شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 15:27 منتشر شده در مورخ: 1397/08/09 شناسه خبر: 1424012
یادداشت؛
عادی سازی قیمت‌ها با دکترین شوک/دلار امـروز چـند!
من و شما اکنون در پسا مرحله شوک اقتصادی و عادی سازی آن توسط رسانه را در حال تجربه‌ایم. قیمت فعلی دلار تقریبا 4.5 برابر زمان مشابه سال قبل است. صدا از هیچکس در‌نمی‌آید. این یعنی فاجعه! منتظر مرحله چهارم باشید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، همین چند وقت پیش بود. التهاب همگان را فرا گرفته و بازار خرید بیش از نیاز کالاهای مصرفی توسط برخی از مردم گرم گرم بود. هرجایی که می‌نشستی، حرف از افزایش قیمت‌ها بود. حتی دانش‌آموز هفتم، هشتم هم تحلیل سیاسی_اقتصادی می‌داد و حرف همه یکی بود: دلار امروز چند؟!

این چند چند گفتن‌ها ادامه داشت تا دولت همچون فرشته نجاتی بر سر ملت فرود آمد و همزمان با تصویب لوایح مبارزه با پول‌شویی با تلاش فراوان، دلار را از 19500 تومان به زیر کشید.

اگر یادتان باشد، چنان جنگ رسانه‌ای برای پایین نشان دادن قیمت دلار از سوی برخی رسانه‌ها راه انداخته شد و به دیگران سرایت کرد که در یک روز، همین رسانه‌ها دلار را تا 7500 هم قیمت گذاشتند. جالب بود که در آن روزها تلگرام یک قیمت می‌گفت و بازار یک قیمت دیگر.

در این آشفته وضعیت توهمی کاهش نرخ ارز، تحلیلگران به جلوی دوربین می‌رفتند و مدام از شاخص‌ها برای کاهش قیمت‌ها سخن می‌گفتند و آن‌هایی که از ترس پایین آمدن دلار به بازار ریخته بودند، در دوگانه فروش یا نگه داشتن دلارشان ماندند.

از طرفی دولتمردان چنان در طبل پایین آوردن قیمت ارز می‌کوبیدند و با خوشحالی مصاحبه می‌کردند: "دیدید قیمت‌‌‌ها را شکستیم، مردم نگران نباشند از این هم پایین‌تر خواهد آمد"، که انگار شاخ غول شکسته و دلار را همان 4200 کرده‌اند!

درست یک هفته بعد از شوک کاهش قیمت‌ها، آن وقتی که کفِ روی آب دریای پر تلاطم ارز از بین رفت، قیمت‌ها مشخص شد. دلار 13500 الی 14700 و سایر نرخ‌ها هم تقریبا با همان فرمان نسبت به قبل!

امروز هیچ کس قیمت دلار را نمی‌پُرسد. برای هیچکس دیگر اهمیت ندارد که دلار چه شد و چه قیمتی است. همه می‌گویند کاهش یافته و این دست حرف‌ها. حتی همان بچه محصل نیز در وضعیت فعلی مانده و دیگر تحلیلش جواب نمی‌دهد. همه بی‌تفاوت شده‌اند.

بلی؛ من و شما اکنون در پسا مرحله شوک اقتصادی و عادی سازی آن توسط رسانه را در حال تجربه‌ایم. قیمت فعلی دلار تقریبا 4.5 برابر زمان مشابه سال قبل است. صدا از هیچکس در‌نمی‌آید. این یعنی فاجعه! منتظر مرحله بعدی دکترین شوک باشید.

انتهای پیام/

 
 

 

http://dana.ir/1424012
ارسال نظر
نظرات