شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:16 منتشر شده در مورخ: 1397/08/15 شناسه خبر: 1425766
کارشناس مسائل سیاسی:
مسئولین، سربازان اصلی جهاد کبیر/ جهاد کبیر به معنای اطاعت نکردن از دشمن است
کارشناس مسائل سیاسی گفت: با اطاعت نکردن از دشمن می‌توانیم دشمن را در شیوه‌های جدیدی که در پیش‌گرفته خلع سلاح کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین رجبی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در توضیح مفهوم جهاد کبیر گفت: مقام معظم رهبری با استناد به آیه ۵۲ سوره فرقان بحث جهاد کبیر را مطرح کردند. این آیه می‌فرماید:"فَلَا تُطِعِ الْکَافِرِینَ وَجَاهِدْهُمْ بِهِ جِهَادًا کَبِیرًا" اطاعت نکردن از کفار یک نوع جهاد است که جهاد کبیر نامیده می‌شود.

وی نزدیک شدن دشمن بعد از مذاکرات، تفکر غلط دشمن درگرفتن امتیازاتی از ایران و نگاه موجود داخل کشور که ما در حال رقابت هستیم نه دشمنی و همچنین اطلاعاتی که دشمن هم در مذاکرات و هم از طریق نفوذی‌ها به دست آورده و به‌واسطه آن به نقاط قوت و ضعف ما پی برده است را از موارد تأثیرگذار بر مطرح‌شدن بحث جهاد کبیر از سوی رهبر معظم انقلاب بیان کرد.

رجبی با اشاره به اینکه فشارهای دشمن در حال تکمیل شدن است تصریح کرد: هم در موضوع تحریم و هم فهم دشمن از کیفیت دور زدن تحریم‌ها و درنهایت تغییر محاسباتی در بین بخشی از مسئولین نشان از این دارد که دشمن قصد دارد که فشارها را علیه ایران افزایش دهد.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: با اطاعت نکردن از دشمن می‌توانیم او را در شیوه‌های جدیدی که در پیش‌گرفته خلع سلاح کنیم. ازجمله عملیات روانی و رسانه‌ای دشمن که بیش از هر زمان هم در داخل کشور توسط عده‌ای غرب‌گرا انجام می‌شود و توسط بعضی افراد با ناکارآمدی در جریان اجرایی کشور تکمیل می‌شود، همین‌طور ضدانقلاب و جبهه غربی و عبری و عربی که در تلاش‌اند تا این ناکارآمدی را به رخ دنیا بکشند.

رجبی با تأکید بر اینکه جهاد کبیر سلبی و ایجابی است عنوان کرد: با توجه به شأن نزول آیه ۵۲ سوره فرقان در مکه و اینکه در آن زمان بحث جنگ مطرح نبوده است درمی‌یابیم که این آیه مفهوم نظامی ندارد بلکه جهاد کبیر را دارای مرزبندی و برنامه معرفی می‌کند و ازنظر مفهومی بین جهاد اصغر و جهاد اکبر می‌داند و به‌این‌ترتیب هم به درونیات ما برمی‌گردد و هم به برنامه‌هایی که دشمن آشکارا علیه ما انجام می‌دهد.

وی از مسئولین به‌عنوان سربازان اصلی جهاد کبیر نام برد و افزود: جهاد کبیر درصحنه علم، سیاست، اقتصاد، اجتماع و ... موضوعیت دارد و در هرکدام از این صحنه‌ها می‌شود جهاد کبیر را پیاده کرد و باید این کار را کرد.

رجبی آگاه کردن مردم و روشنگری را از الزامات جهاد کبیر نام برد و شناخت دشمن، شناخت جبهه‌بندی‌ها و راهبردهای دشمن، تاکتیک‌ها و جنگ رسانه‌ای و عملیات روانی دشمن را برای مردم لازم دانست و گفت: روشنگری در این حوزه نقشی بسیار اساسی دارد.

وی حفظ روحیه و امید را از دیگر الزامات جهاد کبیر دانست و عنوان کرد: فارغ از برخی ناکارآمدی‌ها و دلخوری‌های ایجادشده، از هر نظر در بهترین شرایط انقلاب هستیم و باید روحیه انقلابی و روحیه امید را حفظ کنیم.

رجبی گفت: فهم هوشمندانه و خدمت صادقانه نیز از الزامات دیگر جهاد کبیر است. یعنی بدانیم امروز دشمن چه برنامه‌ای دارد و در برابر آن ما هم برنامه‌ریزی کنیم. لازم است که امروز نیروهای انقلاب در کشور خدمت صادقانه را پیش بگیرند و بدانند که این مهم خیلی از توطئه‌های دشمن را خنثی خواهد کرد.

این کارشناس سیاسی با تأکید بر اینکه آخرین مورد از الزامات جهاد کبیر حساس بودن در برابر دشمن است اظهار کرد: در هیچ شرایطی نباید نسبت به دشمن اعتماد داشته باشیم، باید بی‌اعتمادی به دشمن را یکی از مراحل جهاد کبیر بدانیم و بر همین اساس با دشمن حرف بزنیم، مذاکره کنیم، قرارداد ببندیم اما اعتماد نداشته باشیم و به‌طورکلی در رابطه با دشمن باید بنا را بر بی‌اعتمادی بگذاریم.

وی از مذاکره نکردن با دشمن به‌عنوان مرحله دوم جهاد کبیر یادکرد و ادامه داد: به‌این‌ترتیب تا جای ممکن نباید با دشمن مذاکره کنیم و اگر لازم شد با رعایت مسائل اصلی انقلاب این مذاکره صورت بگیرد.

رجبی خاطرنشان کرد: امروز تمام توان و ظرفیت استکبار به سرکردگی آمریکا، این است که ما را وادار به عقب‌نشینی و اطاعت کنند، و اطاعت از دشمن همان مسئله‌ای است که ما از آن نهی شده‌ایم. مصداق صریح استکبار، آمریکایی‌ها هستند و جهاد کبیر بیش از هر زمان در مقابل آمریکا و استکبار لازم است و ۱۳ آبان یادآور نمادین مقابله ملت ایران در جهت اجرای فرمان خداوند برای جهاد کبیر در برابر استکبار زمان است.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1425766
ارسال نظر
نظرات