شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 19:02 منتشر شده در مورخ: 1397/09/17 شناسه خبر: 1436184
چابهار کانون توسعه محور شرق و قلب توسعه مکران/بندر شهید بهشتی ارزان ترین بندر برای ترانزیت و صادرات کالا است
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور، چابهار را کانون توسعه محور شرق، قلب توسعه مکران و استان سیستان و بلوچستان دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، قبل از ظهر امروز جلسه مدیران ستادی سازمان بنادر و دریانوردی با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور،معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان وجمعی از مدیران ومسئولان در چابهار برگزارشد.
محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در جلسه با بیان اینکه این شهرستان کانون توسعه محور شرق، قلب توسعه مکران و استان سیستان و بلوچستان است، اظهار کرد: این مزایا باعث شده تا نگاه ویژه‌ای به این بندر اقیانوسی باشد.
وی با بیان اینکه موافقت‌نامه‌های سه جانبه ایران، هندوستان و افغانستان ظرفیت مهمی را برای چابهار ایجاد کرده است، افزود: امید می رود اقداماتی که در زمینه توسعه بنادر در چابهار انجام می‌شود در سال جاری به بهره‌برداری برسد. 
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه، اتصال بندر چابهار به جاده کمربندی را یکی از اولویت‌های سازمان بنادر و دریانوردی دانست و گفت: باید به موازات آن پروژه راه آهن را هم که جزو تعهدات وزارت راه و شهرسازی است انجام دهیم.
به گفته وی، چابهارعلاوه بر ترانزیت، واردات و صادرات کالا باید بخشی از ظرفیت خود را به کاپوتاژ گندم اختصاص دهد چرا که انتقال بخشی از غلات به بندر چابهار کمک شایان توجهی به اقتصاد کشور خواهد کرد. 
راستاد خاطر نشان کرد: برای رسیدن به توسعه پایدار باید پروژه‌هایی که برای توسعه بندر چابهار استراتژیک است را به موقع به انجام داد تا از توسعه چابهار عقب نماند، همچنین حمایت از پروژه‌های در دست احداث که بر اثر نوسانات ارزی دچار بحران و تاخیرات متعدد در عمل به تعهدات شده اند، در این بین ضرورت دارد.
در ادامه نیز شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به  پیشرفت قابل توجه سرمایه گذاری و پروژه های در حال ساخت و بهره برداری در بندر چابهار گفت: ساختارها در سرمایه‌گذاری را می‌توان به نحوی فراهم کرد که عدالت از بین نرود و سرمایه گذار به یک اندازه جایگاه و قدرت داشته باشند.
وی تصریح کرد: در این خصوص ضرورت دارد برای افزایش بازارهای فروش در منطقه چابهار، پیمان حمل و نقل منطقه ای جهت تسریع و تسهیل عبور و مرور و حمل و نقل با کشورهای همسایه منعقد و اجرایی شود.
وی افزود: با توجه به اهمیت بندر چابهار در شرایط کنونی و حساس کشور، مقرر شد مسائل، مشکلات و چالش هاسریع تر مورد رسیدگی قرار گیرد.
به گفته این مسئول، برای تسریع در امور بندر چابهار ضروری است که در حوزه های زیرساخت و همگرایی حمل و نقل حرکت کنیم.
همچنین بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان هم در ادامه به تخفیف‌های بالا در بندر چابهار اشاره کرد و افزود:  کشتی‌های خارجی متعلق به لاینرهای بین المللی در بندر شهید بهشتی چابهار 90 درصد تخفیف در  THC(هزینه تخلیه و بارگیری کانتینر) به مدت سه ماه و میزان این تخفیف برای سه ماهه دوم 70 درصد و برای ماه بعد 30 درصد است.
وی تعرفه های حقوق، عوارض و هزینه های بندری در بندر شهید بهشتی را ارزان ترین تعرفه در کل منطقه خلیج فارس و دریای عمان دانست و گفت: با افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی وافزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری، ظرفیت سالانه این بندر به 8.5 میلیون تن رسیده است، همچنین با ورود تجهیزات استراتژیک به بندر چابهار، این بندر به یک بندر بین المللی با عمق مطلوب جهت پذیرش کشتی های حامل کانتینر و کالای فله نفتی تبدیل شده است.


انتهای پیام/

http://dana.ir/1436184
ارسال نظر
نظرات