شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 14:40 منتشر شده در مورخ: 1397/08/19 شناسه خبر: 1426761
میرجاوه قطب کشاورزی سیستان وبلوچستان/ از کشت زعفران، خرما و چای تا اشتغالزایی 8هزارنفردر منطقه
در حالی شهرستان میرجاوه یکی از قطب های کشاورزی در سیستان وبلوچستان به شمار رود که تاکنون زمینه اشتغالزایی برای8 هزار نفر در این بخش را فراهم شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، آب و هوای مساعد شهرستان میرجاوه باعث شده تا این خطه از کشور همواره یکی از قطب های کشاورزی در سیستان وبلوچستان به شمار رود. به گونه ای که 15هزار هکتار از اراضی این شهرستان قابل بهره برداری بوده که از این میزان 3 هزار هکتار به محصولات باغی و 7 هزار هکتار به محصولات کشاورزی اختصاص یافته است.


عمده محصولات کشاورزی در این منطقه شامل گندم، جو، ذرت، یونجه، کلزا،  پیاز، گوجه فرنگی، نخود، عدس، لوبیا ، محصولات جالیزی و در بحث باغداری تمام میوه های سردسیری و حتی خرما زرد آلو، آلو، هلو، ‌شلیل، گردو، بادام، آلبالو، ‌گیلاس، ‌زرشک و انواع و اقسام میوه های دیگری مثل توت و شاه توت می باشد که در این راستا نیز تاکنون زمینه اشتغالزایی برای8 هزار نفر نیز فراهم شده است.


پیری مسئول جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در بازدید از گلخانه های این شهرستان از وجود ۲۰هکتار گلخانه در بخش های لادیز و مرکزی خبر داد که ۵۰درصد آن زیرکشت گوجه‌فرنگی و مابقی به محصولاتی از قبیل خیار، فلفل وبادمجان اختصاص دارد .


به گفته وی، در هردوره بیش از سه هزارتن محصولات گلخانه‌ای در این واحدها تولید می شود که علاوه بر مصارف بازارهای داخلی، به خارج از کشور نیز صادر می‌ شود، در همین راستا سال گذشته ماهیانه ۲۰۰تن محصولات گلخانه‌ای به خارج از کشور صادر شده است.


احسان الله ریگی بخشدار لادیز نیز پیش از این گفته بود که به دلیل شرایط آب وهوایی مناسب و استفاده از روش های نوین کشاورزی و کودهای ارگانیک،گوجه فرنگی تولیدی در این منطقه بسیار باکیفیت بوده و خواهان زیادی در بازارهای جهانی دارد و گوجه فرنگی بخش لادیز هر سال به کشورهای قزاقستان و روسیه صادر می شود.


گفتنی است بخش مرزی ریگ ملک نیز به کشت محصولاتی مانند خرما و چای ترش اختصاص یافته و کشت خرمای پیارم از دو سال گذشته در 359 هکتار از نخلستان های این بخش آغاز شده است.
در بازدیدی که محبی استاندار سیستان وبلوچستان از نخلستان تازه کشت شده خرمای پیارم میرجاوه داشت، وی عنوان کرده که باهدف توسعه ارقام تجاری ،صادراتی وموردپسند بازارهای جهانی خرما، اصلاح ونوسازی باغات در بخش ریگ ملک و مرکزی شهرستان میرجاوه انجام شده  و نهال خرمای پیارم کشت بافتی توسط سازمان جهاد کشاورزی تهیه وبصورت یارانه ای به کشاورزان واگذار شده  و  ۲۵هکتار از مزارع مناطق ریگ ملک ومرکزی این شهرستان نیز به زیر کشت چای ترش رفته است.


کهرازهی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میرجاوه هم در ادامه با اشاره به تنوع محصولات کشاورزی در این شهرستان گفت: کشت زعفران از سال 94 به صورت آزمایشی در این شهرستان آغاز شده که  اکنون سطح زیر کشت این محصول از 6 هزار متر مربع در سال گذشته به 20 هزار متر مربع افزایش یافته است.
 
انتهای پیام/

http://dana.ir/1426761
ارسال نظر
نظرات