شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 11:28 منتشر شده در مورخ: 1397/09/03 شناسه خبر: 1431577
تفکر بسیجی به کمک اقتصاد می‌آید
ایجاد زمینه اشتغال با احداث نهالستان گردو و مقاوم‌سازی درختان در برابر سرمای بهاره
پژوهشگر جوان بسیجی در تویسرکان با پشتکار خودو با بهره‌گیری از تسهیلات بسیج سازندگی، دست به ایجاد نهالستان گردو در راستای کمک به عرصه اقتصاد و اشتغالزایی زد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نافع، بسیج و بسیجیان در تمام عرصه‌های مختلف در راستای خدمت‌رسانی به آحاد مردم از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند و همواره این تفکر بسیجی است که موفقیت‌های ویژه‌ای برای نظام به ارمغان آورده است.

بسیج از همین مردم است و از تمام اقشار مختلف، من، تو و ما همگی بسیجی هستیم و این رمز پیروزی در برابر هجمه‌های همه جانبه دشمن چه در فضای مجازی چه در مسائل اقتصادی می‌شود.

امروز جنگ، جنگ اقتصاد است و دشمن خوب می‌داند که اگر بتواند به اقتصاد کشور ضربه بزند، زمینه‌ ناآرامی‌های مدنی را با تلفیق ایجاد دروغ‌پردازی و شایعه‌پراکنی‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی قوت می‌بخشد؛ از این رو توجه به محورهای اقتصادی با رویکردی که مقام عظمای ولایت بر آن تأکید دارند یعنی اقتصاد مقاومتی و اهتمام به تولید داخلی با نگاه به رفع مشکلات مردمی یک اصل است و بسیجیان همیشه در رکاب ولایت لبیک گویان برای اعتلای ایران اسلامی قیام کرده‌اند و این بار در عرصه‌های اقتصاد مقاومتی نیز ورود می‌کنند.

نمی‌توان از نقش بسیج سازندگی و همکاری تنگاتنگ این بخش از بسیج با جهاد سازندگی چشم‌پوشی کرد، همکاری و هماهنگی بسیج سازندگی، بسیج مهندسین و بهره‌مندی از مشاوره های متخصصان در حوزه‌های کشاورزی و باغداری طی این سال‌ها تا حد قابل توجهی توانسته به رونق‌دهی این عرصه کمک دهد.

اقتصاد شهرستان تویسرکان برپایه گردو بنا نهاده شده است و تولید گردو در بیش از 5 هزار هکتار، آن هم گردوی مرغوب و منحصر به فرد در کشور، نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد؛ اما طی سال‌های گذشته آفاتی از جمله کرم خراط و سرمای بهاره و پاییزه بر درختان گردوی شهرستان اثر نامطلوبی گذاشته به طوری که سبب شده از نظر کمی و کیفی تا حدودی برای این محصول مشکلاتی به وجود بیاید.

بسیاری از مردم این شهرستان به طور مستقیم و یا غیرمستقیم اقتصاد و معیشتشان به وابسته تولید گردو است، به همین دلیل مسئولان و پژوهشگران به فکر راه چاره‌ای برای مقاوم‌سازی درختان گردو در برابر آفات و به ویژه سرما افتاده‌اند.

در این گفت‌و‌گو مجمل سعی بر آن است تا پژوهشگر بسیجی فعال در عرصه کشاورزی را برای خوانندگان معرفی کرده و ببنیم چگونه این نخبه بسیجی با بهره‌مندی از علم روز به دنبال ایجاد اشتغال و مقاوم‌سازی درختان است.

«سید صابر نقیبی» کارآفرین بسیجی، کارشناس ارشد باغبانی ـ فیزیولوژی واصلاح درختان میوه، از ابتدا رشته تحصیلی دانشگاهی خود را با توجه به نوع شرایط آب و هوایی و جغرافیایی منطقه برگزید تا با فار‌ التحصیل شدن کاری برای شهر خود انجام دهد.

نقیبی در خصوص چگونگی فعالیتش در این عرصه، اظهار کرد: استفندماه سال 96 با دریافت تسهیلاتی از بسیج سازندگی سپاه تویسرکان، دست به ساخت گلخانه یا همان نهالستان گردو زدم.

وی با بیان اینکه دو سال پیش حدود دو هزار بذر در قسمت خزانه کشت کردم، گفت: اسفند ماه سال گذشته نهال‌ها را به داخل گلخانه انتقال دادم و پیوندهایی را در بهمن ماه گرفته و در یخچال نگهداری می‌کردم تا در اردیبهشت ماه سال جاری آن‌ها را پیوند بزنم.

این کارآفرین بسیجی بیان کرد: در این زمینه بیش از 90 درصد پیوندها گیرایی داشت که درصد قابل توجهی است، و در اسفند ماه سال جاری هم آماده عرضه به کشاورزان است.

وی افزود: پیوندک‌ها در بهمن‌ماه سال گذشته از درختان مادری رقم چندلر گرفته شده است و از خصوصیاتی همچون عملکرد بالا، باردهی جانبی، کیفیت مغز بالا و مقاوم به سرمای دیررس بهاره برخوردار است.

نقیبی تصریح کرد: زمین این گلخانه به مساحت 300 متر توسط مادرم در اختیار من قرار داده شد و به طور قطع می‌توانیم آن را توسعه دهیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در این بخش دو نفر مشغول به کار هستند، ادامه داد: بی تردید اگر مسئولان امر پای کار بیایند و از این گونه طرح‌ها حمایت کنند، می‌توان گلخانه را توسعه داد و با توسعه آن برای حداقل 10 نفر دیگر در کمتر از یک سال شغل ایجاد کرد.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1431577
ارسال نظر
نظرات