شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 19:02 منتشر شده در مورخ: 1397/09/17 شناسه خبر: 1436195
​اردوی جهادگران بسیجی در روستای "کَلکَلی" خاش خیمه زد/ از توزیع 100میلیون ریال دارو تا مدرسه سازی و مهدکودک سیار
درست همزمان با مراسم تشییع پیکر دو شهید شیعه و سنی حادثه تروریستی چابهار، گروهی از جهادگران و بسیجیان مخلص و بی ریا، روستایی محروم و دور افتاده در خاش را انتخاب کرده بودند تا بدین گونه حمایت از همنوع را به رخ بکشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ مردم روستای "کلکلی" خاش از روزهای قبل با خبر شده بودند که قرار است عده ای از اطباء، مهندسان و بسیجیان برای خدمت رسانی به آنها وارد روستایشان شوند و از ساعات اولیه بامداد خود را آماده استقبال از این جهادگران کرده بودند. دستان شان خالی از مادیات بود اما خون غیرت و مهمان نوازی در رگ هایشان جریان داشت که این امر را با استقبال گرم شان از جهادگران نشان دادند. زن و مرد و کودک این روستا در کنار دهیار و سایرین خود را به پارک روستا رسانده بودند تا پذیرای این افراد باشند.

دهیار این روستا می گفت ما در جیب مان سرمایه زیادی نداریم اما از چند روز قبل با همان دارایی هایی که داریم خود را مهیا کردیم تا با مواد غذایی و خوراکی های محلی خودمان از شما پذیرایی کنیم. به تصویر کشیدن سفره ای که دکتر و کارگر، شیعه و سنی و شهری و روستایی در کمال صمیمیت دورش نشسته و از دوغ محلی و نان دست پخت زنان این روستا استفاده می کردند کاری دشوار بود.
 دبستان حکیم؛ میعادگاه خیل عظیمی از روستائیان کلکلی شهرستان خاش و حتی روستاهای اطراف و بسیجیان و جهادگرانی بود که می خواستند جلوه ای دیگر از اتحاد، برابری و برادری و همدردی و مشارکت را در عمل نشان دهند.
کم کم چادرهای بسیج جامعه پزشکی سپاه علم شد. کت و شلوارهای اتوکشیده جای خود را به لباس های کار و روپوش های سفید پزشکی و شلوارهای خاکی و پلنگی بسیجی دادند و هر کس به محل خدمتش رفت. بسیجیان به سراغ دیوار مدرسه رفتند که تنها در سه طرف احداث شده بود و سمت دیگر نیازمند پی کنی و آجرچینی و ساخت بود.
هر چند نبود امکانات لازم عمرانی همه را دست به بیل و کلنگ کرد و مدت زمان زیادی برای پی کنی صرف شد اما عشق و علاقه ای که در میان بسیجیان بود با صفا و صمیمیت روستائیان پیوند خورد و دیگر کسی به فکر پاک کردن عرق پیشانی نبود و تنها چفیه هایشان را محکم تر به دور کمر می بستند تا عزم شان برای ساخت بیشتر شود.
 
جالب بود؛ بسیجیانی که بیل و کلنگ بر زمین می زدند هر یک در شهر و دیار خود پست و مقامی داشتند اما در اینجا از خاک هم خاکی تر بودند به گونه ای که خردسالان روستا هم با آنها شوخی و بازی می کردند. ایزوگام و ترمیم سقف دو مدرسه، لوله کشی و نصب شیرآلات و سرویس بهداشتی و آب خوری از اقداماتی بود که در این اردوی جهادی توسط بسیجیان به اجرا درآمد.
در حالی که دیوار مدرسه در حال ساخت بود، اتاق های مدرسه هم به مطب دکتر مبدل شد و هر اتاق یک پزشک و پرستار و تعداد زیادی بیمار داشت. عنوان این سفر اردو بود اما تفاوت های زیادی با دیگر اردوهای تفریحی و سیاحتی داشت.
زمانی که با مسئول گروه جهادی مسجد حضرت علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان در این باره به گفتگو نشستم او قدری بیشتر از جزئیات این اردوی درمانی، عمرانی و فرهنگی و چرایی حضور بیش از به 100 پزشک و نیروی عمرانی و بسیجی جهادگر در این روستا صحبت کرد.
محسن تازه روز در این باره به خبرنگار عصرهامون اظهار کرد: این گروه جهادی با همکاری تنگاتنگ موسسه خیریه عنایت نسبت به شناسایی این روستا و کمبودهایش اقدام کرد و در جلسات محتوایی خود به این نتیجه رسید که سه بخش درمانی، عمرانی و فرهنگی نیازهای اصلی این روستا است و به همین منظور تجهیزات لجستیکی و انسانی خود را در این 3 بخش مهیا کرده و از زاهدان عازم روستای کلکلی خاش شدیم.
وی ادامه داد: بسیج جامعه پزشکی سپاه سلمان استان و دانشگاه علوم پزشکی نیز در این اردوی جهادی خدمات شایانی داشتند که در نهایت موفق شدیم حدود هزار قلم دارو در قالب 116 نوع را تهیه و برای توزیع به این روستا بیاوریم.
تازه روز بیان کرد: مردم؛ بهترین حامیان این اردو بودند چرا که بسیاری از داروهای مورد نیاز از طریق نمازگزاران مسجد حضرت علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان و خیران جمع آوری شد.
 
