شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:26 منتشر شده در مورخ: 1397/08/12 شناسه خبر: 1424614
گزارشی از استانی صنعتی که در رتبه نخست تنوع تولیدات صنعتی قرار دارد؛
رونق تولید در تنها شرکت سازنده کمباین خاورمیانه/ صادرات ۵۲۰ میلیون دلاری کالای غیرنفتی به 65 کشور دنیا در نیمه نخست سال جاری
مدیرعامل بزرگترین شرکت کمباین‌سازی ایران گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته امسال ۷۰۰ دستگاه کمباین در اراک تولید و روان بازار می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ استان مرکزی با دارا بودن بیش از سه هزار واحد صنعتی به‌عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی و چهارمین قطب صنعت کشور مطرح است؛ همچنین این استان در زمینهٔ تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

بر اساس اعلام سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، تعداد شهرک‌های صنعتی کشور، ۹۷۸ فقره است که شامل ۵۶۹ شهرک صنعتی و ۴۰۹ ناحیه صنعتی می‌شود و از این تعداد ۱۷ شهرک صنعتی و ۱۴ ناحیه صنعتی در استان مرکزی مشغول به فعالیت هستند.

با توجه به اینکه ۲۷۰ واحد از مجموع این واحدهای تولیدی در زمره صادرکنندگان قرار دارند، بر اساس اعلام گمرکات استان مرکزی در نیمه نخست امسال ۵۲۰ میلیون دلار کالای غیرنفتی از این استان به ۶۵ کشور در نقاط مختلف جهان صادرشده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۲ درصدی داشته است.

از آنجایی‌که بخش عمده‌ای از صنایع استان مرکزی در شهرستان اراک مستقر است، به‌واسطه وجود صنایع مادر تخصصی در این شهر، از جمله وجود بزرگ‌ترین کارخانه تولیدکننده آلومینیوم کشور، ماشین‌سازی کشور، واگن‌سازی و لوکوموتیو سازی خاورمیانه، کمباین سازی خاورمیانه، تولیدکننده ماشین‌آلات راه‌سازی در خاورمیانه، بزرگ‌ترین مجتمع تولید بنزین کشور و بزرگ‌ترین صنایع معدنی، به‌عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته‌شده است.

در این میان شرکت کمباین سازی ایران به‌عنوان یکی از صنایع فعال در استان مرکزی و شهر اراک، پس از پشت سر گذاشتن بحران اقتصادی پیش‌آمده وارد فاز جدید از تولیدشده است و تمام تلاش خود را به کار گرفته تا آینده روشنی را برای کشور و استان رقم بزند.

شرکت کمباین سازی ایران در سال ۱۳۴۸ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی شهرستان تهران به نام شرکت جان ساز (سهامی خاص) به ثبت رسید و در سال‌های ۱۳۴۹ و ۱۳۶۱ به ترتیب با عناوین «ایران جان دیر» و «کمباین سازی ایران» تغییر نام داشته است.

در سال ۱۳۸۴ بر اساس اجرای قانون خصوصی‌سازی ۵۳ درصد از سهام این شرکت به آستان قدس رضوی واگذار شد و در سال ۱۳۹۲ نیز آستان قدس رضوی با پرداخت ۴۰۰ میلیارد ریال سهام خود را به ۷۵ درصد افزایش داد.

این شرکت امروز پس از فراز و نشیب بسیار امروز به‌عنوان بزرگ‌ترین و تنها شرکت تولیدکننده کمباین در خاورمیانه در حال فعالیت است.

 

تولید ۷۰۰ دستگاه کمباین در اراک

علی‌اصغر حمیدی فرد مدیرعامل یک شرکت کمباین‌سازی با اشاره به اینکه شرکت کمباین سازی بزرگ‌ترین و تنها شرکت کمباین سازی خاور منطقه است، افزود: این شرکت بعد از پشت سر گذاشتن بحران اقتصادی وارد فاز جدیدی شده است.

حمیدی فرد با بیان اینکه این شرکت محصولات متنوعی تولید می‌کند، اظهار کرد: کمباین غلات، بیلر، سامانه ضد تگرگ و کمباین مخصوص برداشت برنج و ... جزء تولیدات این شرکت است.

وی با تأکید بر اینکه سال گذشته ۴۱۱ دستگاه کمباین در شرکت تولیدشده است، افزود: امسال بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌شده این عدد به ۷۰۰ دستگاه کمباین خواهد رسید.

مدیرعامل این شرکت کمباین سازی بابیان اینکه سرآغاز فعالیت‌های امروز شرکت از واحد تحقیق و توسعه است، اظهار کرد: از سال ۹۶ تا به امروز ۹ پروژه بهبود را در شرکت آغاز کردیم که نتیجه آن کاهش ریزش کمباین‌ها در حین برداشت محصول را به همراه داشت است.

حمیدی فر با اشاره به اینکه ۸۸۰ هزار تُن دورریز گندم در هنگام برداشت داریم و این میزان قوت ۵ میلیون نفر در سال است، ادامه داد: با تولید کمباین‌ها جدید در شرکت شاهد کاهش ریزش محصولات در هنگام برداشت محصول بوده‌ایم.

 

افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات کمباین از اراک

مدیرعامل شرکت کمباین سازی ایران بابیان اینکه علاوه بر تأمین نیاز داخل بخش عمده‌ای از تولیدات شرکت به کشورهای مختلف صادر می‌شود، ادامه داد: مقصد صادرات تولیدات شرکت قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان و ... است.

وی عنوان کرد: میزان صادرات در سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار بوده که این عدد در سال ۹۷ با افزایش صددرصدی به ۴۴۱ هزار دلار رسیده است.

حمیدی فر با تأکید بر اینکه قیمت تمام‌شده کمباین تولید داخل یک‌سوم کمباین خارجی است، اذعان داشت: با اجرای طرح جایگزینی کمباین‌های فرسوده۲۵۰میلیون دلار برای کشور ارزآوری خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه شرکت در تولید بیشتر قطعات کمباین خودکفا است، بیان کرد: هر دستگاه کمباین از ۲۸۰۰۰ قطعه تشکیل‌شده که بیشتر قطعات تولید داخل است.

مدیرعامل شرکت کمباین سازی ایران با اشاره به اینکه با فروش هر کمباین سه شغل پایدار ایجاد می‌شود، افزود: در حال حاضر ۳۶۰ نفر به‌صورت مستقیم و با در نظر گرفتن صنایع وابسته حدود ۲۰۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم از طریق شرکت مشغول به کار هستند.

وی با تأکید بر اینکه این شرکت با تمام ظرفیت کار نمی‌کنند، بیان کرد: کارخانه روزانه توان تولید روزانه حداقل ۴ دستگاه کمباین را دارد که در حال حاضر روزانه یک دستگاه کمباین تولید می‌شود.

عضو هیئت‌مدیره شرکت کمباین سازی ایران اظهار کرد: اگر شرکت حمایت شود و به ۱۰۰ درصد ظرفیت برسد، تولید ۴ برابر و اشتغال ۲ برابر، افزایش پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: توجه به واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع، افزایش سطح کیفیت محصولات، تولید طبق چارچوب‌های صادراتی، کمک‌گیری از مشاوران صنعتی، آشنایی با روش تأمین مالی چون فرا بورس، ایجاد روابط با شرکت‌های دانش‌بنیان، ایجاد رابطه با دانشگاه و در پایان ایجاد روحیه تلاش در کارکنان صنایع و بسیاری موارد دیگر در کنار یکدیگر می‌تواند مسائل و مشکلات پیشروی هر شرکتی را پوشش دهد.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1424614
ارسال نظر
نظرات