شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 15:59 منتشر شده در مورخ: 1397/09/12 شناسه خبر: 1434360
تور تخریب جهانی برای ولیعهد مغرور سعودی/ قتل دولتی پرونده‌ای برای دوشیدن بیشتر بن سلمان
تعیین تکلیف گولن در ماه‌های آینده در آمریکا و نحوه تعامل آمریکا با کردها در منطقه شاید بعد از موضوع کاهش قدرت بن سلمان در منطقه، به عنوان گام‌های بعدی همکاری ترکیه و آمریکا تعیین شده باشند و باید منتظر ماند و نتیجه‌ی اولین گام همکاری بین دو کشور را رصد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، از زمانی که مساله‌‌ی ترور دولتی و وحشیانه‌‌ی جمال خاشقجی در رسانه‌‌های جهان مطرح شده است، کمتر رسانه‌ای می‌توان یافت که در این موضوع کنکاش نکرده باشد. میزان پرداخت به مساله‌ی خاشقجی باعث شد تا برخی از مردم به این میزان از نگاه و توجه با دید تعجب و بعضا طنز آلود نگاه کنند.

یکی از دلایل این میزان از توجه می‌تواند دوستان ژورنالیست خاشقجی باشد که باعث شدند تا مدت‌ها این مساله تیتر یک رسانه‌ها شود ولی به نظر می‌رسد تلاش روزنامه نگاران نمی‌تواند تنها دلیل بزرگ شدن مساله‌ی خاشقجی باشد.

موضوع دیگری که در این بین باید توجه کرد نحوه‌ی پرداخت سازمان امنیت ترکیه(میت) به مساله است. شکست‌های اطلاعاتی این سازمان در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که مسئولان اطلاعاتی ترکیه نمی‌‌توانند از ابتدای ورود خاشقجی و 17 مرد سعودی تبار به این کشور، چتر اطلاعاتی خود را بر روی آن‌ها باز کنند و تمام تعاملات و رفت و آمدهای این افراد و حتی برخی محتویات ساک‌های سعودی‌ها را زیر نظر داشته باشند. مگر اینکه قبل از آنکه اتفاقی روی داده باشد و از طریق برخی از سازمان‌های اطلاعاتی که احتمالا غربی نیز است، هشیار باش داده شده باشند و برای وقوع یک اتفاق مهم آماده باشند.

تورّق پرونده‌ی ترور سازمان یافته‌ی خاشقجی نشان می‌دهد از همان روزهای ابتدایی طرح مساله در رسانه‌های ترکیه و جهان، سازمان اطلاعاتی ترکیه هر روز اطلاعات جدیدی از نحوه‌ی ورود خاشقجی و همسرش و هیئت ترور سعودی‌ها و صداهای ضبط شده سفارت عربستان در استانبول و ... منتشر کرده است و این مساله تایید آمادگی میت برای یک قتل را اثبات می‌کند.

در این بین باید توجه کرد که چرا باید میت و ترکیه خود را دچار این مساله کرده باشند و اصولا از انجام این قتل یا اطلاع از آن چه سودی می‌برند؟

روابط فی‌مابین آنکارا و ریاض در سال‌های گذشته خیلی هم دوستانه نبوده و به نوعی در مناقشات و مسائل منطقه‌ای تعارض آشکار بین منافع دو کشور وجود داشته است. این مساله را می‌توان در موضوع پیشنهاد ترکیه برای تاسیس پایگاه نظامی در عربستان، نزدیکی روابط ترکیه با قطر بعد از تنش فی مابین دوحه و ریاض  و ... جستجو کرد.

اما تمام این مسائل نمی‌توانست میت را متقاعد کند که می‌تواند به تنهایی عربستان و شخص ولیعهد را در یک تور تخریب بین المللی قرار دهد. واقعیت این است که بعد از قتل خاشقجی بن سلمان در بدترین تنگناها قرار گرفته است و این مساله در جریان نشست سران جی 20 هم خود را نشان داد.

شواهد نشان می‌دهد غربی‌ها و همچنین ترکیه از قبل می‌دانستند قرار است یک خبرنگار در استانبول قطعه قطعه شود. اما با سکوت تمام منتظر مانده‌اند تا این قتل انجام شود و پس از آنکه ولیعهد عربستان به‌طور کامل توسط رسانه‌ها و غربی‌ها مورد بازخواست تند قرار گرفت، آماده‌ی دوشیده شدن بیشتر توسط آمریکا باشد.

طبیعتا بن سلمانی که تحت فشار رسانه‌ای و جهانی باشد بیشتر از ولیعهد مغرور، آمادگی باج دادن دارد. قطعا در این بین ترکیه هم سهم خود را از بازی در زمین آمریکا خواهد گرفت، شاید لغو برخی تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه و آزادی کشیش برانسون نیز بخشی از این معامله باشد.

شاید تعیین تکلیف گولن در ماه‌های آینده در آمریکا و نحوه تعامل آمریکا با کردها در منطقه نیز به عنوان گام های بعدی همکاری ترکیه و آمریکا تعیین شده باشند و باید منتظر ماند و نتیجه‌ی اولین گام همکاری بین دو کشور را رصد کرد.

اگر دولت آمریکا در روزهای آینده با محتوای گزارش سازمان سیا همراهی کند، موضوع همکاری سیا و میت برای سرنگونی بن سلمان یا گرفتن دلارهای بیشتر از سعودی‌ها تایید خواهد شد و در این بین نیز باید قبول کرد که خاشقجی به مثابه قربانی این طرح عمل کرده است.

انتهای پیام/

 
 

 

http://dana.ir/1434360
ارسال نظر
نظرات