شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:54 منتشر شده در مورخ: 1397/08/14 شناسه خبر: 1425424
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:
حذف دلار نیازمند رایزنی‌های اصولی دولتمردان است/ کشورهای همراه آمریکا شرکای تجاری خوبی برای کشور نخواهند بود
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: برای قانع کردن دیگر کشورهای همسو در مسئله حذف دلار از مبادلات نیاز است که دولت و بالأخص وزارت امور خارجه تمام تلاش خود را به کار گیرد و با رایزنی‌های جدی و اصولی کشورهای دیگر را قانع کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح حذف دلار از معاملات بین‌المللی در گفتگو با دیار آفتاب؛ ضمن تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها به یک‌جانبه‌گرایی افراطی تکیه زده‌اند گفت: آمریکایی‌ها تقریباً یک‌سوم کشورهای دنیا را تحریم کرده‌اند که این نشان از فعالیت‌های یک‌جانبه‌ی آن‌ها در دنیا دارد.

حذف دلار یک تحول جدیدی در بازارهای جهانی ایجاد خواهد کرد

سلیمی بابیان اینکه اگر کشورهای تحریمی باهم هماهنگ شوند می‌توانند دلار را از مبادلات بین خود حذف کنند عنوان کرد: با حذف دلار یک تحول جدیدی در بازارهای جهانی ایجاد خواهد شد که این مسئله مستلزم هماهنگی و روابط دقیق اقتصادی و سیاسی بین این کشورهاست.

حذف دلار از مبادلات بین کشورها ضربه جدی‌ای به اقتصاد آمریکا وارد کند

وی با اشاره به اینکه حذف دلار از مبادلات بین کشورها می‌تواند ضربه جدی‌ای را به اقتصاد آمریکا وارد کند اظهار کرد: قبل از هر چیز نیاز است که کشورهای همسو در این مسئله قانع شوند و به‌سوی این مهم گام بردارند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: برای قانع کردن دیگر کشورهای همسو در مسئله حذف دلار از مبادلات نیاز است که دولت و بالأخص وزارت امور خارجه تمام تلاش خود را به کار گیرد و با رایزنی‌های جدی و اصولی کشورهای دیگر را قانع کنند.

وی با تأکید بر آماده بودن فضای ذهنی و عملیاتی کشورهای همسو برای حذف دلار از مبادلات ادامه داد: این ایده در ذهن بسیاری از دولت‌مردان دنیا شکل‌گرفته و زمینه لازم برای این حرکت وجود دارد.

سلیمی افزود: امروز دیده می‌شود که حتی بعضی از کشورها مسئله حذف دلار از مبادلات بین یکدیگر را به‌صراحت به زبان جاری کردند که نشان از آن دارد که برخلاف تصور قبل، سروری و آقایی دلار آرام‌آرام در حال از بین رفتن است و این هم یکی دیگر از نشانه‌ها و عوامل افول قدرت آمریکا در دنیا است.

کشورهای همراه آمریکا شرکای تجاری خوبی برای کشور نخواهند بود

این نماینده مجلس در بخش دیگری از گفتگو به طرح تنبیه کشورهای همراه آمریکا در تحریم‌ها علیه ایران پرداخت و گفت: ما باید کشورهایی که با آمریکا در راستای فشار اقتصادی به کشورمان همکاری می‌کنند تنبیه کنیم و با برنامه‌ریزی دقیق با آن‌ها برخورد داشته باشیم.

وی بابیان اینکه کشورهای همراه آمریکا در بحث فشار بر ایران قطعاً در آینده نمی‌توانند شریک‌های تجاری خوبی برای کشور باشند تصریح کرد: در آینده دولت را موظف می‌کنیم که در مبادلات تجاری با این کشورها محدودیت‌های جدی‌ای را ایجاد کند.

سلیمی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها نمی‌توانند ما را با این تحریم‌ها به بن‌بست برسانند تشریح کرد: ممکن است تحریم‌های آمریکا مشکلات و دردسرهایی برای ما ایجاد کند و این طبیعی است اما اینکه تصور شود تحریم‌ها ما را به بن‌بست می‌رسانند اشتباه است.

وی ادامه داد: مطمئناً از این دوره عبور خواهیم کرد و به دنبال این هستیم که کشورهایی که با آمریکایی‌ها همکاری می‌کنند را با محدودیت‌های جدی‌ای در فضای تجاری با ایران روبه‌رو کنیم.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تا به اینجا نگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به این دو طرح خوب است.

انتهای پیام/  

 

http://dana.ir/1425424
ارسال نظر
نظرات