی‌ها تنها به مقاومت و جنگ فرسایشی در مقابل عربستان روی آورده اند. عربستان برای جنگ با یمنی‌ها حتی دست به دامن ارتش مصر و پاکستان هم شد اما این دو کشور نیز با استفاده از باتلاقی که عربستان درآن گیر افتاده است سعی در سرکیسه کردن سعودی ها دارند. 
 
در این حیطه «عبدالرحمن البنیان»، فرمانده عملیات موسوم به «طوفان قاطعیت» که پس از مدتی توسط پادشاه عربستان برکنار شد، درباره جنگ با یمن اعتراف کرد: « متاسفانه ما در جنگ یمن شکست خوردیم و اگر نیروهای پاکستانی، سودانی و مصری نبودند شکست ارتش عربستان سعودی در یمن بسیار گسترده تر بود.»
 
درواقع عربستان سعودی در این جنگ تنها هزینه‌های آن را پرداخت می کند و این جنگ به نوعی به کانون درآمد بسیاری از کشورهای از جمله آمریکا بدل شده است. 
 
وابستگی عربستان سعودی و اقتدار نظامی جمهوری اسلامی ایران
 
مثال عربستان با پول های هنگفتی که با ولخرجی هزینه می کند تا خود را سرپا نگاه دارد مانند مریض رو به موتی است که سعی دارد با هر شیوه‌ای خود را زنده نگاه دارد. عامل بیماری اصلی عربستان نیز وابستگی شدید آنها به قدرتهای بزرگ از جمله آمریکاست که باعث تضعیف این رژیم شده است. 
 
این در شرایطی است که جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه به طور مستشاری و غیر مستقیم توانسته است، موفقیت‌های نظامی بسیاری بخصوص در مقابل تروریست‌ها کسب کند. استفاده از موشک‌ها و همچنین نیروی نظامی که هر روز در حال پیشرفت است از جمله نقاط قوت جمهوری اسلامی در منطقه است. جمهوری اسلامی ایران امروز امنیت را به طور فرامرزی برای خود به ارمغان می آورد اما عربستان سعودی در این عرصه به طور ذلت باری با هزینه‌های هنگفت سعی دارد امنیت را برای خود بخرد. این درحالی است که ایران اسلامی با هزینه بسیار کمتر از عربستان به موفقیت‌های چشم گیری در سطح منطقه و حتی بین الملل دست یافته است. 
 
«فطرس» بزرگ ترین هواپیمای بدون سرنشین راهبردی کشور
 
کشورهای غربی این موضوع را به خوبی درک کرده و می دانند که نمی توانند به طور مستقیم با نیروهای کشورمان رودر رو شوند و از این جهت سعی می کنند و با استفاده از تحمیل تعهدات و توافق‌های خاص نظیر محدود کردن پیشرفت‌های موشکی کشورمان ایران را مانند عربستان کشوری ضعیف تبدیل کنند. 
 
سامانه «موشکی خلیج فارس» با برد 300 کیلومتری، تقریباً تمام خلیج همیشه فارس و دریای عمان را پوشش می‌دهد
 
پایگاه معتبر « GlobalFirepower» که در زمینه رده‌بندی توانمندی‎های نظامی کشورهای جهان فعال است به تازگی فهرست ارتش های برتر جهان در سال 2018 را منتشر کرده‌ است.
 
کارشناسان نظامی این پایگاه، توانمندی نظامی ارتش‌های کشورها را براساس 50 فاکتور از جمله تنوع و میزان تسلیحات، موقعیت جغرافیایی، نیروی انسانی آماده به خدمت، بودجه نظامی سالانه، انعطاف‌پذیری لجستیکی، منابع طبیعی، و صنعت نظامی بومی بررسی می‌کنند.
 
اژدر «حوت» یکی از سریع ترین موشک های رادارگریز آبی جهان است
 
براساس تازه‌ترین رده‌بندی توانمندی نظامی کشورهای جهان، ایران با جهشی بی‌سابقه طی سال‎های گذشته با  7 پله صعود در جایگاه 13‌ قرار دارد، یعنی بالاتر از ارتش رژیم صهیونیستی و عربستان، پاکستان و دیگر کشورهای منطقه قرار دارد. ایران در سال 2017 در رده 20 و در سال 2016 در رتبه 21 و در سال 2015 و 2014 در رتبه 22 قرار داشت.
 
 
جنگنده کوثر، اولین هواپیمای جنگی ایران که به تازگی توسط رئیس جمهور رونمایی شد
 
این پایگاه تحلیلی در ادامه به تفکیک توانمندی های نظامی ایران در چهار حوزه مختلف نیری انسانی، نیروی هوایی، قدرت نظامی ارتش، و قدرت دریایی تشریح می‌کند.
 
این درحالی است که جمهوری اسلامی ایران هر ساله ده‌ها دستاورد نظامی که حاکی از خودکفایی و پیشرفت است را رونمایی می‌کند. این موضوع نشان می دهد که امنیت مقوله‌ای وارداتی و خریدنی نیست و بایستی با تکیه بر توان و اراده خود امنیت را برای کشور تامین کرد. کاری که جمهوری اسلامی پس از انقلاب اسلامی در دستور کار خود قرار داده و به موفقیت‌های عظیمی در این راستا دست پیدا کرده است. 
 
امیر حمزه نژاد
 
http://dana.ir/1417045
ارسال نظر
نظرات