شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قم
ساعت: 12:34 منتشر شده در مورخ: 1397/09/14 شناسه خبر: 1434946
یادداشت؛
بار مسئولیت ۲۶ دستگاه حاکمیتی، بر دوش نیروی انتظامی
علی رغم صراحت مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، اکثر دستگاه های متولی نسبت به وظایف تعیین شده در سیاست های بالادستی بی‌تفاوت‌اند و به همین خاطر بیشتر اقدامات صورت گرفته در این زمینه منحصر به برخوردهای سلبی همچون طرح گشت ارشاد می‌باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از قم فردا، بر اساس قوانین و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، 26 دستگاه در کشور مسئول تبیین و ترویج عفاف و حجاب اسلامی هستند.

وقتی صحبت از ترویج حجاب یا برخورد با بی حجابی به میان می آید، غالبا ذهنیت ها به سمت گشت ارشاد و ماموران نیروی انتظامی می رود چراکه نیروی انتظامی تنها دستگاهی است که به صورت جدی به وظایف قانونی خود در زمینه حجاب و عفاف عمل می کند.

طبق مصوبه 427 شورای عالی انقلاب فرهنگی 26 دستگاه در راستای مقابله با روند فزاینده بی حجابی، ترویج فرهنگ عفاف و همچنین اصالت‌بخشی به حجاب اسلامی در جامعه، موظف به اجرای تکالیف معین شده توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.

در متن مصوبه مذکور وظایف هر کدام از دستگاه ها به طور دقیق مشخص شده است اما طی سالهای گذشته تنها دستگاهی که وظایف خود را به شکل قابل قبولی اجرا کرده و از قضا مورد هجمه جریانات ضدمذهبی قرار گرفته است نیروی انتظامی می باشد؛ این در حالیست که دیگر دستگاه های مسئول چندان که انتظار می رود نسبت به این موضوع اهتمام ندارند.

به طور مثال طبق بند 27 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی خطاب به صدا و سیما آمده است که این سازمان می بایست در خصوص بازیگران زن صدا و سیما و جلوگیری از تجلیل و تبلیغ چهره‌هایی که در مناظر اجتماعی و عمومی با ظاهر و پوشش بد حضور پیدا می‌کنند سیاست‌های انضباطی اتخاذ نماید، اما با این وجود بازیگران زیادی را می توان نام برد که در فضاهای عمومی پوشش مناسبی ندارند یا اینکه بدون ابا در دورهمی های شبانه با مردهای نامحرم نشست و برخاست می کنند اما صدا و سیما جسارت برخورد با آنان را ندارد.

یا به طور مثال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طبق بند 3 مصوبه ابلاغ شده از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی موظف به ارائه تسهیلات و خدمات ارزان برای دستگاه‌هایی می باشد که در توسعه فرهنگ عفاف و حجاب فعالیت می کنند، اما نارضایتی دستگاه ها و انجمن های فعال در حوزه حجاب و عفاف نشانگر کم کاری وزارت ارتباطات در اجرای این وظیفه قانونی خود می باشد.

وزارت راه و ترابری را نیز می توان به عنوان یکی از نهادهای کم‌کار در حوزه عفاف و حجاب قلمداد کرد؛ طبق بند 5 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی خطاب به وزارت راه و ترابری، این وزارتخانه موظف به کنترل و نظارت بر فعالیت شرکت‌ها و مؤسسات حمل و نقل زمینی، هوایی، دریایی و ریلی کشور، به منظور تطبیق قوانین موجود در مراکز مذکور با مقررات مصوب در زمینة توسعة فرهنگ عفاف و حجاب، معرفی متخلفین به مراجع ذیصلاح و جلوگیری از ادامة فعالیت آنان می باشد، اما وضع نامناسب پوشش کارکنان برخی از شرکت های حمل و نقل و آرایش های نامتعارف در این شرکت ها و مراکز نشان از کم‌کاری وزارت راه و ترابری در زمینه اجرای قانون عفاف و حجاب می باشد.

علی رغم صراحت مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، اکثر دستگاه های متولی نسبت به وظایف تعیین شده در سیاست های بالادستی بی‌تفاوت‌اند و به همین خاطر بیشتر اقدامات صورت گرفته در این زمینه منحصر به برخوردهای سلبی همچون طرح گشت ارشاد می‌باشد.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1434946
ارسال نظر
نظرات