شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 09:14 منتشر شده در مورخ: 1397/09/08 شناسه خبر: 1433364
مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان؛
موردی از آنفولانزای حاد پرندگان در سیستان وبلوچستان مشاهده نشده است
مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون هیچ موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد طیور در استان مشاهده نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، هر ساله با آغاز فصل سرما و کوچ پرندگان شاهد شیوع بیماری آنفولانزای مرغی در برخی از استان های کشور هستیم که سیستان وبلوچستان از این قاعده مستثنی نبوده و در این بین مرغداری‌های صنعتی و به خصوص مرغداری‌های مرغ تخم‌گذار بیشترین تلفات را از این بیماری متحمل می‌شوند.
آنفولانزای طیور یک بیماری ویروسی پرندگان است و از آنجایی که مرغ و خروس، بوقلمون،مرغ شاخدار،پرندگان زینتی، پرندگان وحشی و شترمرغ از پرندگان حساس به بیماری می‌باشند و همچنین پرندگان وحشی و آبزی می‌توانند بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند، ویروس‌های آنفلوانزای طیور را با خود جابه جا کنند.
در همین رابطه مهدی حسینی مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: تاکنون موردی از آنفلوانزای پرندگان در استان مشاهده نشده است.
به گفته این مسئول، همه ساله پایش و مراقبت های لازم درباره این بیماری در دستور کار دامپزشکی استان قرار دارد زیرا در این ایام شاهد مهاجرت پرندگان به سیستان و بلوچستان هستیم.
مدیر کل دامپزشکی استان مهمترین اقدامات این سازمان برای جلوگیری از بروز هرگونه بیماری را تشکیل اکیپ های مشترک با محیط زیست و تشدید مراقبت فعال در بازدیدهای میدانی از تالاب ها و زیستگاههای پرندگان مهاجر، تشدید اقدامات نظارتی بر کامیون ها و خودروهای حمل طیور و فرآورده های آن، پیگیری قضایی خودروهای متخلف حمل طیور و فرآورده های آن، پایش زیست گاههای طبیعی استان به صورت مستمر و آموزش به بهره برداران دانست.
 
انتهای پیام/

http://dana.ir/1433364
ارسال نظر
نظرات