شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استانها
ساعت: 18:50 منتشر شده در مورخ: 1397/09/13 شناسه خبر: 1434991
سرپرست شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان با تکذیب قطع گاز شهری در زاهدان گفت: این موضوعات در حالی مطرح می‌شود که تعداد خانوارهای تحت پوشش شبکه گاز در زاهدان در یک سال گذشته دو برابر شده و گازرسانی در این استان همچنان ادامه دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مسئله گازرسانی به سیستان و بلوچستان موضوعی است که بیش از آن که اقتصادی و در حیطه انرژی باشد، رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است. این امر باعث شده تا هر اتفاقی که در زمینه توزیع سوخت و تأمین گاز در این استان انجام می‌شود با ذره‌بین سیاست مورد بررسی قرار گیرد.


موضوعی هم که اخیراً خبرساز شده از همین دست است. در طول یکی دو هفته گذشته، خبر کمبود سیلندرهای گاز مایع یا همان ال‌.پی‌.جی در سطح استان سیستان و بلوچستان مطرح شد و پس از آن بود که موضوع کمبود سیلندر گاز به حاشیه رفت و بحث قطعی گاز در این استان بر سر زبان‌ها افتاد.

**شرکت ملی گاز، مسئول گاز مایع نیست

نکته مهم این بود که اگرچه شرکت ملی گاز ایران مسئولیت رساندن گاز طبیعی را برعهده دارد، اما در قبال گاز مایع مسئول نیست و این بخش از سالیان پیش توسط بخش خصوصی دنبال شده است.

از سوی دیگر در حالی بحث قطعی گاز زاهدان مطرح می‌شود که این استان تا پیش از دولت یازدهم به شبکه گاز متصل نبوده و در این دولت بود که سرانجام گاز به ایرانشهر رسید و پس از آن در سال 1395، خط لوله گاز زاهدان توسط رئیس‌جمهوری بهره‌برداری شد تا با وجود انتقاداتی که در مورد هزینه‌بر بودن گازرسانی به این استان مطرح می‌شد، با هدف کاهش مشکلات، این مهم به سرانجام برسد.

**افزایش 6 هزار عددی مشترکان گاز زاهدان

رضا پنجابی سرپرست شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان، در گفت‌وگو با ایرناپلاس با بیان اینکه موضوع قطع گاز شهری زاهدان کاملاً غلط است، گفت: این شایعات در حالی مطرح می‌شود که تعداد خانوارهای تحت پوشش گاز در زاهدان از 5.7 درصد در سال گذشته به بالای 10 درصد در سال جاری رسیده است. همچنین تعداد مشترکان از 8500 در سال 96 به 14400 در امسال رسیده است. تعداد علمک‌ها نیز رشدی 2 هزار عددی را در طول یک سال گذشته تجربه کرده است.

وی ادامه داد: در بحث گازرسانی به صنایع زاهدان نیز سه واحد از نیروگاه گازی زاهدان که شامل هشت واحد است در سال جاری به سرویس وارد شده و در مجموع اکنون هفت واحد در مدار است. 

پنجابی با اشاره به اینکه تبدیل سوخت در صنایع هزینه‌بر است و از همین رو برخی از صنایع استان تمایلی به دریافت اشتراک گاز ندارند، افزود: بررسی‌هایی انجام شد تا با شناسایی صنایع، تمایل استفاده از گاز به جای سوخت مایع را ایجاد کنیم و برای این کار مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته شده است.

**گازرسانی به صنایع زاهدان با تکیه بر بند «ق» 

وی با اشاره به طرح مصوب بند «ق» برای استان سیستان و بلوچستان، گفت: بر این اساس برای صنایعی که سوخت مایع را با سوخت گاز جایگزین کنند، برخی هزینه‌ها رایگان خواهد بود.

سرپرست شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بحث ال.پی.جی در حیطه مسئولیت‌های شرکت گاز نیست، ادامه داد: در حال حاضر تعداد زیادی پیمانکار در زمینه گازرسانی استان مشغول فعالیت هستند و با تمام محدودیت‌هایی که در شرایط اقتصادی وجود دارد، شرایط مدیریت شده و کار در حال انجام است.

به گفته پنجابی با توجه به پتانسیل‌های شرکت ملی گاز، در صورت همراهی بخش‌های مختلف، می‌توان امیدوار بود گازرسانی در زاهدان تا دو یا سه سال آینده به اتمام برسد.

وی تأکید کرد: ایرانشهر اکنون به شبکه گاز متصل است و زابل نیز به عنوان یکی از شهرهای مهم استان سیستان و بلوچستان به زودی به وسیله سی‌.ان‌.جی گازدار خواهد شد.

انتهای پیام /

http://dana.ir/1434991
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی