شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 20:01 منتشر شده در مورخ: 1397/07/18 شناسه خبر: 1417450
رهبر دومین حزب بزرگ ترکیه از دولت کشورش خواست تا در واکنش به قتل روزنامه‌نگار سعودی و منتقد ریاض، سفیر عربستان را از آنکارا اخراج کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اِن‌تی‌وی، قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق ترکیه (CHP) امروز چهارشنبه و در واکنش به قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار مشهور سعودی و منتقد ریاضدراستانبول از مقامات کشورش خواست تا سفیر سعودی را از این کشور اخراج کنند.

رهبر حزب جمهوری خلق ترکیه که دومین حزب بزرگ این کشور نیز به شمار می آید، در این باره گفت: دیپلمات های سعودی را باید از ترکیه اخراج کرد.

وی در ادامه افزود: آن ها را باید عنصر نامطلوب خواند؛ آنکارا نباید پوششی برای جنایت‌کاران باشد.

این در حالی است که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی هفته گذشته در مصاحبه با رسانه های آمریکایی مدعی شده بود که خاشقجی مدت کوتاهی بعد از آنکه وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شده از آنجا خارج شده است.

از سوی دیگر مجتهد فعال توئیتری و افشا کننده مسائل عربستان در توئیتی نوشت: منابع ترکیه اعلام کرده اند که جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی شکنجه و سپس به قتل رسیده است و پس از قتل نیز جسد وی مثله شده است. تصاویر همه این رویدادها موجود است. ویدئویی از شکنجه و قتل خاشقجی برای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ارسال شده است. اگر این خبر تایید شود یعنی خبر اخراج وی از ترکیه و ورود وی به عربستان صحیح نیست.

وی در پایان اعلام کرد که ترکیه باید جزئیات قتل خاشقجی را به طور کامل اعلام کند. او افزود: به نظر می رسد ترکیه دلایل قطعی و تفصیلی درخصوص شکنجه جمال خاشقجی را می داند و این دلایل چه بسا به زودی اعلام شود. به نظر می رسد گروهی که این عملیات را انجام داده است حرفه ای نبوده است چرا که نتوانسته این موضوع را پنهان و جزئیات دردناک آن را از بین ببرد. عملیاتی که نیازمند موضع جدی و قاطع ترکیه است و آیا ترکیه تنها به اعتراض اکتفا خواهد کرد؟

شبکه الجزیره هم به نقل از منابع آگاه گزارش داد که جسد «جمال خاشقجی» روزنامه نگار مشهور سعودی در یکی از مناطق استانبول ترکیه پیدا شده است.

گزارش‌های اولیه پلیس ترکیه حاکی است که «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود داخل کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شده است.

یکی از این منابع آگاه گفت: «ارزیابی اولیه پلیس ترکیه این است که آقای خاشقجی داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شده است. ما معتقدیم این قتل با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته و جسد او به بیرون از کنسولگری منتقل شده است.

 
http://dana.ir/1417450
ارسال نظر
نظرات