جهادی هوشمندانه و هدف دار
مسئول موسسه خیریه عنایت هم که به گفته خودش اولین تجربه جهادی این موسسه در شهرستان خاش نبوده و آخرین هم نیست در گفتگو با عصرهامون گفت: مردمان این روستا از امکانات کمی برخوردار هستند و همین محرومیت ها موجب شد تا این روستا به عنوان هدف اردوی جهادی مشترک انتخاب شود.
علی هوشمند بیان کرد: در این اردو حدود 20 نیروی بسیجی در کارهای عمرانی و فرهنگی، 20نیرو در بخش پشتیبانی و تدارکات و 20 نفر کادر درمانی شامل پزشک، دندانپزشک، متخصص، دکتر عمومی و پرستار به همراه 50 نفر از نیروهای خدمات رسان خاش فعالیت می کنند که بانوان گروه جهادی مسجد حضرت علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان هم مسئولیت کارهای فرهنگی را بر عهده دارند.
وی با اشاره به خدمات ارائه شده در این اردوی جهادی گفت: خدمات دندانپزشکی، بینایی سنجی، اطفال، چشم و ویزیت عمومی از جمله اقدامات درمانی انجام شده در این روستا است که در نهایت حدود 500 نفر از این خدمات بهره مند شدند.
وی ادامه داد: تنها در بخش دندانپزشکی 230، داخلی 150، اطفال 180 و عمومی 270 نفر ویزیت شده و از اقلام دارویی و خدمات آن استفاده کردند که بسیار قابل توجه بود و این افراد پس از مراجعه به داروخانه سیار، کلیه اقلام دارویی با رقمی بیش از 100 میلیون ریال را به صورت رایگان دریافت کردند.
به گفته مسئول موسسه خیریه عنایت،حدود 70 نفر نیز تحت ویزیت بینایی سنجی قرار گرفتند و مشاوره های لازم برای ادامه مراحل درمانی به آنها داده شد.
هوشمند ادامه داد: یکی دیگر از بخش های جذاب که مخاطبان اصلی آن کودکان و نوجوانان هستند فعالیت های فرهنگی و ورزشی این اردو است که راه اندازی مهدکودک سیار، اجرای مسابقات ورزشی شاد و مهیج و اهدای جوایز فرهنگی و لوازم التحریر ایرانی-اسلامی بخشی از خدمات انجام شده حوزه فرهنگ در این اردو است.
 
خدمت بی منت سپاه
جانشین سپاه شهرستان خاش نیز در حاشیه برگزاری این اردو در گفتگو با عصرهامون گفت: سپاه و بسیج خدمات رسانی بی منت و خالصانه به مردم را سرلوحه کار خود قرار داده است که برگزاری اردوهای جهادی با همین هدف و رفع بخشی از محرومیت های مناطق انجام می شود.
سرهنگ شهرکی بیان کرد: بسیجیان و اعضای گروه های جهادی در هر کجا که پا گذاشته اند منشاء خیرات و برکات زیادی برای اهالی بوده اند که اثرات فعالیت گروه جهادی مسجد حضرت علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان و موسسه خیریه عنایت از لبان خندان مردم این روستا به طور کامل قابل مشاهده است.
وی ادامه داد: سپاه و بسیج نیز تا حد امکان عزم خود را جزم کرده تا هر چه سریعتر غبار محرومیت از چهره این استان زدوده شود کمااینکه در اکثر اردوهای جهادی که در سطح شهرستان برگزار می شود پرسنل کادر و وظیفه به صورت داوطلبانه بخشی از وقت خود را به فعالیت در این اردوها سپری می کنند.
انتهای پیام/
 
http://dana.ir/1436195
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی